sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Thomasův fotokoutek (9)

Snímky z Mezinárodní stanice se asi nikdy nemohou okoukat. Pořád nás budou udivovat a fascinovat. Tyhle fotky jsou jedinou spojnicí nás, pozemšťanů s největší lidskou stavbou ve stavu beztíže. A Thomas Pesquet dokáže svými snímky míchat velmi zajímavý koktejl, který obsahuje jak kochací fotky s nejrůznějšími krásnými místy Země, tak i snímky technologické, které nám ukazují, jak fungují nejrůznější systémy na ISS. V dnešním díle se tak opět můžeme podívat na návštěvu na Mezinárodní vesmírnou stanici – a jak už jste zvyklí, fotky budou doplněny originálními popisky přímo od Thomase, které ale jsou přeložené do češtiny.

1/3 Je nádherné pozorovat vypouštění formací těchto mikrosatelitů, jako jsme to udělali v úterý. Peggy pořídila tuhle skvělou fotku a Shane zase točil video. Byla to týmová práce, ale Cupola byla přeplněná :-). Naše vypouštěcí zařízení je připojené na konci japonské robotické paže. Před třemi týdny jsem naplnil vypouštěcí zařízení cubesaty a pomocí japonské přechodové komory v modulu Kibó, jsem jej vysunul ven. Pozemní operátoři v Japonsku pak na dálku ovládali robotické rameno a zachytili s ní vypouštěcí zařízení. Satelity uvnitř jsou hodně malé – jde vlastně o kostky s hranou dlouhou jen 10 centimetrů – takže se jich tam vešlo hodně. Hodně z nich byly studentské projekty, nebo testovaly nové technologie. Vypustili jsme třeba FREEDOM, který vyzkouší možnosti stahování družic z oběžné dráhy, abychom uklidili kosmické smetí. Vypustili jsme i ITF-2 pro radioamatéry, ale i větší EGG, který ověří rozkládání toroidní struktury pro tepelný štít, nebo AOBA-Velox-III, který otestuje pohonný systém založený na zážezích plasmových trysek.
1/3 Je nádherné pozorovat vypouštění formací těchto mikrosatelitů, jako jsme to udělali v úterý. Peggy pořídila tuhle skvělou fotku a Shane zase točil video. Byla to týmová práce, ale Cupola byla přeplněná :-). Naše vypouštěcí zařízení je připojené na konci japonské robotické paže. Před třemi týdny jsem naplnil vypouštěcí zařízení cubesaty a pomocí japonské přechodové komory v modulu Kibó, jsem jej vysunul ven. Pozemní operátoři v Japonsku pak na dálku ovládali robotické rameno a zachytili s ní vypouštěcí zařízení. Satelity uvnitř jsou hodně malé – jde vlastně o kostky s hranou dlouhou jen 10 centimetrů – takže se jich tam vešlo hodně. Hodně z nich byly studentské projekty, nebo testovaly nové technologie. Vypustili jsme třeba FREEDOM, který vyzkouší možnosti stahování družic z oběžné dráhy, abychom uklidili kosmické smetí. Vypustili jsme i ITF-2 pro radioamatéry, ale i větší EGG, který ověří rozkládání toroidní struktury pro tepelný štít, nebo AOBA-Velox-III, který otestuje pohonný systém založený na zážezích plasmových trysek.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/
2/3 Je nádherné pozorovat vypouštění formací těchto mikrosatelitů, jako jsme to udělali v úterý. Peggy pořídila tuhle skvělou fotku a Shane zase točil video. Byla to týmová práce, ale Cupola byla přeplněná :-). Naše vypouštěcí zařízení je připojené na konci japonské robotické paže. Před třemi týdny jsem naplnil vypouštěcí zařízení cubesaty a pomocí japonské přechodové komory v modulu Kibó, jsem jej vysunul ven. Pozemní operátoři v Japonsku pak na dálku ovládali robotické rameno a zachytili s ní vypouštěcí zařízení. Satelity uvnitř jsou hodně malé – jde vlastně o kostky s hranou dlouhou jen 10 centimetrů – takže se jich tam vešlo hodně. Hodně z nich byly studentské projekty, nebo testovaly nové technologie. Vypustili jsme třeba FREEDOM, který vyzkouší možnosti stahování družic z oběžné dráhy, abychom uklidili kosmické smetí. Vypustili jsme i ITF-2 pro radioamatéry, ale i větší EGG, který ověří rozkládání toroidní struktury pro tepelný štít, nebo AOBA-Velox-III, který otestuje pohonný systém založený na zážezích plasmových trysek.
2/3 Je nádherné pozorovat vypouštění formací těchto mikrosatelitů, jako jsme to udělali v úterý. Peggy pořídila tuhle skvělou fotku a Shane zase točil video. Byla to týmová práce, ale Cupola byla přeplněná :-). Naše vypouštěcí zařízení je připojené na konci japonské robotické paže. Před třemi týdny jsem naplnil vypouštěcí zařízení cubesaty a pomocí japonské přechodové komory v modulu Kibó, jsem jej vysunul ven. Pozemní operátoři v Japonsku pak na dálku ovládali robotické rameno a zachytili s ní vypouštěcí zařízení. Satelity uvnitř jsou hodně malé – jde vlastně o kostky s hranou dlouhou jen 10 centimetrů – takže se jich tam vešlo hodně. Hodně z nich byly studentské projekty, nebo testovaly nové technologie. Vypustili jsme třeba FREEDOM, který vyzkouší možnosti stahování družic z oběžné dráhy, abychom uklidili kosmické smetí. Vypustili jsme i ITF-2 pro radioamatéry, ale i větší EGG, který ověří rozkládání toroidní struktury pro tepelný štít, nebo AOBA-Velox-III, který otestuje pohonný systém založený na zážezích plasmových trysek.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/
3/3 Je nádherné pozorovat vypouštění formací těchto mikrosatelitů, jako jsme to udělali v úterý. Peggy pořídila tuhle skvělou fotku a Shane zase točil video. Byla to týmová práce, ale Cupola byla přeplněná :-). Naše vypouštěcí zařízení je připojené na konci japonské robotické paže. Před třemi týdny jsem naplnil vypouštěcí zařízení cubesaty a pomocí japonské přechodové komory v modulu Kibó, jsem jej vysunul ven. Pozemní operátoři v Japonsku pak na dálku ovládali robotické rameno a zachytili s ní vypouštěcí zařízení. Satelity uvnitř jsou hodně malé – jde vlastně o kostky s hranou dlouhou jen 10 centimetrů – takže se jich tam vešlo hodně. Hodně z nich byly studentské projekty, nebo testovaly nové technologie. Vypustili jsme třeba FREEDOM, který vyzkouší možnosti stahování družic z oběžné dráhy, abychom uklidili kosmické smetí. Vypustili jsme i ITF-2 pro radioamatéry, ale i větší EGG, který ověří rozkládání toroidní struktury pro tepelný štít, nebo AOBA-Velox-III, který otestuje pohonný systém založený na zážezích plasmových trysek.
3/3 Je nádherné pozorovat vypouštění formací těchto mikrosatelitů, jako jsme to udělali v úterý. Peggy pořídila tuhle skvělou fotku a Shane zase točil video. Byla to týmová práce, ale Cupola byla přeplněná :-). Naše vypouštěcí zařízení je připojené na konci japonské robotické paže. Před třemi týdny jsem naplnil vypouštěcí zařízení cubesaty a pomocí japonské přechodové komory v modulu Kibó, jsem jej vysunul ven. Pozemní operátoři v Japonsku pak na dálku ovládali robotické rameno a zachytili s ní vypouštěcí zařízení. Satelity uvnitř jsou hodně malé – jde vlastně o kostky s hranou dlouhou jen 10 centimetrů – takže se jich tam vešlo hodně. Hodně z nich byly studentské projekty, nebo testovaly nové technologie. Vypustili jsme třeba FREEDOM, který vyzkouší možnosti stahování družic z oběžné dráhy, abychom uklidili kosmické smetí. Vypustili jsme i ITF-2 pro radioamatéry, ale i větší EGG, který ověří rozkládání toroidní struktury pro tepelný štít, nebo AOBA-Velox-III, který otestuje pohonný systém založený na zážezích plasmových trysek.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/
Vítr modeluje duny na Sahaře a nikde v dohledu není žádná voda.
Vítr modeluje duny na Sahaře a nikde v dohledu není žádná voda.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Sopka Vesuv vypadá z vesmíru impozantně, ale město Neapol hned vedle to asi příliš netěší.
Sopka Vesuv vypadá z vesmíru impozantně, ale město Neapol hned vedle to asi příliš netěší.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Myslím na Řím a Itálii. Pořád vypadáte prostě nádherně.
Myslím na Řím a Itálii. Pořád vypadáte prostě nádherně.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Martinik: Přírodní ráj a klenot Karibiku. Až se vrátím na Zemi, určitě se sem podívám.
Martinik: Přírodní ráj a klenot Karibiku. Až se vrátím na Zemi, určitě se sem podívám.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Využívání krajiny a dopady lidské činnosti na přírodu jsou dvě kritická témata. Město, zavlažovaná pole a poušť v Arizoně.
Využívání krajiny a dopady lidské činnosti na přírodu jsou dvě kritická témata. Město, zavlažovaná pole a poušť v Arizoně.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Tohle je letiště v Kolíně nad Rýnem, ale je tu vidět i moje pracoviště, když jsem na Zemi – Evropské středisko přípravy astronautů. Zdravím vás všechny!
Tohle je letiště v Kolíně nad Rýnem, ale je tu vidět i moje pracoviště, když jsem na Zemi – Evropské středisko přípravy astronautů. Zdravím vás všechny!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Závoj mraků plyne zlověstně nad zasněženou plání. Není to zrovna nedělní chvilka poezie, ale běžný výhled na Zemi.
Závoj mraků plyne zlověstně nad zasněženou plání. Není to zrovna nedělní chvilka poezie, ale běžný výhled na Zemi.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Místo, kde dokonce v zimě zamrzá moře – Ukrajina a její černomořské pobřeží.
Místo, kde dokonce v zimě zamrzá moře – Ukrajina a její černomořské pobřeží.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Krajina plná zasněžených polí na Středozápadě si zaslouží být zvěčněna v galerii.
Krajina plná zasněžených polí na Středozápadě si zaslouží být zvěčněna v galerii.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
1/2 Ženeva a její jezero vypadají během tohoto zimního dne velmi klidně. Na téhle fotce můžete vidět i známou fontánu.
1/2 Ženeva a její jezero vypadají během tohoto zimního dne velmi klidně. Na téhle fotce můžete vidět i známou fontánu.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
2/2 Ženeva a její jezero vypadají během tohoto zimního dne velmi klidně. Na téhle fotce můžete vidět i známou fontánu.
2/2 Ženeva a její jezero vypadají během tohoto zimního dne velmi klidně. Na téhle fotce můžete vidět i známou fontánu.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Mont-Saint-Michel je známý tím, že se k němu dostanete jen za odlivu. Měli jsme štěstí, že jsme nad ním přelétali ve správnou chvíli, abychom zachytili krásu jeho stínu – letmou siluetu v písku.
Mont-Saint-Michel je známý tím, že se k němu dostanete jen za odlivu. Měli jsme štěstí, že jsme nad ním přelétali ve správnou chvíli, abychom zachytili krásu jeho stínu – letmou siluetu v písku.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Zdroje informací:
https://www.flickr.com/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…INC-49_INC-50_ISS_EVA_Maintenance_run_large.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/375/31967986700_8ded9e546b_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/610/32305765686_8a9843a26e_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/579/32305790236_bf1c843dc5_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/599/31988119650_4b8355253f_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/445/32236216542_d36982193a_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/348/31551464184_9dc904de1e_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/512/31578215534_34d0a5e31c_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/782/31937536622_fcfc00fe29_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/752/31976954391_c325ddb240_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/763/31243447164_2efbe5b762_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/448/31977320251_e887859fc5_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/409/31959891325_820b177e63_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/494/31965308491_72c794f8f7_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/533/31285314043_a014ce52f9_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/308/32039551756_68af367d3c_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
holom
holom
7 let před

To je opravdu potěšení. Díky

Petr Kasan
Petr Kasan
7 let před

Nádhera! Kdyby byl u prvních tří fotek titulek „artist’s concept“, klidně bych uvěřil, že jsou to ilustrace:-)

Dave S.
Dave S.
7 let před

Tak mi to připadá, že se nám Thomas pěkně zlepšuje. Co díl, to víc perel. Nechcou ho tam nechat o něco déle? 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Dave S.

Je radost sledovat podobná zlepšení. Co se prodloužení mise týče – vyloučit se nedá nic, už dříve jsme zažili případy, kdy se návrat posádky pozdržel klidně o měsíc. Pokud se nepřekoná garantovaná životnost Sojuzu, je to v pořádku. 😉

Lukáš K.
7 let před

Ten vesmírný záběr Vesusu je přímo velkolepej!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.