O tom, že při startu rakety Sojuz s kosmickou lodí Progress MS-06 došlo k politováníhodné nehodě, jsme Vás již informovali formou krátké zprávy. Nyní se k tématu vracíme, jelikož skončilo vyšetřování celé události. Ale vraťme se teď zpět do 14. června – Sojuz 2.1a startuje z rampy 31/6 a míří k obloze. Podle plánu po necelých dvou minutách spotřebují postranní bloky palivo a jsou odhozeny. Jejich trosky dopadnou do předem vybrané oblasti zhruba 350 kilometrů od startovní rampy. Jenže tentokrát se situace shodou nešťastných náhod vymkla kontrole a výsledkem jsou dva mrtví muži.
Necelých 24 hodin po jinak úspěšném startu vydaly kazašské úřady zprávu, kterou následně přebrala místní média. Odhozené postranní urychlovací bloky zapálily suchou trávu a způsobily požár zhruba 20 kilometrů jihovýchodně od vesnice Talap v Karagandské oblasti, což byla oblast vymezená pro dopad trosek. Během snahy o likvidaci požáru jeden člověk zemřel a druhý musel být ve vážném stavu hospitalizován s těžkými popáleninami. Oba postižení byli obyvatelé Kazachstánu, kteří pracovali pro ruskou firmu NPO Mašinostrojenija, jehož první jednotka je zodpovědná za úklidovou činnost v dopadových oblastech.
Agentura Interfax následně citovala zdroj z kosmické agentury Roskosmos, podle kterého byla nehoda způsobena silným poryvem větru, který hnal oheň proti nákladnímu vozu Kamaz. Jeho řidič zahynul na místě a spolujezdec utrpěl popáleniny na 45% těla, ale i přes hospitalizaci nakonec také bohužel nepřežil. Druhá jednotka zodpovědná za likvidaci požárů a krizové situace v Karagandském regionu dostala podle agentury Ekspress K dvě a půl hodiny po startu (v 18:04 místního času) informaci o požáru od ředitelství mimořádných situací ve městě Džezkazgan. Požár se nakonec rozšířil do vzdálenosti 15 kilometrů, ale hasiči jej dostali pod kontrolu druhý den v 1:20 místního času a ve 3:30 byl již plně uhašen. Do boje s ohněm bylo nakonec nasazeno 61 lidí a 22 kusů techniky.
Sedmého července mohla ruská státní korporace Roskosmos oznámit ukončení vyšetřování požáru, který stál život dva lidi. Výslednou zprávu vypracovala komise, ve které zasedli experti z Roskosmosu, NPO Mašinostrojenija, kazašského ministerstva mimořádných situací a místní úředníci. Komise mezi 21. a 28. červnem vyhodnotila všechny dostupné informace a pokusila se najít řešení.
Zjistilo se, že požár měl původ v technice urychlovacích stupňů a šíření plamenů bylo usnadněno extrémně vysokými teplotami, které v oblasti dosahovaly až 35°C a silným větrem. Všechny tyto faktory vedly k ohni, ve kterém našli Věchaslav Tyts a Jurij Katujšin smrt. Roskosmos zároveň s ukončením vyšetřování oznámil, že rodiny obou mužů obdržely první pojistné plnění ve výši 300 tisíc rublů, přičemž vyplacení zbytku peněz muselo počkat na formální ukončení celého případu.
Komise kromě vyšetřování samotné nehody zároveň navrhla i několik konkrétních změn, které mají v budoucnu zamezit opakování podobné tragédie. Na jejich plnění se již dohodli zástupci Roskosmosu i kazašských úřadů.
- Zkontrolovat místa dopadů před dopadem a okamžitě po něm
- Po každém startu provést kontrolní přelety nad dopadovými oblastmi
- Aktivovat personál i technické vybavení kazašského ministerstva mimořádných situací pro boj s ohněm
- Rozšíření výbavy pozemních týmů NPO Mašinostrojenija o dodatečné prostředky boje s ohněm a o obsluhu dronu, což zajistí provozovatel startu.
Zdroje informací:
http://russianspaceweb.com/
Zdroje obrázků:
http://russianspaceweb.com/…/iss/progress_ms/ms06/stage1_debris_B_1.jpg
http://russianspaceweb.com/…/iss/progress_ms/ms06/stage1_debris_1.jpg
Pri pohľade na takmer neporušený urýchľovací blok ma napadá otázka. Zbierajú rusi tento šrot na recykláciu?
Ano. Má to na staosti v článku spomínaná firma NPO Mašinostrojenija. Jej pracovníci, čo zahynuli, boli súčasťou tímu, čo má zber trosiek na starosti.
Ďakujem.