Vědecký výzkum na Mezinárodní kosmické stanici nezadržitelně pádí vpřed a je tedy čas si představit, na čem astronauti pracovali v pondělí 6. července. Jako obvykle nepůjde o soupis všech činností, pouze o výběr nejzajímavějších momentů. Jako již tradičně si ukážeme nejen samotnou vědeckou činnost astronautů, ale i všechny dalších aktivity, které jsou potřeba k udržování ISS v chodu. V současné době totiž má posádka na starost přípravu na odlet kosmické lodi Progress.
Velitel 63. dlouhodobé expedice, Chris Cassidy, nejprve složil zařízení určené k vypouštění družic a pak se pustil do čištění speciální pícky ELF (Electrostatic Levitation Furnace), která umožňuje zahřát studované vzorky na extrémní teploty. Jeho kolegové Douglas Hurley a Robert Behnken měli pestřejší harmonogram – chvíli z nich byli kosmičtí instalatéři, poté se věnovali údržbě počítačů, aby zakrátko řešili instalaci světel, nebo měnili baterie v senzorech.
Anatolij Ivanišin vyměnil lahve s palivem, které jsou součástí přístroje Combustion Integrated Rack. Tato výměna byla nezbytná, aby mohl pokračovat výzkum plamenů a hoření na oběžné dráze. Jeho krajan Ivan Vagner zase kontroloval detektory kouře, fotografoval Zemi a prováděl i poslední činnosti spojené s nákladem kosmické lodi Progress MS-13. Oba Rusové pak svůj den zakončili měřením hmotností svých těl pomocí zařízení, které na člena posádky vyvine sílu známé úrovně a jeho hmotnost se vypočítá podle výsledného zrychlení.
Jak jsme již nakousli, Progress MS-13, který u modulu Pirs kotví od 9. prosince loňského roku, by měl po sedmi měsících opustit stanici. Odlet je naplánován na středu ve 20:23 SELČ. Posádka proto v posledních dnech plnila útroby lodi odpadem a již nepotřebnými věcmi. Loď po oddělení od stanice provede brzdicí zážeh, aby shořela nad jižním Pacifikem. Už na 23. července je přitom plánován start lodi Progress MS-15, která by se měla k modulu Pirs připojit po pouhých dvou obězích kolem Země. V sobotu proto stanice lehce sníží svou dráhu, aby byla připravena na přílet Progressu. Původně tento manévr neměl být potřeba, ale minulý týden musela ISS neplánovaně zvýšit svou oběžnou dráhu, aby zabránila kolizi s úlomkem rakety.
Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://live.staticflickr.com/65535/50068043713_d63c0f19dd_k_d.jpg
https://www.nasa.gov/…/explorer/Images/iss046e011444.jpg
https://www.nasa.gov/…/explorer/Images/SLAMMD3.jpg