sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Čínská raketa na tuhé palivo odstartovala

Dnes ráno v 6:13 SELČ odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan raketa Kuaičou-1A, což byl 26. čínský start letošního roku. Nákladem byla malá družice CentiSpace-1-S1. Podle informací, které jsou k dispozici se letělo na heliosynchronní dráhu ve výšce 700 kilometrů. Raketa Kuaičou-1A je velmi zajímavý nosič – stojí za ním společnost Expace Technology Co., Ltd., což je dceřiná firma Čínské společnosti pro aerokosmický výzkum a technologie CASIC.

Raketa Kuaičou-1A
Raketa Kuaičou-1A
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Základem této rakety je vojenská střela DF-21, která dostala dodatečné horní stupně. Na první pohled se Kuaičou-1A (dříve komerčně dostupná jako Feitian-1) neliší od rakety Kuaičou-1. Spekuluje se však o tom, že KZ-1 má náklad připojený k hornímu stupni, zatímco KZ-1A může vypouštět více nákladů. Raketa KZ-1A startuje z mobilní odpalovací plošiny, na výšku měří 20 metrů, její průměr je 1,4 metru a při startu váží 30 tun. Všechny stupně (kromě horního) jsou na tuhé palivo, pouze horní stupeň využívá kapalné pohonné látky.

První stupeň na tuhé palivo má průměr 1,4 metru a váží 16 621 kg. Palivo hoří po dobu 65 sekund a disponuje specifickým impulsem 2 352 Ns/kg. Druhý stupeň má stejný průměr a po naplnění tuhým palivem váží 8 686 kg – hoří 62 sekund a jeho specifický impuls je 2 810 Ns/kg. Třetí stupeň má o 20 centimetrů menší průměr, váží 3 183 kg, hoří 55 sekund a má specifický impuls 2 850 Ns/kg. Raketa může létat s aerodynamickými kryty o průměru 1,4 nebo 1,2 metru podle potřeby nákladu. Raketa Kuaičou-1A při své premiéře 9. ledna 2017 vynesla družici Jilin Linye-1 pro sledování lesů a dva cubessaty – Xingyun Shiyan-1 a Kaidun-1 ‘Caton-1’.

EDIT 29. září 21:20
Podle informací od Michala Václavíka z České kosmické kanceláře je družice CentiSpace-1-S1 technologickým demonstrátorem pro otestování rozšiřujícího systému GNSS založeného na laserové komunikaci mezi družicemi.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DoPCIP2XUAAAZMy.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/DoOr05CWsAAk5wz.jpg:large

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dan
Dan
6 let před

Taky jedna z těch malých, co jsou nahoře hned.

ptpc
ptpc
6 let před

Díky za článok! 🙂
Len by som dodal, že pravdepodobne nejde o experimentálnu družicu na DPZ ale malo by ísť o oblasť navigácie.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  ptpc

Aha, díky za info, čerpal jsme z článku na NSF, kde právě mluví o DPZ.

Michal Václavík
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Jde o technologickou družici pro otestování rozšiřujícího systému GNSS založeného na laserové komunikaci mezi družicemi.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před

Díky moc.

ptpc
ptpc
6 let před

Tiež ďakujem za upresnenie. 🙂

Dalicek
Dalicek
6 let před

Si pro mě autor připravil takhle na večer rébus 😀 koukám jak trouba na Ns/kg, co to sakra je za jednotku pro Isp, to jsem v životě neviděl…. a ony to jsou zakamuflované staré dobré metry za sekundu 🙂 ach ta fysika 😀

Petr
Petr
6 let před
Odpověď  Dalicek

A v cem by se mel udavat Isp? Max jeste se udava v sekundach.

Ivan
Ivan
6 let před
Odpověď  Petr

My sme sa to na fyzike učili že v kg.m/s čo je samozrejme to iste ako N.s
Ale zakrýva to podstatu stavby tejto veličiny od základnej ku komplexnej. N.s chápem ako módu možno používanú medzi profikmi v raketovej technike, ale pre laika je to zbytočne zahmlievajúce. A mam dojem že vo vedeckom článku by to redakcia tiež opravila na kg.m/s.

Michal Václavík
6 let před
Odpověď  Ivan

No dost pochybuji, že vás učili, že jednotka specifického impulzu je kg.m/s. Zapomněl jste pravděpodobně při vašich úpravách na jednu hmotnost, ale prosím vás, o doložení vašeho odvození. Dále možná považujete N.s za něco módního, ale je to široce používaná jednotka pro impuls síly 🙂

Ivan
Ivan
6 let před

Ospravedlňujem sa pán Václavík, máte samozrejme pravdu. Mal som pred očami iba ten N.s takže tým pádom som písal o hybnosti (lineárnej). Takže keď hovoríme o impulze sily musíme to predeliť kg a tak dostaneme ako jednotku aj sekundu (tak ako písal p. Petr). A máte pravdu N.s „je to široce používaná jednotka pro impuls síly“ 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.