sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Siwei Gaojing

Z čínského kosmodromu Ťiou-čchüan odstartovala raketa CZ-2C. Na retrográdní oběžnou drahu vynesla družice Siwei Gaojing 2 03 a 04, které budou poskytovat radarové pozorování Země s velmi vysokým prostorovým rozlišením.

FAA

Federální úřad pro letectví vydal 20. listopadu aktualizovanou verzi návrhu environmentálního hodnocení pro zvýšení počtu ročních startů a přistání Starship/Super Heavy z Boca Chica. Vydáním aktualizovaného návrhu začíná období pro veřejné připomínky, které potrvá do 17. ledna.

Rover pro Artemis

NASA plánuje použít nákladní verze lunárních landerů pro program Artemis, které vyvíjejí společnosti Blue Origin a SpaceX, k dopravě přetlakového roveru Měsíc. Přetlakovaný dopravní prostředek vyvíjí japonská vesmírná agentura JAXA na základě dohody oznámené v dubnu.

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Družicové platformy pro každou příležitost

Společnost Lockheed Martin připravila povedené shrnutí svých čtyř družicových platforem, kterými pokrývá široké spektrum kosmických pomocníků. Od lehké série LM-50 až po těžkou LM-2100. V dnešním článku se podíváme na to, čím se od sebe jednotlivé platformy liší a pro jaké účely je která platforma určená. Některé se hodí pro nízkonákladové mise, jiné zase cílí na opravdu bytelný provoz. Rozdíly jsou ve velikosti družic, energetické náročnosti, ale i v tom, co má daná družice za úkol.

Platforma LM 50
Platforma LM 50
Zdroj: http://www.lockheedmartin.com

Nanosatelity mohou snadno ověřit rozvíjející se technologie při nízkých nákladech a malém riziku. Platforma LM-50 bude tvořit bránu k novým možnostem v rámci vědeckého i komerčního vývoje. Vyznačuje se flexibilním hospodařením s energií a vyhovuje širokému spektru úkolů, přičemž systém se dá škálovat podle potřeby.

  • Váha: 10 – 100 kg
  • Dodávky elektrické energie: 25 – 250 W
  • Velikost: kvádr 20×40×X cm
Platforma LM 400
Platforma LM 400
Zdroj: http://www.lockheedmartin.com

Platforma LM-400 může pracovat na nízké i geostacionární dráze. Vychází ze zkušeností firmy Lockheed Martin, která už vyrobila 150 takto malých družic. Tato vylepšená verze je o 20 – 30% levnější a společnost slibuje dodávku exempláře do 24 měsíců od objednání. Výhodou je i slušná dodávka elektrické energie a ve srovnání s jinými podobnými platformami také větší nádrže pro palivo k manévrování.

  • Váha: 140 – 800 kg
  • Dodávky elektrické energie: 0,75 – 1,5 kW
  • Velikost: krychle o objemu 1 metr krychlový
Platforma LM 1000
Platforma LM 1000
Zdroj: http://www.lockheedmartin.com

Tato platforma je navržena pro široké spektrum oběžných drah a cílí na družice, které patří mezi středně velké exempláře. Její rozměry z ní činí ideální volbu pro družice určené k dálkovému průzkumu. Její základna má šestiúhelníkový tvar, čímž nabízí více vnitřního prostoru a o dodávky energie se starají výklopné solární panely.

  • Váha: 274 – 2200 kg
  • Dodávky elektrické energie: 1,5 – 10 kW
  • Velikost: Výška šestiúhelníkové základny 1,8 metru
Platforma LM 2100
Platforma LM 2100
Zdroj: http://www.lockheedmartin.com/

Série LM 2100 je nejsilnější platfomou, jakou má Lockheed Martin v nabídce. Jde o modernizovanou platformu A2100, kterých se vyrobilo více než 100. Platforma LM 2100 zvládá mise, které potřebují velký výkon, spolehlivost, flexibilitu, dodávky energie, ale i nízké výrobní náklady a kratší dobu výroby.

  • Váha: +/- 2300 kg
  • Dodávky elektrické energie: 20 kW
  • Velikost: Kvádr 3,7×1,8×X m
Infografika, která porovnává všechny představené platformy. Překlad prakticky není potřebný.
Infografika, která porovnává všechny představené platformy. Překlad prakticky není potřebný.
Zdroj: http://www.lockheedmartin.com

Zdroje informací:
http://www.lockheedmartin.com/us/ssc/satellite.html

Zdroje obrázků:
https://prnewswire2-a.akamaihd.net…/def_height/446/def_width/935/version/100011/type/1
http://www.lockheedmartin.com/…/image_355483831.img.jpg/1505407063395.jpg
http://www.lockheedmartin.com/…/image_1793531903.img.jpg/1505408725924.jpg
http://www.lockheedmartin.com/…/image_2061662720.img.jpg/1505406503193.jpg
http://www.lockheedmartin.com/…/image_1767812376.img.jpg/1505406506386.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Krásné, jak budu stavět družici, tak jen u nich. Zeptám se, ikdyž odpověd je jasná, ceny tam asi nikde přihozené nebyly, že? Fakt hezké, člověk si aspoň udělá představu co a jak, podotýkám, že předtím ta představa byla silně mlhavá. Ještě by bylo zajímavé juknout se, v čem se liší platformy od Boeingu či Thales Alenia Space atd.

Štěpán Krňanský
Štěpán Krňanský
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Pochybuju, že by tam byly ceny, protože alespoň tak jak jsem ten článek pochopil jedná se jen o platformy.. Já si to představuju jako Tatrovácký podvozek 🙂 – můžeš na něj umístit sklápěčku, stříkačku, nebo třeba houfnici… Podle mě ta cena bude mít ohromné rozpětí… Jedině že by uvedli nejlevnější a nejdražší z dané série, ale to by jsme asi chtěli moc 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před

Přesně tak, třeba jen u „hloupé“ telekomunikační družice záleží hrozně moc na počtu transpondérů, na jejich pásmu atd.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Já s tebou souhlasím, ale ani ten podvozek není zadarmo, uveď příklad jaký chceš, a za všechno se bude platit, to zase buďme realisté, toto fakt zákazník zadara nedostane 🙂 . A taky je jasné, že materiál stojí něco a plus práce a něco připočítám. Za zeptání se sem nic nedal že?

Vojta
Vojta
7 let před

Co všechno je součástí takové platformy? Pokud to dobře chápu, tak jde o základní kostru s úchyty k vypouštěcímu adaptéru a solární panely se základním elektrickým rozvodem. Motory, nádrže, komunikace, orientační systém, akumulátory a další podpůrné systémy už jsou extra, když o nich nic nepíší? O užitečném zařízení jako teleskopy nebo transpondéry nemluvím, to je extra vždy.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.