sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Díly rakety pro sluneční sondu přijíždí na kosmodrom

Do startu americké sondy Parker Solar Probe sice chybí ještě skoro rok, ale to neznamená, že se na celou událost nepřipravuje technika. Zdaleka přitom nejde jen o samotnou sondu, ale i o nosnou raketu, která v létě 2018 vynese tohoto průzkumníka do vesmíru. A máme se opravdu na co těšit, protože na těžko dosažitelnou dráhu v blízkosti Slunce sondu dopraví americká raketa Delta IV Heavy, která se zatím ještě pořád pyšní titulem nejsilnějšího amerického nosiče současnosti. Při startu se zapalují hned tři stupně – kolem toho centrálního jsou připojené ještě další dva, které fungují jako urychlovací bloky.

Raketa Delta IV Heavy pro sondu Parker solar Probe využije i tento stupeň.
Raketa Delta IV Heavy pro sondu Parker solar Probe využije i tento stupeň.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Dva ze tří „prvních stupňů“ již na Floridu dovezla speciální přepravní loď. V přístavu Port Canaveral byl náklad vyložen a převezen do Horizontal Processing Facility na mysu Canaveral u startovního komplexu 37. V dalších měsících se můžeme těšit na fotky ze sestavování téhle rakety, která sice startuje pouze občas, ale vždy se jedná o mimořádnou podívanou.

Sonda Parker Solar Probe (dříve nazývaná Solar Probe +) provede doposud nejbližší pozorování naší životodárné hvězdy. Proletí totiž skrz sluneční atmosféru, které se říká koróna. Díky jejím měřením budeme moci výrazným způsobem vylepšit naše chápání koróny samotné i vlivu Slunce na Zemi.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/uploads/sites/246/2017/08/KSC-20170801-PH_KLS01_0120.jpg
https://blogs.nasa.gov/…/uploads/sites/246/2017/08/KSC-20170801-PH_KLS01_0142.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Roman
Roman
7 let před

SpaceX dělá vždy statické zážehy. Dělá se to i u jiných raket? Nebo se testují motory někde bokem před montáží? Nebo létají čisté jak lilie?

Samo
Samo
7 let před
Odpovědět  Roman

Statické zážihy celého nosiča na ranpe alebo WDR (Wet dress rehearsal) robí jedine SpaceX. RS-68A pre Deltu IV je testovaný vždy osve po zmontovaní ale bez abaltivnej trisky. https://youtu.be/5b32LvDY6sU
Zvyšné neviem ale pravdepodobne nie.

Tom
Tom
7 let před
Odpovědět  Samo

Prečo to robí len Spacex, majú na to nejaký špecialny dôvod alebo si len chcu uplne istí?

Vojta
Vojta
7 let před
Odpovědět  Tom

Možná by to rádi dělali i ostatní, ale jejich hlavní motory nejsou stavěné na několik zážehů. Na bezpečnost to evidentně moc velký vliv nemá. Už dlouho nedošlo ke ztrátě rakety v důsledku selhání hlavního motoru.

Samo
Samo
7 let před
Odpovědět  Roman

Tak preklep WDR ako taký robí aj ULA na Atlasoch a Deltach ale motory nezapaľujú.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Samo

Přesně tak, WDR a statický zážeh jsou dvě oddělené věci, které spolu nemusí souviset. SpaceX je jediná, která provádí WDR a po něm hned statický zážeh. Kromě toho se ještě motory i celé stupně testují na McGregoru, kde probíhají statické zážehy.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Tak a nedá mi to a musím se zeptat. To se opravdu raketa Delta IV Heavy připravuje běžně s tak velkým předstihem? Kdyby to mělo letět za 3-4 měsíce, chapel bych to, ale za rok? Ptám se I proto, že to bude můj první start této rakety coby čtenář kosmonautix.cz, jinak bych tu otázku pravděpodobně nepokládal. Díky za případnou odpověd.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Jirka Hadač

Třeba pro misi EFT-1 byly díly DIVH převezeny na kosmodrom na přelomu února a března, přičemž se startovalo na začátku prosince.

maro
maro
7 let před

To video je parádní. Hlavně pro ten neskutečně emocionální výraz: „touch the Sun“. Úplně mi to nahodilo úžasnou filmovou pecku „Sunshine“ s neuvěřitelnou hudbou .

ptpc
ptpc
7 let před
Odpovědět  maro

Ozaj dobré video. A ten moment vo videu, ktorý spomínate mal na mňa podobný účinok…

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2017/08/03/dily-rakety-pro-slunecni-sondu-prijizdi-na-kosmodrom/