sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Další krok k americké superraketě je hotový

Ačkoliv jsme Vás včera informovali o problémech, které provází stavbu prvních dílů rakety SLS, neznamená to, že se nepokračuje na dalších frontách. Připravit veškerou pozemní infrastrukturu na provoz nové americké supertěžké rakety není jen tak. 9. května byl dokončen jeden z těchto systémů. Až bude raketa SLS startovat z floridské rampy 39B, poženou se krátce po zážehu motorů horké spaliny přes příkop nazývaný Flame trench, jehož úkolem je dostat je bezpečně pryč od rakety. Právě na tomto stanovišti mohou dělníci zahlásit: „Máme hotovo.“

Vylepšený kanál je navržen tak, aby co nejlépe odolával podmínkám, které vytvoří SLS při svém startu. Úpravy tohoto kanálu obnášely třeba instalaci 96 000 žáruvzdorných cihel, které zvládnou odolat teplotám až 1 100°C. Devátého května mohli dělníci na správné místo uložit poslední kusy těchto cihel. A protože na stavbě strávili hodně času, vytvořili si k ní osobitý vztah. Dělníci si tak mohli poslední cihly před jejich uložením podepsat.

Podepisování žáruvzdorných cihel ve spalinovém příkopu rampy 39B
Podepisování žáruvzdorných cihel ve spalinovém příkopu rampy 39B
Zdroj: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net
Poslední žárovzdorné cihly pro flame trench na 39B
Poslední žárovzdorné cihly pro flame trench na 39B
Zdroj: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net
Flame trench v létě 2013 - těžká technika zahajuje rozsáhlou rekonstrukci - na snímku dochází k rozebrání tzv. deflektorů, které odklání spaliny pryč.
Flame trench v létě 2013 – těžká technika zahajuje rozsáhlou rekonstrukci – na snímku dochází k rozebrání tzv. deflektorů, které odklání spaliny pryč.
Zdroj: https://www.nasa.gov/
Rampa 39B prošla rozsáhlou modernizací - na snímku z léta 2013 vidíme rozebírání panelů, po kterých jezdil pásový dopravník.
Rampa 39B prošla rozsáhlou modernizací – na snímku z léta 2013 vidíme rozebírání panelů, po kterých jezdil pásový dopravník.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…458ca7026b444fbeefeb79fde26afb2f&oe=59C17F54
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…99cdd315e654565c4005b175049bca5a&oe=5979CF1E
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…a8963024b9762a3d81d86f7db33f6329&oe=59786496
https://www.nasa.gov/sites/default/files/flame_trench_upgrades-full_1.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/launch_pad_modifications-full_0.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
8 let před

Řeknu toto. Když jsem se na ty foto díval, tak mě opět napadlo, jak má člověk zkreslené představy o velikosti raket a infrastruktury. Pokud na snímku není člověk, jsou představy o velikosti všeho strašně zavádějící. Vybavuju si přednášku Dušana Majera o SpaceX a jeho rozzářená fotka pod prvním stupněm prvního vrátivšího se Falconu 9. To co vidím tady na fotkách je fakt obří stavba.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Ta měřítka jsou opravdu šílená. A to je ještě první stupeň Falconu oproti SLS opravdový drobeček.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Souhlas, jenže ono už to nejde moc si představit. Přípomíná mi to vlastní zážitek z WTC v září roku 2000. Stál sem nahoře a sám sebe se ptal, proč tam jsou tak male baráčky,že to nezbourají. Pak jsem se dole baráčkům omlouval, jejich 100 metrů bylo dostatečných a ospravedlňovalo jejich existence víc než dostatečně.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Jirka Hadač

To je pravda.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.