sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Co si pustit na astro-párty?

Je Silvestr – poslední den roku – a to je čas, kdy se starosti hází za hlavu a lidé se chtějí bavit. I na našem portálu jsme si řekli, že pro Vás připravíme odlehčený článek s neobvyklým tématem, jehož úkolem bude pobavit čtenáře. Ostatně  napadlo Vás někdy, kolik hudebních skladeb má svůj tématický přesah do kosmonautiky? Nemám teď na mysli skladby, které vznikly přímo pro kosmonautiku – těm jsme se věnovali v seriálu TOP5. Dnes se budeme věnovat běžným písničkám, které se ale svými názvy hodí k letům do vesmíru. Projdeme přitom všechny možné hudební styly. Naše kosmická párty právě začíná a DJ pouští první kousky!

Ještě než lidé začali létat do vesmíru, toužili po létání. Začneme tedy skladbou I believe I can fly (Věřím, že dokážu létat) od R. Kellyho. Když se pak poprvé zažehly motory kosmických raket, lidstvo poprvé zažilo nespoutanou sílu raketového motoru, který kolem startovní rampy udělal pořádný ohnivý kruh – přichází tedy Johnny Cash a jeho Ring of fire.

Posádky kosmických raket zažívají největší přetížení krátce před vypnutím prvního stupně, kdy je raketa již poměrně lehká. Astronauti cítí, že jsou pod velkým tlakem, který je tlačí do sedadel. Ke slovu se tedy dostává Under Pressure od Queen. První stupeň jsme odhodili a ještě před pár lety by nás už nezajímal. Dnes ale žijeme v době, kdy se sci-fi prolíná s realitou a první stupně přistávají nejen na pevnině, ale i na plošinách. Stupeň si tak může na oslavu přistání pustit I’m on a boat (jsem na lodi) od Lonely Island – nebo rovnou využijte tohohle vyloženě kosmonautického klipu, kde hraje hlavní roli Falcon 9.

Když jsme přečkali nástrahy startu a dosáhli oběžné dráhy, můžeme si odepnout popruhy a vyplout do stavu beztíže. Leckdo si možná zanotuje Já si létám, já se vznáším, jako to zpívala Hana Zagorová. Dnes sice létáme jen na nízkou oběžnou dráhu, ale před několika desítkami let jsme mířili dál – historie zná muže, kteří se procházeli po Měsíci – bylo by tedy stylové si pustit Man on the Moon od R.E.M.

Ale ať už letíme na Měsíc, nebo na nízkou oběžnou dráhu, jisté je, že naše rychlost mnohonásobně překoná rychlost zvuku – zahrajme si proto Speed of sound od Coldplay. Ovšem na rychlost světla můžeme zapomenout – Madonnin Ray of light (sluneční paprsek) nám vždy uteče. Když přijde čas na návrat, zemská atmosféra začne houstnout a stlačování plynů před lodí kolem nás vytvoří obal plasmatu – loď se tedy promění v ohnivou kouli, tedy Fireball od Pitbulla. Málo platné zemská gravitace nás opět bere do svého náručí – pusťme si tedy Gravity od Johna Mayera. A nakonec přijde přistání, tedy Touchdown od Busta Rhymes a naše kosmická mise je u konce.

Doufám, že Vás tento odlehčený článek nijak výrazně nenudil a že jste se naladili na silvestrovskou náladu. Přejeme Vám, ať do nového roku 2017 vstoupíte šťastnou nohou.

P.S. Děkuji tímto kamarádům, kteří mi pomohli s hledáním vhodných písniček pro tento článek – především v oblasti nejnovějších skladeb mám značné mezery. A pokud Vás napadla nějaká jiná písnička, jejíž název by pasoval na kosmický let, mžete nám napsat do komentářů.

Zdroje obrázků:

http://www.rockitboy.com/framework/uploads/2016/07/universal-music-in-space.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
45 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zbyněk
Zbyněk
7 let před

Celé redakci Kosmonautix přeji hodně štěstí do nového roku.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Zbyněk

Děkujeme a Vám přejeme samozřejmě totéž!

Luděk
Luděk
7 let před

Všem autorům a přispěvatelům tohoto webu přeji mnoho štěstí v roce 2017. A v tom výčtu určitě na prvním místě chybí „Across the Universe“ od Beatles.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Luděk

Dobrý tip! Díky za přání, krásný vstup do nového roku i Vám. 😉

Petr Kasan
Petr Kasan
7 let před

Když spočítám dny roku 2016, které byly bez Kosmonautixu, stačí mi k tomu prsty na rukou. Stejný nebo ještě lepší nadcházející rok přeji celé redakci. Díky za vše.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Petr Kasan

Děkujeme, že se k nám rád vracíte. Opravdu si toho vážíme. Budeme se snažit o udržení kvality i nadále.

Jana
Jana
7 let před

Také přeji vše nej. Hodně šťastných startů a minimálně stejné množství bezpečných návratů (ať už to zaobalíte do čehokoli, čemu v životě dáváte přednost).

Napadají mě dvě další písničky – trochu z opačných konců spektra.
1). Pokud se něco podělá:
https://www.youtube.com/watch?v=9jK-NcRmVcw
2). Pokud se cokoli, co se týče výzkumu vesmíru nepodělá hodně dlouho:
https://www.youtube.com/watch?v=-8OpsPok6iQ

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jana

Moc díky za přání i za odkazy.

Jana
Jana
7 let před
Odpověď  Jana

Omlouvám se za ten bordel s odkazy.

Jaro Pudelka
Jaro Pudelka
7 let před

Prajem celej redakcii Kosmonautix v roku 2017 zdravie, šťastie a rodinnú pohodu. Tiež ostré pero a pevné nervy. To isté prajem aj nám, konzumentom a ďakujem za plodné a vysoko kultúrne diskusie.
Z hudobného súdku by som pridal dve skladby od Pink Floyd – Keep Talking a Talkin‘ Hawkin‘. V oboch je použitý hlas Stephena Hawkinga fascinujúcim spôsobom. A nemala by chýbať skladba od Mike Oldfielda s hlasmi posádky Apollo 8 z obežnej dráhy Mesiaca – Let There Be Light.
Môj osobný favorit pre dnešok je kapela Pinneaple Thief s ich najnovšou vecou – Your Wilderness. A dám si ešte Parzivals Eye – Defragments.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jaro Pudelka

Děkujeme za krásné přání i za hudební tipy.

Racek
Racek
7 let před

Pro mě a navždy Gustav Brom a Jaromír
Hnilička Dobrý den majore Gagarine. Ta písnička vznikla přes noc a z nadšení a orchestr. Gustava Brooma byl tehdy hodnocen mezi 10 nejlepšími orchestry Evropy. Orchestr i aranžmá je zde naprosto dokonalé. Jo, Gagarin byl fakt první.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Racek

Pozdrav kosmonautovi jsme zařadili do zmíněného článku TOP5.

Racek
Racek
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

OH, díky! Hezký nový rok a vydržte!

Racek
Racek
7 let před
Odpověď  Racek

Jinak samozřejmě Sinatra Flaying in Thé Moon

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Nezapomeňme na „Brý do den, jore marine Gaga“ od Honzy Vyčítala! 🙂 Šťastný Nový rok!

Amper
Amper
7 let před

A co Space Oddity ? At už v originále nebo ISS/Hadfield verze.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Amper

Dobrý tip, tuhle skladbu jsme už dali také do TOP5.

Jiří Kos
Jiří Kos
7 let před

Kromě přání hodně elánu do Nového roku pro celou redakci Kosmonautixu si dovolím připomenout píseň inženýra Vodňanského o Kosmické spolužačce z divadelního představení pánů Vodňanského a Skoumala S úsměvem donkichota. Zrovna dneska jsem si přehrával dvojdesku z tohoto představení, která byla nahrána 6. a 7. května 1972 v Činoherním klubu. A to už je pěkně dávno, tehdy se ještě létalo na Měsíc a snad se tam bude zase někdy létat.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jiří Kos

Děkujeme za přání i za zajímavý tip.

Muž, co zůstal v mlze
Muž, co zůstal v mlze
7 let před
Michal
Michal
7 let před

Přeji mnoho úspěšných startů ŽIVĚ A ČESKY, za které moc děkuji. Přidávám song NASA Johnson Style
https://www.youtube.com/watch?v=2Sar5WT76kE

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Michal

Díky moc! Už se moc těšíme na nejbližší přenos.

Radim
Radim
7 let před

V tenhle okamžik 4 hvězdy z 5… To by mě zajímalo, který suchar tenhle opravdu povedený článek takhle srazil.
Ať takováto překvápka sypete z rukávu a držíte laťku po celý 2017! 🙂

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Radim

Co je špatného na 80%? Zvlášť u článku, který je jen tak pro zábavu?

„Kdo je proti – nikdo. Zdržel se někdo hlasování? Není tomu tak. Děkuji vám.“ Tak tohle už máme za sebou 🙂

Radim
Radim
7 let před
Odpověď  Spytihněv

I článek „jen tak pro zábavu“ může mít 100. Je to naprosto originální nápad, je čtivě napsaný, gramatika bez přípomínek 😉 ,podle diskuze má ohlas… mě velmi příjemně převapil a pobavil.
A že není odborný? Hm, je prvního ledna. Mi se líbí, že Dušan není žádný suchar a dokáže vykouzlit nejen údiv, ale i úsměv.

Jasně, to hodnocení není pro nic zásadní (tedy s výjimkou autora 😉 ), každý máme svůj vkus. Já například když tady něco napíšu, tak sleduju především jestli to vyvolá diskusi a otázky.
Jen mě prostě zaujalo, že zrovna tenhle článek (právě kvůli obsahu) někoho motivoval k nízkému hodnocení.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Radim

To nižší hodnocení nebylo jedno, ale jak píše Spytihněv, význam jako takový to nemá, jen to trochu zamrzelo. Budeme se snažit i v novém proce produkovat zajímavé články, které se budou lidem líbit.

Branislav Pecho
Branislav Pecho
7 let před

Aj ja by so sa chcel aspoň takto poďakovať redakcii Kosmonautixu za Vašu prácu v minulom, ale aj v predchádzajúcich rokoch, že nám sprostredkúvate informácie o našom spoločnom koníčku. PF 2017
A hudba? Pre mňa tohto roku vedie Public Service Broadcasting a ich album „The Race for Space“. Celý album je fantastický, ale u mňa vedie „Go!“

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Branislav Pecho

Děkujeme Vám za přání i za hudební tip!

PepaSFI
PepaSFI
7 let před

a co třeba něco z českého bigbítu?
třeba Katapult, Věstonická Venuše
http://www.youtube.com/watch?v=2Hc8vM5NFxs
a pak někdy k ránu, když už toho mají všichni dost, jen zavřít oči a vydat se s 
brněnským Progresem kamsi do hlubokého vesmíru
http://www.youtube.com/watch?v=5_MEaYsy8-0

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  PepaSFI

Zajímavý tip, díky moc!

Jana
Jana
7 let před

Ale stejně nejvíc mám ráda tohle:
https://www.youtube.com/watch?v=dQrC0mSRNUk

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jana

Povedený výběr!

Petr Kasan
Petr Kasan
7 let před

Ještě chybí Houston od bratří Ebenů: https://youtu.be/Utfgdx8SpVA

Pepa Zdepa
Pepa Zdepa
7 let před

Šmarjá, a kde je Pink Floyd – Dark side of the Moon?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Pepa Zdepa

Díky za připomínku! 😉

maro
maro
7 let před

A co takhle skvělou skupinu One Direction? Ten klip je hodně dobrej.
https://www.youtube.com/watch?v=Jwgf3wmiA04

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  maro

Díky za tip.

Štěpán
Štěpán
7 let před

Mě tam chybí dvě: Ellie Goulding-Burn (zážeh) a Europa-Final countdown-myslím že v originále mají i odpočet Houstonu 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán

Super nápad.

Jana
Jana
7 let před
Odpověď  Štěpán

Tu od Europe jsem sem dávala, stačí jenom hledat.

maro
maro
7 let před
Odpověď  Štěpán

Tu Final countdown od Europe bych tam fakt nedával. Je to totiž POSLEDNÍ odpočítávání. Tedy takové, po kterém už nikdy žádné další nebude. Je to protiválečná píseň a tím odpočítáváním je myšleno to, které odstartuje světovou nukleární válku, která zlikviduje veškeré lidstvo.

maro
maro
7 let před
Odpověď  maro

P.S. Ta písnička vyšla v roce 1986. Studená válka byla na samém vrcholu. USA právě přišlo s plánem SDI („hvězdné války“), Rusům bouchnul Černobyl, Američanům explodoval Challenger. Smlouvy o odzbrojení v nedohlednu. Rakety SS 20 na jedné straně a MX na druhé straně připraveny v silech.

Ale na druhou stranu, když ten text čtu dnes, tak to možná ani tak moc protiválečně zamýšleno nebylo. Možná je to fakt jen o tom, že se lidi rozloučí s touhle planetou, na které se už nebude dát žít, a prostě odletí k jiné hvězdě.

Jana
Jana
7 let před
Odpověď  maro

Ha, no právě. Dávala jsem to sem s dovětkem, že je to píseň pro případ, kdy se vše podělá. Ono totiž nejde jenom doufat ve šťastné konce. Bez ohledu na to, jak moc si rádi o vesmíru sníme, neměli bychom být naivní a myslet si, že při překračování překážek ke hvězdám nepoteče krev.

Cateye
Cateye
7 let před

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.