Dlouhé měsíce to bylo s názvy jednotlivých útvarů na trpasličí planetě sporné, protože sonda New Horizons během svého průletu v roce 2015 nafotila velké množství fotografií, na kterých jsme viděli rozličný terén. Všechny názvy však byly neoficiální a hrozilo, že časem se pro jeden útvar začnou používat různá jména, čímž by vznikl značný zmatek. Naštěstí to už patří minulosti, protože první útvary na Plutu se před pár desítkami hodin dočkaly svých oficiálních jmen. Nás, jakožto fanoušky kosmonautiky může těšit, že několik pojmenování má přímou souvislost s kosmickými sondami. Mezi útvary, které dostaly své oficiální jméno patří i výrazné srdce, které bylo pojmenováno po objeviteli této trpasličí planety – astronom Clyde Tombaugh ji detekoval v roce 1930. Jména se dočkal i kráter na Plutu, který dostal jméno po Venetii Burney, britské školačce, která v roce 1930 navrhla pro nově objevené nebeské těleso jméno Pluto po římském bohu podsvětí.
Tombaugh Regio a kráter Burney ale nejsou jedinými oficiálními jmény, která schválila Mezinárodní astronomická unie (IAU), která má pravomoc přidělovat kosmickým tělesům a jejich povrchovým útvarům oficiální jména. Návrhy na pojmenování přišly přímo od týmu specialistů z mise New Horizons. Odborníci tehdy potřebovali dát jednotlivým regionům, pohořím, planinám, údolím a kráterům nějaká jména, aby mohli pracovat s nasbíranými údaji.
V současné době má oficiální jméno 14 útvarů na povrchu této trpasličí planety a v blízké době obdrží IAU balíček mnoha dalších návrhů. „Schválení těchto označení je pro mnoho našich lidí velkou ctí, která ocenila naši misi,“ popsal Alan Stern, hlavní výzkumník projektu. Samotné návrhy ale rozhodně nepřicházely jen od členů týmu. Hodně pomohla i veřejnost v rámci projektu Our Pluto (Naše Pluto). Lidé třeba po vzoru Venetie Burney poslali mnoho návrhů, které souvisí s podsvětím. Návrhy od veřjenosti dokonce tvoří nadpoloviční většinu přijatých názvů!
Nyní se podíváme na všech 14 schválených názvů i na jejich původ – kromě inspirace mytologickým podsvětím najdeme i stopy historických kosmických misí, nebo jména lidí, kteří nějakým způsobem posunuli hranice lidských schopností.
Tombaugh Regio – Oceňuje astronoma, který v roce 1930 na Lovellově observatoři v Arizoně objevil Pluto. Clyde Tombaugh žil v letech 1906–1997
Kráter Burney – Připomínka Venetie Burney (1918-2009), která jako ještě jedenáctileté děvče navrhla nově objevenému objektu jméno Pluto. V dospělosti vystudovala matematiku a ekonomii.
Sputnik Planitia – Velká pláň pojmenovaná po Sputniku 1 – první umělé družici Země, kterou v roce 1957 vypustil Sovětský svaz.
Tenzing Montes a Hillary Montes – Dvojice pohoří připomíná slavnou dvojici Tenzing Norgay (1914–1986) a Sir Edmund Hillary (1919–2008) – šerpa s indicko-nepálskými kořeny a novozélandský horolezec dokázali jako první dosáhnout vrcholku nejvyšší hory světa – Mount Everestu a bezpečně se vrátili zpátky.
Al-Idrisi Montes – Tohle pohoří dostalo jméno po arabském geografovi s dlouhým jménem Abu Abd Aláh Muhammad al-Idrísí al-Kurtubi al-Hasani al-Sabti (žil v letech 1100–1165/66). Jeho práce položila základy středověké geografie.
Djanggawul Fossae – Jde o síť dlouhých, úzkých sníženin a jméno dostala po třech mytologických postavách původních obyvatel Austrálie. Tyto postavy cestovaly mezi ostrovem mrtvých a Austrálií, přičemž tvořily krajinu a doplňovaly ji vegetací.
Sleipnir Fossa – silný osminohý kůň ze severské mytologie měl za úkol převést boha Ódina do podsvětí.
Virgil Fossae – Připomínka jednoho z největších římských básníků (Vergilia) a zároveň průvodce peklem v Božské komedii Danta Alighieriho.
Adlivun Cavus – hluboká sníženina pojmenovaná po Adlivunovi – bohu podsvětí v inuitské mytologii.
Hayabusa Terra – tato velká masa hmoty odkazuje na japonskou kosmickou misi, která probíhala v letech 2003 až 2010 a která dokázala i přes značné technické problémy splnit svůj úkol a dopravit na Zemi vzorky asteroidu Itokawa.
Voyager Terra – Připomínka dvou amerických družic vypuštěných v roce 1977, které provedly průzkum vnějších planet sluneční soustavy a dnes zkoumají podmínky na pomezí mezihvězdného prostoru.
Tartarus Dorsa – Tento hřeben se jmenuje po Tartaru – nejhlubší a nejtemnější propast podsvětí v řecké mytologii.
Kráter Elliot – James Elliot (1943-2011) byl výzkumníkem v Massachusettském technologickém institutu, kde vyvinul metodu studování objektů ve sluneční soustavě pomocí zákrytů hvězd. Touto metodou se podařilo objevit prstence Uranu, nebo detekovat slabou atmosféru na Plutu.
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/lorri_rider.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/plutofeaturesmap083117.png
https://www.sciencenews.org/sites/default/files/sn-2015/860-heart-July14_free.jpg
https://upload.wikimedia.org/…/1920px-PIA19948-NH-Pluto-Norgay-Hillary-Mountains-2050714.jpg
Zdá se, že aspoň u několika nejznámějších útvarů jde přibližně nebo přesně o názvy používané týmem NH.
Mohli tam dať aj Danteho Alighieriho, je neoddeliteľný od Vergília.
pb : 🙂