sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Cygnus opustil ISS, jeho mise ale nekončí

Od startu kosmické lodi Cygnus na misi OA-5 uplynul již měsíc. Loď na ISS dopravila více než 2300 kilogramů nákladu včetně potravin a vědeckých experimentů, které prováděli členové 49. i aktuální 50. dlouhodobé expedice. Dnes o půl druhé odpoledne našeho času Robert Kimbrough a Thomas Pesquet s pomocí staniční robotické paže oddělili loď Cygnus od modulu Unity, ale tím ještě jeho úkoly nekončí. Zdaleka přitom nejde jen o mediálně vděčný a často zmiňovaný experiment Saffire-II, který v útrobách lodi zapálí požár a bude sledovat, jak se plameny šíří.

Zapomínat bychom neměli ani na cubesaty LEMUR, které budou z vypouštěcího zařízení uvolněny v průběhu pátku 25. listopadu. Jejich úkolem je připojit se k hejnu dalších malých družic, které pomáhají monitorovat globální lodní dopravu. Samotná loď Cygnus zůstane na oběžné dráze do neděle 27. listopadu, kdy dvakrát zapálí svůj motor, aby zpomalila a vstoupila do zemské atmosféry. K jejímu zániku by mělo dojít v oblasti Tichého oceánu.

Cygnus opouští ISS na záběru NASA TV
Cygnus opouští ISS na záběru NASA TV
Zdroj: http://blogs.nasa.gov/
Autorem této fotky z oddělení je Thomas Pesquet
Autorem této fotky z oddělení je Thomas Pesquet
Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/30509478486_5fff4559ab_o.jpg
http://blogs.nasa.gov/spacestation/wp-content/uploads/sites/240/2016/11/112116_cygnus_release2.jpg
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/t31.0-8/15123385_532093877000090_7864820801797310915_o.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
8 let před

Je to úplně mimo článek, ale jak to vypadá s Google Lunar X Prize? Máte to jako seriál, ale už dlouho nic nevyšlo a předpokládám, že se mezi tím ledy hnuly… 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Štěpán

Kolega už mi psal, že si chystá materiály na obnovení seriálu. 😉

Štěpán
Štěpán
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Super super, už se moc těším. Je vidět že na věci moc nezapomínáte a i takto dlouhé mise sledujete. Je to podle mě jedno moc zajímavé odvětví kosmonautiky a je dobré to sledovat. Pak by mohla být anketa, kdo to vyhraje (pokud to bude těsné a bude na anketu prostor) 🙂
Díky za Vaši vstřícnost a doufám že se budu moc někdy v budoucnu na Vašem portálu nějak podílet 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Štěpán

Snažíme se pokrývat kosmonautiku v celé její šíři. 😉 GLXP má pod palcem Tomáš Kohout a podle toho, co mi říkal byla pauza v seriálu hlavně kvůli tomu, že se toho moc nedělo a týmy nebyly informačně vstřícné. Nyní se již některé informace otevřely s tím, jak se blíží termíny startů. Tak se snad již brzy můžeme těšit na článek s touto tématikou. 😉
P.S. Anketa je výborný nápad!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.