sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Křesla pro novou ruskou loď

Do prvního startu nové ruské lodi Federacija chybí ještě několik let, ale vývoj postupně pokračuje. Staré dobré Sojuzy používají křesla Kazbek (mají jméno po hoře na Kavkaze), která vyžadují pro každého cestujícího individuálně vyráběné anatomické vložky. Ty se odlévají podle velikosti a tvaru těla jednotlivých kosmonautů, aby mohly spolehlivě pohltit setrvačnost po přistání. Když si kosmonauti mění místa, musí si vyměnit i své anatomické vložky. Jejich výroba je časově poměrně náročná a přípravy lodí Sojuz prodražuje a prodlužuje. Není tedy překvapením, že vývojáři nové lodi Federacije chtějí používat jiný systém. Představili křeslo, které se snadno přizpůsobí různým tělům astronautů.

Pro srovnání – současná sedačka Kazbek nabízí bezpečí, ale rozhodně ne pohodlí.
Pro srovnání – současná sedačka Kazbek nabízí bezpečí, ale rozhodně ne pohodlí.
Zdroj: http://www.russianspaceweb.com/

Nová generace kosmických křesel dostala jméno Čeget (opět podle hory na Kavkazu) a zmiňovali jsme se o nich již na začátku roku 2017. Stejně jako u ostatního vybavení pro kosmonauty a systémů podpory života, stojí za jeho vývojem výrobní závod NPP Zvezda z města Tomilino jihovýchodně od Moskvy.

Křeslo Čeget má umožnit přizpůsobení velikosti podle potřeb různých astronautů.
Křeslo Čeget má umožnit přizpůsobení velikosti podle potřeb různých astronautů.
Zdroj: http://russianspaceweb.com/

První modely vznikly v roce 2013 a inženýři tehdy použili i 3D tisk, který umožnil rychlé zlepšování prototypů v reálné velikosti. Čtyři prototypy křesel byly instalovány do makety lodi Fedeacija (tehdy ještě PTK-NP), která byla v srpnu 2013 vystavena na Moskevské letecké a kosmické show. Pro letový hardware křesel Čeget počítají Rusové s  použitím uhlíkových materiálů, které mají ve výsledku oproti kovovým verzím ušetřit až 60 kilogramů. V září letošního roku oznámila RKK Eněrgija, že NPP Zvezda vyrobil prototyp křesla Čeget podle firemních technických specifikací. Stejně tak uvedla, že začíná výroba křesel pro komplexní zkoušky. Série testů se má týkat kromě jiného i ergonomické funkčnosti křesel, k čemuž budou přizváni i specialisté z návrhové a testovací divize RKK Eněrgija.

Zdroje informací:
http://russianspaceweb.com/

Zdroje obrázků:
http://russianspaceweb.com/images/spacecraft/manned/ptk_np/va/cheget/finaL_20180927_1.jpg
http://russianspaceweb.com/images/spacecraft/manned/ptk_np/va/cheget/kazbek_seat_1.jpg
http://russianspaceweb.com/images/spacecraft/manned/ptk_np/va/cheget/cheget_schematic_1.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel Zvoník
Editor
6 let před

Doplním, že na úvodním obrázku je pouze prototyp a výsledný vzhled se bude od toho stávajícího lišit.

Jaro Pudelka
Jaro Pudelka
6 let před

No ISS má plánovanú životnosť do roku 2028, možno 2032. Účasť Ruska na stanici pri Mesiaci je viac ako otázna a rovnako aj ich prípadná vlastná stanica. Je asi na mieste otázka, kde/kam budú na novej lodi lietať? Rovno ale hovorím, že je mi to veľmi ľúto, lebo Rusi to vedia, len nie sú peniaze a asi ani vôľa na potrebných miestach.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Jaro Pudelka

Dříve se mluvilo o ISS a stanici u Měsíce. Jaká bude realita, to se uvidí.

android
6 let před
Odpověď  Jaro Pudelka

Tak budou létat na nauku s nějakou tou zvezdou. Ach jo.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před
Odpověď  Jaro Pudelka

V září 2018 prý začala formulace koncepce ruské lunární orbitální stanice, založené na modulech NEM a UM stanice ISS. MLM Nauka má nyní termín startu 2019/2020, UM 2020, NEM 2022. Z toho si dovozuji, že se zřejmě stále počítá s vynesením všech tří modulů k ISS, s pozdějším odpojením NEM+UM pro vytvoření ruské orbitální stanice Země, a po případném zprovoznění supernosiče s jejím odtažením na oběžnou dráhu Měsíce.
http://www.russianspaceweb.com/images/spacecraft/manned/lunar/los_nem/los_nem_undocking_1.jpg
Ohledně dopravních lodí na obrázku – Rusové si myslí, že jsou schopni v roce 2024 uskutečnit pilotovaný oblet Měsíce lodí Sojuz pomocí scénáře dvou startů (urychlovací stupeň pomocí Angary-A5 z Vostočného, Sojuz klasicky z Bajkonuru). Tak tu koncepci možná nějak rozvíjejí.

Jirka
Jirka
6 let před
Odpověď  Jaro Pudelka

Federace není pouze pro LEO. Má dvě verze servisního modulu, menší a větší. S větším má možnost létat delší mise, třeba k Měsíci. Měla by tedy být schopna fungovat v obou rolích (představme si Orion a Starliner v jednom). To otevírá širší možnosti využití. Můžete obsloužit lunární stanici nebo by mohla být součástí lunární přistávací mise…

Radim
Radim
6 let před
Odpověď  Jirka

Podle russianspaceweb.com je tohle jedna ze slabin Federace. Vzniká kočkopes, který je pro LEO příliš robustní a pro lety k Měsíci má naopak hodně omezující parametry.

Spíš než o promyšlenou strategií na dosažení univerzálnosti, se jedná o důsledek neujasněné koncepce, k čemu bude Federace sloužit. Ze stejného důvodu se pro ni plánuje už třetí nosič a ani ten není jistý.

Roman89
Roman89
6 let před

Díky Dušane za nové informace k chystané lodi. Ví se už i jaký pohon bude Federacija využívat?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Roman89

Situace byla v poslední době docela turbulentní a přiznám se, že nevím, jak to momentálně vypadá.

Miloš
Miloš
6 let před

Mňa by zaujimalo, či v tom novom kresle budú používať aj ten geniálny „diaľkový“ ovladac, ktorý používajú v dnešných Sojuzoch.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Miloš

Pokud se nepletu, tak podoba ovládacích prvků zatím nebyla definitivně upřesněna.

Lukad
Lukad
6 let před

Zial, nie velka vola politikov investovat do vesmirneho programu,obrovska korupcia nevymozitelnost prava kontrola kvality nespolahlivost voci partnerskym projektom esa a mars rover 2020 robi z ruskeho vesmirneho programu takmer nefunkcnu instituciu.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Lukad

Ruská kosmonautika bude muset projít velkými změnami, aby se nastartovala ke změně. Bez toho to nepůjde.

Roman89
Roman89
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Je jasné, že ruský kosmický program trpí hlavně nedostatkem financí. Možná by tomu pomohlo, kdyby nějaký ruský bohatý oligarcha založil firmu podobnou SpaceX.

Radim
Radim
6 let před
Odpověď  Roman89

To je jen taková mantra. Rusko bylo vždycky chudé, ale i v poválečném marasmu (podstatně horší situaci než v jaké je dnes) dokázalo vybudovat robustní kosmický program. Díky Koroljovovi.

Žádný oligarcha ruský kosmický program nespasí. Musk je bohatý, protože je chytrý. Ruští oligarchové jsou bohatí, protože to jsou gangsteři.

Peníze jsou důležité, hodně. Ale zdaleka nejsou jediným ani hlavním důvodem problémů ruské kosmonautiky…

Radim
Radim
6 let před

Překvapila mě informace o využití uhlíkových vláken při výrobě křesel. Když jsem vloni připravoval tento článek https://kosmonautix.cz/2017/01/ruska-kosmicka-lod-federace-vstupuje-do-3d-sveta/ , narazil jsem na rozhovor se Sergejem Pozdňakovem, ředitelem NPP Zvezda, ve kterém říkal, že upustili od používání kompozitu u těchto křesel kvůli jeho toxicitě.

kuban
kuban
6 let před

nevíte někdo prosím, co konkrétně je na sedačce modrá tyč mezi nohama („knipl“), k čemu slouží?
díky

Jiří Kos
Jiří Kos
6 let před
Odpověď  kuban

To bude možná ten dálkový ovladač …

Miloš
Miloš
6 let před
Odpověď  Jiří Kos

Diky Jirko. Presne na to som myslel aj ja.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.