sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Unikátní pohled na základnu SpaceX

McGregor – tak často skloňujeme jméno této texaské základny, kde se děje mnoho důležitých věcí, ale až doposud jsme neměli příležitost nahlédnout nějak podrobněji do tohoto hlídaného sektoru. Místo, kde se testují nejen celé první stupně Falconů před odesláním na kosmodrom, ale svá testovací stanoviště tu mají i jednotlivé motory – od Merlinů přes SuperDraco až po Raptor. Pokud jste vždycky chtěli nahlédnout za oponu SpaceX a podívat se, jak to na téhle základně vypadá, tak teď máte příležitost.

SpaceX totiž zveřejnila video, které se snaží veřejnosti ukázat, jak to na McGregoru vypadá – testovací stanoviště uvidíte zblízka v akci, díky celkovým záběrům snadno pochopíte, kde se které místo nachází a hlavně – na videu je vidět, že si na něm dali autoři záležet. To, že je video v ultravysokém rozlišení 4K asi už nikoho nepřekvapí, ale pečlivý výběr záběrů s využitím dronů, dělá z tohoto tříminutového videa skutečnou lahůdku. Ostatně, posuďte sami.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/watch?v=TXYh4re0j8M

Zdroje obrázků:
http://i.dailymail.co.uk/…-a-33_1469825598927.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
7 let před

Krása, co k tomu dodat… 🙂

Duro
Duro
7 let před

Nesuvisi to s clankom, ale zaujima ma preco raketa musi ist hned na orbit. Co by sa stalo keby pokracovala dalej vertikalne prec od zeme? Prosim o jednoduche vysvetlenie , po lopate.:)
Odletela by vobec?

Kamil
Kamil
7 let před
Odpověď  Duro

Pokud nenabere 1.kosmickou rychlost, spadne raketa na zem, i kdyby vyletěla třeba 10 000 km vysoko.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Duro

Asi nechápu otázku. Myslíte to tak, že by raketa neskláněla svůj nos k obzoru, aby nabrala boční rychlost, ale stále by jen svisle stoupala? Určitě by odletěla pryč, jen by to bylo hloupé, protože by nevyužila rychlosti otáčení naší planety a všechno by musela odmakat sama. Pokud by nedosáhla dostatečné rychlosti, tak by vystoupala klidně do výšky několika desítek tisíc kilometrů a pak by se zřítila zpátky na Zemi.

Duro
Duro
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Jasne.
Mal som na mysli cestu k inym telesam.ci by to neslo priamo.
Mam to chapat ze po dosiahnuti obeznej drahy uz nie je tak narocne zmenit vysku orbitu? Raketa ma za ciel dat bocnu rychlost(1 kozmicku)?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Duro

Je potřeba si uvědomit, že parkovací dráha má i další výhodu a sice možnost přesně načasovat odletový zážeh na ideální chvíli pro vyslání k cíli. Je to prostě komplexní soubor záležitostí.

gg
gg
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Nejde jen o rotaci Země – už jen Pythagorova věta ukazuje, že rychlost do strany se nabírá snadněji než nahoru.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpověď  Duro

Raketa by po celou dobu startu musela překonávat zemskou přitažlivost, což by ji brzdilo a spotřebovalo by se mnohem více paliva. Čím vyšší horizontální rychlost má raketa, tím méně na ni působí gravitace.

Vytvořit optimální startovní profil je docela věda. Kdybychom neměli atmosféru, bylo by ideální startovat horizontálně.

B.Boruvka
7 let před
Odpověď  Duro

Vlastne to funguje uplne stejne jako kdyz si date na konec provazku oluvko-pokud budete otacet pomalu tak se v kruhu(Orbite) neudrzi a furt vam bude padat cim rychleji budete tocit tim vice se bude snazit vzdalit o d ruky ktera jim toci-Kolmim letem nahoru neziska zadnou rychlost a zase spadne 😉

Jenda
Jenda
7 let před

Nádhera!

Mick
Mick
7 let před

Zajímavé, efektní i když trochu propagandistické…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Mick

To už taková videa bývají vždy, je to ostatně jeden z jejich úkolů. 😉

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  Mick

Mě to taky neuvěřitelně nadchlo.

Marfy
Marfy
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Mě taktéž, až na tu Open Space

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.