sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

FAA

Federální úřad pro letectví vydal 20. listopadu aktualizovanou verzi návrhu environmentálního hodnocení pro zvýšení počtu ročních startů a přistání Starship/Super Heavy z Boca Chica. Vydáním aktualizovaného návrhu začíná období pro veřejné připomínky, které potrvá do 17. ledna.

Rover pro Artemis

NASA plánuje použít nákladní verze lunárních landerů pro program Artemis, které vyvíjejí společnosti Blue Origin a SpaceX, k dopravě přetlakového roveru Měsíc. Přetlakovaný dopravní prostředek vyvíjí japonská vesmírná agentura JAXA na základě dohody oznámené v dubnu.

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Orion pro druhou ostrou misi

Na konci roku 2018 by měla z Floridy poprvé odstartovat nová americká raketa SLS, která dopraví k Měsíci loď Orion. Ta měla být původně nepilotovaná, ale v poslední době se hovoří o možnosti pilotované mise. Ale v tomto článku se podíváme do vzdálenější budoucnosti. Zatím sice do mise EM-1 zbývá více než rok a půl, ale to nebrání technikům z kalifornské firmy AMRO Fabricating , aby začali s výrobou lodi Orion pro misi EM-2. Ta je od začátku plánována jako pilotovaná a prozatím se s ní počítá na rok 2021. Dnešní krátký článek Vás tedy seznámí s fotkami, které ukazují, že se nová americká éra skutečně začíná velmi pomalu rozjíždět.

Výroba přetlakové kabiny lodi Orion pro misi EM-2 - snímek pochází ze začátku února 2017.
Výroba přetlakové kabiny lodi Orion pro misi EM-2 – snímek pochází ze začátku února 2017.
Zdroj: https://pbs.twimg.com
Jeden ze tří panelů, které vytvoří kónickou část přetlakové kabiny - snímek byl zveřejněn 22. března 2017.
Jeden ze tří panelů, které vytvoří kónickou část přetlakové kabiny – snímek byl zveřejněn 22. března 2017.
Zdroj: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net
Diagram znázorňující jednotlivé díly přetlakové kabiny lodi Orion.
Diagram znázorňující jednotlivé díly přetlakové kabiny lodi Orion.
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
http://www.lockheedmartin.com/content/…/image_2.img.jpg/1485447703725.jpg
https://pbs.twimg.com/media/C3nfePwXUAAqM10.jpg
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net…d9ebd0b886c8130c5d38470aee909dfd&oe=595C403B
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/15-182diagram.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
RiMr
RiMr
7 let před

…kurňa, tak tomu říkám třískové obrábění…! 🙂
A až se to bude jednou tisknout…

Tovy
Tovy
7 let před

Tohle si přímo říká o znovupoužitelnost. Tak komplikovaný a drahý kus techniky odepsat po pár týdnech letu (a dvou letech výroby) je vyloženě škoda.
Pokud už bude na jedno použití SLS…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Tovy

Orion by teoreticky nějakou znovupoužitelnost zvládnout měl.

tyčka
tyčka
7 let před
Odpověď  Tovy

Pokud vím – tak se psalo jen o výměně tepelného štítu po každém letu – ten jako jedna z největších slabin raketoplánů proto bude jednorázový.

Libertarian
Libertarian
7 let před

Orion a SLS je předražený projekt, který podle mne poletí tak třikrát do vesmíru a bude rychle nahrazen raketami a loděmi od SpaceX, nebo Blue Origin.

Petr Čech
7 let před
Odpověď  Libertarian

Nelze ovšem zapomínat na to, že SLS je silnější. A jinak je to ale skutečně (možná i předražený) především politický projekt.

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  Petr Čech

Je podstatně silnější než Falcon Heavy, srovnání s New Glennem by už snesla. New Glenn je ale ještě dost daleko, o ITS nemluvě. Počet startů SLS bych odhadoval tak na deset.

3,14ranha
3,14ranha
7 let před
Odpověď  Libertarian

To by soukromé firmy (kterým jinak fandím) musely nasadit tempo přímo pekelné… ve skutečnosti:

-SLS je v podobné fázi vývoje jako 2-3x SLABŠÍ Falcon Heavy (mluvíme o expendable nosnosti – tj. bez návratu).

-Muskův planetolet je zatím na rýsovacích prknech a můžeme doufat že nedávný test prototypu nádrže skončil její destrukcí „úmyslně“ (= že nebyl způsoben tím že takovou nádrž ještě lidstvo/spacex vyrobit neumí).

-New Glenn by podle optimistických plánů měla poprvé letět cca 2020 ale její nosnost bude cca Falconem Heavy a SLS (výhoda PLÁNOVANÉ znovupoužitelnosti je jasná, maximální nosnost je ovšem limitující).

gg
gg
7 let před
Odpověď  3,14ranha

Myslím, že u SLS je limitující její velice omezená použitelnost, kde v porovnání s něčím jako New Glenn se nedají náklady na vývoj a infrastrukturu umořit tím, že se to bude používat na víc věcí než jen několik polovelkých misí nebo jedna opravdu velká. Cenově z toho SLS vyjde naprosto příšerně, kdy jenom za cenu vývoje třeba New Glenn nahradí kapacitně nejméně třicet startů již hotové SLS (dost možná i mnohem více).

3,14ranha
3,14ranha
7 let před
Odpověď  gg

Tak za výkon se holt platí…

Než Musk s Bezosem dotáhnou své plánované „superheavy“ do provozuschopné fáze, bude SLS jediný nosič této kategorie – to klidně může trvat dekádu i déle.

Cena nosiče je u průkopnických misí ve skutečnosti poměrně vedlejší (a revoluční reusable technologie mají své meze – lze je použít jen tam, kde je NACHYSTANÁ zásoba paliva):

– třeba cena ISS se počítá na 150 MILIARD ! (na její vynesení by přitom teoreticky stačilo pět startů SLS)

– Cena JWST přesáhne 10 miliard

– „Nízkonákladová“ Europa clipper bude stát 1-2 miliardy

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  gg

„třeba cena ISS se počítá na 150 MILIARD !“

Bill Gerstenmaier před čtyřmi dny vyčíslil americké náklady na ISS včetně nákladů na její vynesení pomocí raketoplánů „k dnešnímu dni“ na 67 miliard dolarů.
https://twitter.com/jeff_foust/status/844568862536454145

Racek
Racek
7 let před

Hlavně doufám, že tentokrát se projekt superrakety podaří udržet při životě a vydrží nám alespoň těch 20 – 30 let. A mohla by být klíčem k výzkumu vzdálených světů či zajímavých asteroidů. No a pokud se uskuteční ta nová ISS někde u měsíce tak je nepostradatelná. A projekty nových dalekohledů pro výzkum planet u cizích sluncí budou vyžadovat vysokou nosnost. A dobře, jednou třeba k Marsu, ne?
Věřím, doufám a držím palce. A NASA tyhle věci opravdu umí. Jen aby jim Trump a jeho následovníci dali jasnou dlouhodobou perspektivu.

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před

No to je fakt síla.
Ještě štěstí, že se takhle nedělají auta , to bychom jezdili leda tak na koních. A dělat touhle technologií podkovy, tak pořád běháme pěšky. A dělat takhle boty…

No nic, co se dá dělat. Dneska je už taková doba, že v dronu za pár litrů (nebo tenisové raketě) najdete víc „kosmických“ technologií, než leckteré kosmické lodi.

A správná odpověď je podle mě sériová produkce. Znovupoužitelnost pomůže, ale dokud se nebudou rakety a lodi vyrábět aspoň po desítkách/stovkách za rok, nic se zásadně nezmění.

3,14ranha
3,14ranha
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Zatím nic lepšího nevymyslel ani E. Musk… (Dragony jsou taky z třískově obráběných „špalků“)

I amatérský cyklista ví, jaké jsou výhody a nevýhody rámů kol z různých materiálů a konstrukcí. (žádný fyzikálně ideální materiál zatím neexistuje, a to neřešíme cenu)

Znovupoužitelnost má své limity ! na co zapomněli debatéři přede mnou je otázka hygieny a zdraví – čím víckrát budete chtít loď znovupoužít, tím obtížnější bude boj s nečistotami, plísněmi atd.

Máte tedy pravdu s tou sériovostí výroby… i když je těžko představitelné že ta případná linka bude kapacitnější než současné linky třeba na dopravní, nebo vojenská letadla (myslím že zrovna výroba vojenských letadel je docela vhodný příměr – cenou výrobku, požadavky na kvalitu práce a fyzikální odolnost výrobku…)

Varan
Varan
7 let před
Odpověď  3,14ranha

Ve vesmíru bych si s plísněmi starostnedělal, prostě bych jen vyvětral 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.