NASA zahájí formulaci nové mise, která by měla studovat vyšší vrstvy zemské atmosféry – dynamické rozhraní naší planety s kosmickým prostorem. Tato oblast se neustále mění – zespoda ji ovlivňuje atmosférické počasí, shora zase počasí kosmické ve formě plazmatu a energie ze Slunce. Nová mise by měla jako první poskytnout systematické studium této oblasti v našem bezprostředním okolí. Vědci by tak měli získat data, která pomohou lépe porozumět jevům v této lokalitě a věří, že díky tomu budou schopni lépe předvídat, jak se bude tato oblast vyvíjet.
Nová mise dostala označení GDC (Geospace Dynamics Constellation) a zaměří se na výzvy spojené s výzkumem procesů spojených s pohlcováním energie ze Slunce a reakcí atmosféry na tento příjem. Tato témata byla navržena od heliofyziků a kosmologů v rámci pravidelné desetileté analýzy. Mise GDC bude součástí programu NASA Život s hvězdou (Living With a Star), který se zaměřuje na základní heliofyzikální výzkum, který by měl chránit lidskou společnost a technologie.
8. září 2020 projekt GDC úspěšně dokončil svůj první významný milník – Klíčový rozhodovací bod A. Díky tomu může projekt vstoupit do tzv. Fáze A, ve které členové týmu pracují na konceptu a vyvíjí technologie, které budou sloužit k podpoře mise. O projektovou správu se stará Goddardovo středisko a podle aktuálního plánu by mělo Zhodnocení připravenosti ke startu přijít na konci roku 2027. Kompletní časová osa mise GDC bude definována během Fáze A.
GDC má studovat vysoké vrstvy atmosféry, kde se kosmický prostor potkává s naším plynným obalem a kde kosmické počasí může provádět různé věci – od rušení navigačních a komunikačních signálů až po poškození družic, nebo v extrémním případě vznik indukovaných proudů, které mohou způsobit výpadky rozvodné sítě na povrchu Země. Projekt počítá s vypuštěním družicové sítě, ve které by jednotlivé družice spolupracovaly a sbíraly srovnávací měření z různých míst.
Mise GDC by měla zjistit základní fyzikální vlastnosti spojené s tímto prostorem, ale i prozkoumat komplexní procesy přenosu pohybu a energie, které mohou trvat jen pár minut, ale i několik měsíců. Úroveň detailů, které má GDC poskytnout, nabídne vědcům nesrovnatelně lepší porozumění prostředí, které obklopuje naši planetu. Pochopení těchto procesů poskytne klíčové informace k tomu, abychom mohli lépe rozumět proměnlivé podstatě kosmického prostředí, ve kterém se pohybují signály, družice, ale i astronauti. Vědci věří, že jednou by bylo možné tyto jevy předvídat s dostatečným předstihem, nebo využít tyto znalosti v širších souvislostech, které se nemusí týkat jen Země, ale i jiných světů.
Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://smd-prod.s3.amazonaws.com/…20Pfaff%20GDC%20Overview.pdf
https://blogs.nasa.gov/…OionHwindIGRF.clockSlate_CRTT.HD1080i.000400_print.jpg