sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dveře do vesmíru budou v Brně dokořán

Ve druhém největším městě České republiky bude na začátku března skutečně hodně živo. Začíná tam totiž soubor akcí pojmenovaný Brno Space Days 2019 aneb Dny jihomoravské kosmonautiky. V jejich rámci jsou připraveny akce různého druhu – od výstav, přes semináře, přednášky, tiskové konference až po soutěže. Kompletní harmonogram všech akcí najdete na webu projektu, ale my se dnes zaměříme na akce, které jsou svou náplní mimořádně zajímavé – vždyť kdo by se nechtěl na vlastní oči podívat, jak to vypadá v místech, kde se připravují komponenty kosmické techniky? Dnes Vám proto přinášíme informace o třech brněnských firmách, které v rámci Brno Space Days 2019 otevřou své brány veřejnosti.

HEPA filtr evropského marsovského landeru EDM.
HEPA filtr evropského marsovského landeru EDM.
Zdroj: http://czaerosystems.eu

První společností je Frentech Aerospace, která vyrobila třeba mechanismy rozevírání solárních panelů družic iridium NEXT, nebo mechanické části HEPA filtru evropského landeru EDM. Kromě toho se podílí i na evropských misích JUICE nebo ExoMars 2020. Návštěvníky čeká krátká prezentace o činnosti firmy a pak už se mohou podívat na moderní CNC stroje, nebo práci technické kontroly. Přes sklo navíc bude možné nahlédnout i do čistých prostor s parametry ISO 7 a ISO 5, kde je například zkušební termální komora. Zájemci se mohou hlásit na mailových adresách [email protected] a [email protected]. Exkurze budou trvat zhruba hodinu a půl, proběhnou 5. března ve dvou termínech – od 9:00 a od 10:30.

Stavba MetOp-C
Stavba MetOp-C
Zdroj: https://airbus-h.assetsadobe2.com

Své dveře otevře i firma G.L.Electronic s.r.o., která se specializuje na kompletní realizaci elektronických přístrojů a kabelových svazků v oblasti aerokosmických technologií. Na svém kontě mají třeba výrobu dílů pro evropskou meteorologickou družici MetOp na polární dráze. Návštěvníci nahlédnou do čisté místnosti v kategorii ISO 8. Zájemci mohou psát na adresy [email protected][email protected]. Exkurze proběhne 5. března, bude trvat půl hodiny a maximální kapacita skupiny je 5 osob. K dispozici jsou hned tři termíny – 9:00, 10:00 a 11:00.

V našem seznamu poslední (ale nikoliv z hlediska atraktivity) je SAB Aerospace. Organizátoři lákají zájemce na návštěvu laboratoří, kde vznikají části raket a družic. Návštěvníci by měli na vlastní kůži zažít, jak se pracuje v prostředí, kde je čistota nezbytná – návštěva tedy bude obsahovat i inspekci místností, kam se vstupuje v ochranných oblecích. A pokud Vám z toho všeho vyhládne, je připraveno i kosmické občerstvení. Dá se očekávat, že podobná návštěva vzbudí v mnoha lidech skutečný zájem pracovat v kosmickém průmyslu – proto bude na místě stánek agentury Czech Invest pro podrobnější poradenství. Zájemci se mohou hlásit na adrese [email protected]. Exkurze proběhnou 5. března v termínech 9:00, 9:30, 10:00, 10:30 a 11:00. Kapacita každé skupiny je 10 osob.

Dispenser rakety Vega-C vyvíjí firma SAB Aerospace. Jde o konstrukci, která umožňuje přepravovat až šestnáct satelitů najednou.
Dispenser rakety Vega-C vyvíjí firma SAB Aerospace. Jde o konstrukci, která umožňuje přepravovat až šestnáct satelitů najednou.
Zdroj: https://www.sabaerospace.cz

A na úplný závěr si dáme SAB Aerospace ještě jednou. Všechny tří výše uvedené exkurze jsou určeny pro širokou veřejnost, ale tato cílí na střední školy a jejich studenty. V rámci akce, která proběhne 4. března od 16:00 do 19:00 by se měli studenti dozvědět, k čemu je kosmický průmysl, na čem se v Brně pracuje a že jde o reálné věci, na které se dá sáhnout. Exkurze bude rozdělena do čtyř částí – programem budou provázet zaměstnanci vývojového oddělení firmy. Tříhodinový program bude obnášet praktická cvičení, při kterých se zájemci podívají, jak fungují projekty Evropské kosmické agentury. Chybět nebude ani návštěva laboratoří. Studenti se mohou těšit na studium technické dokumentace, ukázky nákupu materiálu a součástek, ale i čištění materiálu a integraci nebo finální montáž výrobku. Zájemci se mohou hlásit na adrese [email protected].

Zdroje informací:
https://www.brnospacedays.cz/
https://www.brnospacedays.cz/
https://www.brnospacedays.cz/
https://www.brnospacedays.cz/

Zdroje obrázků:
https://www.jic.cz/data/press/1920_2000/254.JPG
http://czaerosystems.eu/wp-content/uploads/2016/07/Hepa-300×200.jpg
https://airbus-h.assetsadobe2.com/…/metop-c-airbus-clean-room-toulouse-2.jpg
https://www.sabaerospace.cz/pic/page/dispenzer-b.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
5 let před

Moc se na vás v Brně těšíme 🙂 Doporučuji hlavně FuckUp Night ve kino Scala, kde bude mimo jiné i Dušan Majer. Bude to ve čtvrtek 7.3. od 20:30.

Jirka Hadac
Jirka Hadac
5 let před

Hezke moc hezke.
Ted ted to nejdulezitejsi ze vseho. Kdo bude prednaset, kde a hlavne, budou se zaznamenavat prednasky T. Pribyla? Pri vsi ucte ke vsem, ma naprosto skvostne prednasky.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Jirka Hadac

Já budu na FuckUp Night Brno – Space Special vol. II a na FutureGate festivalu 9. března odpoledne budu mít 45 minut besedu s diváky.
Tomášovi napíšu, zeptám se ho, jak se do programu zapojí a dám vědět. 😉

TP
TP
5 let před
Odpověď  Jirka Hadac

Tomáš Přibyl vystoupí 7. března v 18:00 na brněnské hvězdárně: bude mít krátký úvod a pak doplňující povídání k dokumentu „Voyager: nejzazší hranice“. Jestli se to bude zaznamenávat, nevím.

Jinak další veřejné přednášky v Brně bude mít ve čtvrtek 30. května v 19:00 v Moravské zemské knihovně (Schody na Měsíc – lety Apollo 7, 8, 9 a 10). Potom zřejmě 4. června v Technickém muzeu v Brně (součást výstavy Tenkrát na Měsíci).

A pak v obou institucích ještě na začátku listopadu (zatím bez přesného data): v Moravské zemské „Tucet statečných“ (astronauti z Apolla) a v Technickém muzeu SpaceX. V průběhu podzimu pak snad i v rámci Science Clubu (střídavě VUT/Masarykova univerzita), zatím nedořešeno. Moravská zemská knihovna ani Technické muzeum záznamy nepořizují, Science Club občas.

Změna programu vyhrazena!

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  TP

Díky moc za super informace!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.