sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rokot znovu ožije

Když 26. prosince loňského roku vzlétla z kosmodromu Pleseck raketa Rokot se třemi družicemi Goněc-M a družicí BLITS-M, bylo jasné, že končí éra této rakety. Ukrajina, na které se vyrábí část dílů pro tyto nosiče, totiž jejich vývoz do Ruska zakázala. Netrvalo to dlouho a objevily se informace, že se Rusové této malé rakety nevzdají a připraví raketu Rokot 2, která by měla všechny palubní systémy vyrobené v Rusku. Nyní se věci evidentně dávají do pohybu, protože ministerstvo obrany již podepsalo dohodu s Chruničevovým výrobním střediskem. Oproti původním plánům se ale mění název – místo Rokotu 2 se má jednat o Rokot-M.

Nosič bude stále vycházet z vojenských raket UR-100N (SS-19 Stiletto) a zatím nejsou informace o tom, zda bude mít novější verze jiné rozměry či nosnost. Klasický Rokot letěl 34× a z toho 2× selhal úplně a jednou částečně. Raketa spalující oxid dusičitý a nesymetrický dimetylhydrazin byla vysoká 29 metrů, její průměr byl 2,5 metru a na nízkou oběžnou dráhu dokázala dopravit 1950 kilogramů nákladu, na heliosynchronní dráhu pak 1200 kg. Během své služby od roku 1990 vynesla třeba družice GRACE 1 a 2, GOCE, SMOS, Proba-2, nebo Swarm.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://cdn24.img.ria.ru/…d2b9aba8c9cf72aa59e3be31e47969aa.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
blacksheepoi2
blacksheepoi2
4 let před

Bolo by škoda nevyužiť skladové zásoby. Po rozpade ZSSR ostalo 130 Ukrajine a 170 Rusku. Takže ešte by ich malo byť dosť na konverziu. A to počet vyrobených kusov bude určite vyšší ako počet rakiet v aktívnej službe.

Vie sa, ktoré komponenty je potrebné nahradiť?

Michal Václavík
Michal Václavík
4 let před
Odpověď  blacksheepoi2

Nahradit se má řídící systém, který původně dělalo NPO Elektropribor. Netuším proč ten článek vyšel nyní, o pokračování konverze vojenské rakety UR-100N na kosmickou verzi se mluví od roku 2018 a od té doby nebyl učiněn žádný zásadní pokrok. A jinak konvertuje se konkrétně modernizovaný typ UR-100N UTTCH.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před

Díky za informace. Článek vyšel nyní, jelikož se objevila informace o podpisu dohody mezi ministerstvo obrany a Chruničevovým výrobním střediskem.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.