sociální sítě

Přímé přenosy

Spectrum (Onward and Upward)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Evropa

Vysoký německý vojenský představitel prohlásil, že Evropa potřebuje koordinovaný přístup k vojenským vesmírným operacím a navrhl vytvoření Evropského vesmírného velitelství, které by hostilo Německo a bylo by otevřené účasti spojenců.

TelePIX

Jihokorejská společnost TelePIX, která se zabývá vývojem optických zařízení, a indická společnost Bellatrix Aerospace, která se specializuje na pohonné systémy, spojí své síly při geoprostorové demonstrační misi na velmi nízké oběžné dráze Země (VLEO), která je plánována na rok 2028.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily společnosti SpaceX kontrakt v hodnotě 4,16 miliardy dolarů na vybudování konstelace družic určených ke sledování vzdušných cílů z oběžné dráhy, což představuje jednu z dosud největších sázek Pentagonu na přesun misí sledování bojiště z letadel do vesmíru.

Revolv Space

Italsko-nizozemská společnost Revolv Space oznámila, že francouzský poskytovatel služeb na oběžné dráze Infinite Orbits si pro své služby na geostacionární oběžné dráze (GEO) vybral její solární pohonné sestavy (SADA), zařízení používaná ke správě a optimalizaci zachycování sluneční energie.

U.S. Space Force

Navrhovaný rozpočet amerických Vesmírných sil na fiskální rok 2027 ve výši 71 miliard dolarů přitahuje pozornost investicemi do družic pro varování před raketovými útoky, rozsáhlých konstelací družic na nízké oběžné dráze Země a dalších drahých systémů.

New Glenn explodoval

Během pokusu o statický zážeh před plánovanou misí s družicemi Amazon LEO došlo dnes v noci k explozi rakety New Glenn na startovní rampě. Krom nosiče samotného byla z části zničena a velmi poškozena pozemní infrastruktura, včetně integrační budovy. Exploze byla pozorována i ze vzdálenosti přes 70 kilometrů.

NASA

NASA plánuje přidat do smlouvy o komerční dopravě posádek společností SpaceX další mise. To agenturu ochrání před možností, že kosmická loď společnosti Boeing nikdy nezíská certifikaci pro mise na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: New Shepard ponese lidar od NASA

Zní to neuvěřitelně, ale letos jsme ještě nebyli svědky žádného skoku suborbitální rakety New Shepard od firmy Blue Origin. Ale to by se dnes mělo změnit. Společnost totiž na čtvrtek v 17:00 SELČ plánuje misi NS-13, při které na hranici kosmického prostoru vynese celkem 12 vědeckých přístrojů. Většina z nich bude jako vždy umístěna v kabině, která přistává na padácích, ale vůbec poprvé bude jeden přístroj umístěn na samotném nosiči, který přistává motoricky. Pokud jste pravidelnými čtenáři našeho webu, pak asi tušíte, že jde o lidar, o kterém jsme nedávno psali a který by měl posloužit k přesnému přistávání na měsíci či Marsu.

Přenos ze skoku a přistání nabídne jak sama firma Blue Origin, tak i NASA. Přímý přenos agentury by měl začít v 16:30 a můžete si jej pusti v přiloženém okně.

EDIT 24. září 19:45
Start byl odložen o 24 hod na pátek 17:00 SELČ z důvodu možného problému s napájením experimentů na palubě rakety. Online přenos má zatím naplánovaný start o 30 minut dříve.

Zdroje informací:
https://www.blueorigin.com/

Zdroje obrázků:
https://www.blueorigin.com/assets/photos/news/2020_09/blueorigin_ns13_ns12landing.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
SaturnV
SaturnV
5 let před

To nebude Živě a česky?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  SaturnV

Jak je z článku patrné, tak nebude.

Vasek
Vasek
5 let před

My chceme živě a česky! 🙂

Jarek
Jarek
5 let před
Odpověď  Vasek

Chci a chci a chci!!!

Jarek
Jarek
5 let před

Chci a chci živě a česky

gendibal
gendibal
5 let před
Odpověď  Jarek

Je podzim, kluci budou na poli pouštět draky, to máš skoro to samý.

Radim
Radim
5 let před

https://youtu.be/O97dPDkUGg4
Nový čas začátku přenosu 18:40

R.

HnD
HnD
5 let před
Odpověď  Radim

tak až zítra

Vaclav
Vaclav
5 let před

Tak jsem šel rovnou na NASA a vysílali tam celý let J. Glenna – bylo to Boží.

Miroslav A
Miroslav A
5 let před

Tak asi zase odklad.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Miroslav A

Ano, vydali jsme o tom dnes krátkou zprávu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.