Takto vypadá první vyrobená polovina aerodynamického krytu nové evropské rakety.
6. června 20:40
Apex 1.0
V prohlášení z 9. května společnost ispace US, americká dceřiná společnost japonské společnosti ispace, uvedla, že pro svůj lunární modul Apex 1.0 použije nový motor s názvem VoidRunner. Změna znamená posun startu z roku 2026 na rok 2027.
WOW! To je obrovské.
By mě zajímalo srovnání s krytem F9.
Ariane 6 má mít kryt o trochu širší (5,4 m oproti 5,2 m u Falconu 9). Ale to je tak malý rozdíl, že by to na fotce nebylo vidět. Hlavní rozdíl je v tom, že kryt F9 je širší než raketa, zatímco u A6 je stejně široký. To je dáno použitým palivem (kerolox zabírá méně místa než hydrolox) a tím, že SpaceX přepravuje rakety po dálnici za normálního provozu, takže nemohou být širší než 3,66 m. Kryty přepravují po polovinách, takže se do toho taky vejdou.
Ariane6 bude mat kryt ovela dlhsi ako ma Falcon9. Je to dane tym, ze spolieha na rovnaky koncept, ako jej predchodkyna Ariane5. A to vynesenie 2 velkych telekomunikacnych druzic pri jednom starte.
Vdaka tomuto konceptu mala Ariane5 v minulosti velku vyhodu voci konkurencnym raketam. Pri dnesnom trende znovupouzitelnosti a cene za start SpaceX, alebo BO neviem, ci si najdu dostatok zakaznikov. Urcite sa druzice najdu, len ci dost, aby sa vyvoj zaplatil.