V kosmonautice jsme zvyklí na odklady. Mise čelí jednou technickým problémům, jindy zase nedostatku financí, takže je běžné, že se nejrůznější projekty odkládají na pozdější termíny i o několik let. Existují ale i „bílé vrány“, tedy projekty, které se v letovém harmonogramu posouvají dopředu, tedy na bližší termín. Takových výjimek není mnoho a je proto potřeba na ně upozornit. Urychlení se v minulosti dočkaly indická sonda Mangalyaan, nebo čínská Chang’e-5 a nyní se do tohoto klubu misí, které dělají fandům kosmonautiky radost, zařadila i chystaná americká mise Psyche.
Původní plány hovořily o tom, že ke startu dojde v říjnu 2023, o rok později sonda provede gravitační manévr u Země, o rok později zopakuje stejný manévr u Marsu a ke svému cíli dorazí v roce 2030. Tato mise k unikátnímu kovovému asteroidu se v harmonogramu startů přesunula vpřed o celý jeden rok na léto 2022. Plánovaný termín příletu do pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem by měl přijít v roce 2026, což je o celé čtyři roky dříve, než se původně čekalo!
„Zkusili jsme dát členům našeho týmu úkol, aby zjistili, zda by nám dřívější start nepřinesl nějakou výhodu v letové dráze k asteroidu Psyche. A oni tu úsporu opravdu odhalili a skutečně velikou,“ raduje se Jim Green, ředitel Divize planetární vědy v hlavním ředitelství NASA ve Washingtonu a dodává: „Díky tomu bude možné splnit vědecké úkoly dříve a navíc dojde k finanční úspoře.“
Když NASA před několika měsíci vybírala mise pro program Discovery, byly jasně dané termíny startů v letech 2021 a 2023. První termín obsadila mise Lucy, která během dvou průletů kolem oběžné dráhy Jupiteru prozkoumá hned několik trojských asteroidů, které s největší planetou našeho systému sdílí oběžnou dráhu kolem Slunce. Druhá vybraná mise, tedy Psyche, měla startovat o dva roky později, tedy v roce 2023, ale už krátce po lednovém oznámení NASA zaúkolovala příslušný tým, aby prověřil možnosti uspíšení celé mise.
„Největší výhodou je naprosto skvělá trajektorie, které bude možné dosáhnout. Díky ní se dostaneme k cíli téměř dvakrát rychleji (dříve) a levněji,“ popisuje Lindy Elkins-Tanton, jakási duše celého projektu Psyche z Arizona State University a dodává: „Jsme ohromně nadšení z toho, že NASA dokázala zajistit dřívější termín startu. Náš svět uvidí onen úžasný kovový svět mnohem dříve.“
Nová přeletová trajektorie je mnohem efektivnější – umožní vynechat gravitační manévr u Země, což je další urychlení, které se přičítá k úspoře dřívějšího startu. Nová dráha navíc povede dále od Slunce, což s sebou přináší příjemný bonus – na sondě nebude muset být tolik materiálu pro tepelnou ochranu. Přeletová dráha ale bude stále obsahovat gravitační manévr u Marsu. „Změna plánů je pro celou misi i zapojené týmy velkým impulsem,“ raduje se projektový manažer sondy Psyche Henry Stone z kalifornské Jet Propulsion Laboratory a dodává: „Náš tým zajišťující plánování mise odvedl skvělou práci, když objevil tuhle ideální startovní možnost.“
O stavbu samotné sondy se postará firma Space Systems Loral z kalifornského města Palo Alto. Její pracovníci už v závislosti na přepracované trajektorii upravili jednu z nejviditelnějších částí sondy – její solární panely. Původní plány počítaly s dvojicí solárních panelů, přičemž každé křídlo by bylo složené ze čtyř segmentů. Nový návrh obsahuje výkonnější konfiguraci pěti polí solárních panelů ve tvaru písmene X. Tento tvar solárních panelů není nový a většinou se používá u projektů, které potřebují více energie – nejčastěji se používá u výkonných telekomunikačních družic.
U družic totiž fungují podobné principy jako u sportovních aut – když dáte malému autu větší motor, pojede rychleji. Jelikož bude Psyche využívat elektrický (iontový) pohon, pomohou jí solární panely dosáhnout jejího cíle rychleji. „Tím, že zvětšíme plochu solárních panelů, sonda bude mít dostatek energie, která bude potřebná pro dané změny rychlosti,“ popisuje programový manažer sondy Psyche ze společnosti Space Systems Loral, Steve Scott.
Pokud na tento článek zavítal někdo, kdo o misi Psyche ještě nikdy neslyšel, dovolím si ještě krátkou rekapitulaci. Jejím cílem je stejnojmenný asteroid obíhající kolem Slunce mezi oběžnými drahami Marsu a Jupiteru. Tento asteroid je téměř výlučně tvořen železem a niklem. Jeho výzkum tak umožní unikátní pohled na ničivé srážky, které v dávné minulosti formovaly naši planetu. Předpokládá se, že jde o jádro většího tělesa, které nárazem přišlo o svrchní vrstvy.
Mise Psyche byla schválena na začátku letošního roku pod hlavičkou programu Discovery, který sdružuje nízkonákladové, vysoce specializované sondy, které prozkoumávají sluneční soustavu a její objekty. Hlavními vědeckými cíli této mise je pochopení principů, které formovaly základní stavební bloky planet, stejně tak i prozkoumání zcela nového a ještě nikdy zblízka nespatřeného typu světa. Odborníci by rádi zjistili, zda se skutečně jedná o výše zmíněný pozůstatek po jádru dávné planety, jak je tento asteroid starý a jestli vznikal podobně jako zemské jádro. Sonda bude za tímto účelem vybavena magnetometry, multispektrálními snímači, nebo gamma a neutronovým spektrometrem.
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia21499-20170523.jpg
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/04/psyche.png
http://www.space.com/images/i/000/061/379/original/SP_170104_lucy_psyche.jpg
https://sslmda.com/images/pressrel/psyche_010517.jpg
Úžasné !
Ď. za skvelé info !
Tent Fe-Ni asteroid je čosi nevídané. Mohli by sme tam byť už o 6 rokov.
Trójania sú tiež skvelí. Škoda že sa asi nepritiahne nejaký asteroid k Mesiacu ako to bolo plánované, ale zdá sa že už je to škrtnuté.
pb 🙂
Ako to môže vyzerať na Psyché si môžeme pozrieť v prírodopisných múzeách po celom svete. Ja mám však pre Vás lepší typ, kde si pre šťastie môžete na železný meteorit aj šiahnúť a naviac si pri ňom aj posedieť s dobre čapovaným Prazdrojom, prípadne si aj na niečom pochutnať. Vrelo doporučujem !
Keď si zájdete do Tatier navštívte rázovitú dedinku Štrba (Nemýľte si so známejšou Tatranskou Štrbou, Tatranská Štrba je časťou cca 5 km južnejšej obce Štrba). Na ceste spájajúcej Tatranskú Štrbu so Štrbou (kúsok od diaľnice) na kopci tesne za mostom ponad železničnú trať je na pravej strane cesty v prízemí rodinného domu malá reštaurácia a v nej nájdete spomínaný meteorit. Vlastníkom reštaurácie a aj meteoritu je trošku podivný pán pôvodom z Nemecka (zabudol som ako sa volá) ktorý sa priženil na Slovensko ešte za súdruhov, ktorí nechápali prečo sa západný nemec chce priženiť a usídliť v ČSSR a usúdili že asi nie je celkom v poriadku a na čas ho poslali do blázinca. Železný meteorit vraj v Nemecku dopadol na ich polia cca pred 100 rokmi a on ho prepašoval do ČSSR v prívese ako záťaž. Som presvedčený že meteorit je pravý, má rozmery podľa môjho odhadu (nemeral som ho a nevážil) cca 40x30x30 cm hmotnosť cca 100 kg. Okrem toho meteoritu je ten pán tiež zberateľom kuriozít ktoré Vám s potešením ukáže a podá k ním popis a pod. Dá sa s nim celkom dobre dohovoriť po slovensky. Len pre zaujímavosť uvediem napr. myšolapku kde sa myš uškrtí oceľovým vlascom – v jednoduchom prevedení i tuším s 10-miestným škrtidlom – to asi aby uškrteným myškám nebolo samým smutno…
Prikladám nahľad na reštauráciu :
https://www.google.com/maps/@49.0616182,20.0830841,3a,75y,258.28h,85.08t/data=!3m6!1e1!3m4!1spFvtSuk2N9z_OnKCYw8JXQ!2e0!7i13312!8i6656
aby ste to neprehliadli
pb
Velmi dobrá zpráva. Ta třicítka tam vypadala opravdu nehezky 🙂 Zajímalo by mě, zda při plánování mise zvažovali i tuto trajektorii a jestli nebyla zamítnuta jen třeba kvůli nutnosti použití výkonnějších panelů, do čehož se týmu nechtělo.
Představa, že to bude obrovský kus železa bude asi mylná. S velkou pravděpodobností bude mít povrchovou slupku na bázi křemičitanů a jiných lehkých prvků pocházející z části z původního tělesa a z části z následných impaktů.
Je to přesně naopak. Nevíme s jistotou, co je uvnitř, zato víme poměrně dobře, co je na povrchu. Spektrum ve vizuální a infračervené oblasti, radarové albedo (odrazivost) a tepelná vodivost povrchu ukazují na to, že povrch je tvořen jen malým procentem křemičitanů a většina (povrchu!) je železná.
K tomu, že i vnitřek asteroidu Psyche je železný, existuje jediná indicie – velká hustota Psyche změřená na základě gravitačního působení na ostatní asteroidy při blízkých setkáních.
Hm. Škoda té velké hustoty. Těleso s kovovým povrchem a s malou hustotou by mohlo znamenat dutý kovový objekt. A to by se ty roky do příletu sondy k Psyche proměnily v některých kruzích v psycho 🙂 No i já bych byl zvědav.
Setkání s Rámou ? 🙂
Ještě jsem nikde nenašel,jaká raketa ji vynese,předpokládám Atlas 5.Bude na oběžné dráze,tak mě napadlo,že by na konci mise mohli zkusit přistát jako na Erosu a už s tím počítat a upravit ji,aby mohla udělat měření i z povrchu,ale to už bych chtěl asi moc!Musím být rád,za to,co mají naplánovaný a doufat,že se toho dožiju.Takže to urychlení mě moc potěšilo!A díky za skvělý článek!
Na to je dost času. Nosná raketa se vybere až tak za dva roky, ale Atlas je pravděpodobný.
A co se přistání týče, nesmíme zapomínat, že mise patří do levného programu Discovery a všechny takovéhle perličky a vylepšení by ji prodražovaly.
Atlas V je pravdepodobný len neviem ako je to pri misiách Discovery viem že tam je nejaký finančný strop ale či v ňom je aj zrátaný štart neviem ak áno tak po nasadení F9 Block 5 bude mať Atlas V kvôli cene značnú nevýhodu.
Pro přistání není srovnání s Erosem úplně fér. Eros je menší a mnohem lehčí, takže má mnohem menší únikovou rychlost (10 m/s). U Psyche se úniková rychlost z povrchu odhaduje na 159 m/s. Vzhledem k tomu, kolik paliva by to stálo, raději ho využijí na to, aby sonda mohla planetku déle zkoumat z orbity. Pokud na závěr „přistanou“, bude to hodně tvrdé.
Podle WIKI je průměrná hustota asteroidu 3,3g. Země, která není zcela jistě kovová má 5,5g . Z toho se dá vyvodit, že nejméně 3/4 objemu steroidu budou lehčí prvky než železo či nikl.
Pravdu díš. Dokonce se o tý kamenoželezný směsi zmiňují. Nebo Spytihněv může snít o tom, že je planetka dutá 🙂 No, taky by se mi to líbilo.
Bude dutá !
Na povrchu bude určite skalnatá, typu hromada balvanov, teda medzi balvanmi budú rôzne veľké dutiny. Ale to asi nie je to na čo sa Spytihněv teší.
Ale aj tak je to video urobené skutočne krásne a zaujímavo.
pb
Jak kdyby výkupní cena železa nebyla už tak nízká.
Od včera : 🙂
Nové odkazy na en.Wiki pre psyche :
ttps://en.wikipedia.org/wiki/Psyche_(spacecraft)
https://en.wikipedia.org/wiki/16_Psyche