sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab 25. června oznámila, že od Evropské kosmické agentury získala kontrakt na vynesení dvou malých družic k testování navrhované budoucí konstelace LEO-PNT na nízké oběžné dráze Země.

NRO

Američtí poskytovatelé družicových snímků zintenzivňují svá varování před navrhovanými škrty v rozpočtu Národního průzkumného úřadu na komerční snímky a tvrdí, že tyto škrty představují rostoucí riziko pro národní bezpečnost a životaschopnost domácího kosmického průmyslu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Atlas V přečkal závadu i požáry a čeká na start

Atlas V, který má na oběžnou dráhu vynést snímkovací satelit WorldView-4 si v minulých týdnech vybral pořádnou porci smůly. Nejprve předstartovní přípravy zastavil vadný ventil na zařízení pro tankování paliva. Šlo o první technický odklad během prvního startovního pokusu Atlasu V za čtyři roky a po více než třiceti startech. Výměna ventilu se z jednoho dne protáhla na dva, ale ani pak se nestartovalo – vyprahlou Vandenbergovu základnu zasáhly požáry, které se sice k rampě přiblížily, ale neohrozily ji. Při startu by ale areál museli opustit hasiči a to by bylo příliš velké riziko. Start tak nakonec sklouznul až na 11. listopadu, konkrétně na 19:30 našeho času. V dnešním článku Vám nabízíme možnost sledovat start živě a přidáme i jednu zajímavost.

Na závěr mi dovolte ještě jednu osobní poznámku. Pro spoustu lidí bude tento start jen dalším vypuštěním Atlasu V v řadě. Ale já k němu mám bližší vztah. Tahle raketa byla prvním nosičem, který jsem na vlastní oči viděl stát na startovní rampě. Bylo 16. září a já byl zrovna na návštěvě v Kalifornii. Společně s Davidem Pavlíkem jsme vyrazili na Vandenbergovu základnu, odkud měl Atlas V startovat. Silnice Ocean Ave vedoucí z městečka Lompoc byla obsypána lidmi, kteří na skládacích židličkách hleděli k obzoru, odkud měla za pár minut raketa odstartovat. Za pár minut po našem příjezdu ale přišla zpráva, že se start kvůli technické závadě odkládá.

Jak lidé odjížděli, policie postupně uvolňovala zátarasy, které měly zabránit zablokování relativně úzké cesty vedoucí k jedné z bran kosmodromu. Vydali jsme se tedy k pobřeží, odkud byl přímý výhled na startovní rampu. Tato místa jsou vždy obsazena jako první, kdo přijede později, musí zaparkovat dál. A tady jsem ji spatřil. Vzdálená asi pět kilometrů vzdušnou čarou, zahalená v mlze, která se zrovna valila od oceánu, přesto se dal rozeznat její typický tvar se čtyřmetrovým aerodynamickým krytem. Vytáhl jsem tedy foťak a zkusil ji zvěčnit. V hledáčku nebylo vidět skoro nic, směr focení jsem spíše odhadoval. Následná úprava v editoru fotek sice trochu pomohla, ale i přesto to není žádná sláva. Níže přikládám asi nejpovedenější snímek rakety, ze které ještě stoupala zkondenzovaná vlhkost.

Raketa Atlas V s družicí WorldView 4 na startovní rampě 3E na Vandenbergově základně v Kalifornii
Raketa Atlas V s družicí WorldView 4 na startovní rampě 3E na Vandenbergově základně v Kalifornii
Foto: Autor

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/11/worldview4_art-1024×614.jpg
Autor

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Peter P
Peter P
8 let před

Waw paradna fotka. To musel byt zazitok. Skoda, ze sa start odlizil. Ja som si vsimol, ze v tom obdobi bolo od Dusana len par clankov, mozno ziaden, ale kolegovia to vynahradili a stranky poskytli mnoho zaujimavych informacii. Dufam, ze pan Pavlik zaistil i nejaku navstevu priamo v SpaceX. To bude moja prva cesta ked sa niekedy dostanem do CA.

Ketivab
Ketivab
8 let před
Odpověď  Peter P

Dobrý večer,
pan Majer celou cestu do CA dokumentoval a vlogy umisťoval na stream do rubriky Cesta do budoucnosti, videa můžete zhlédnout zde: https://www.stream.cz/porady/dobyvanivesmiru/serie/cesta-do-budoucnosti

Peter P
Peter P
8 let před
Odpověď  Ketivab

Dik za odkaz. Netusim som, ze ma Dusan cely program na stream.cz videa su super!

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Peter P

Díky za pochvalu. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Peter P

Fotka co do obrazové kvality parádní není, ale má pro mne velkou citovou hodnotu. Udělal jsem tam asi 10 snímků, ale tahle je nejkvalitnější.
Je pravda, že jsem ve druhé polovině září nepsal z cesty žádné články. Neskutečně si cením toho, že kolegové z redakce dokázali v tomto období produkovat články, takže čtenář nic nepostřehl a to je hlavní.
Ano, David Pavlík mi zajistil prohlídku SpaceX. Bylo to opravdu jako když se malé dítě dostane do cukrárny. Neskutečně silný zážitek – procházet se halou, ve které se to všechno vyrábí.

Steve
Steve
8 let před

Dobrý den, jsem fanoušek webu kosmonatix.cz, který přináší profesionální zpravodajský servis z kosmonautiky a novinky z výzkumu vesmíru, to vše podané populární a srozumitelnou formou i pro širokou veřejnost.

Dovolil bych si 2 dotazy:

1) Jak vznikl název kosmonautix ? Co symbolizuje to „x“ na konci ?

2) Dočkáme se letos ještě nějakého dílu Vesmírné dotazy na Streamu.cz ?
Poslední díl byl uveden začátkem června 2016 a za chvíli bude konec
roku a jsem smutný (a nejenom já), že další díly oblíbených Vesmírných
dotazů stále nepřicházejí.
Čekatelů na dotazy a odpovědi je už evidentně tolik, že bude trvat při
tomtu tempu roky, než se tazatel dočká odpovědi a kdo je třeba v 
důchodovém věku, tak se odpovědi na svůj dotaz už nemusí dožít.

Díky a přeji hodně zdaru.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Steve

Hezký večer, v první řadě moc díky za pochvalu. Mám opravdu radost, že se Vám náš portál líbí. A vzhůru na dva dotazy:

1) Dříve náš portál tvořilo pouze fórum, které sídlilo na adrese vesmir.thos.cz. Časem jsme ale pochopili, že bude lepší přejít na vlastní doménu, která nám nabídne nové možnosti (včetně subdomén) a která bude mít navíc i uživatelsky přívětivější a snáze zapamatovatelný název. Přemýšleli jsme nad různými názvy a na našem prvním srazu členů našeho fóra jsem se o našem přemýšlení zmínil Tomáši Přibylovi. Ten chvíli přemýšlel a pak řekl, že ho napadl název kosmorama, nebo kosmonautix. První možnost jej napadla ve vztahu k seriálu Futurama, druhý nápad odvodil od již existujícího projektu astronautix. Kosmoramu jsme nakonec zavrhli protože pražské planetárium tento název používá pro nějaký svůj program a tak nám zůstal kosmonautix, který se nám velmi zalíbil. Nemělo to symbolizovat nic konkrétního, jen to pěkně znělo, dobře se to pamatovalo a hlavně to evokovalo naše zaměření.
2) Bohužel, vím o tom a samotného mne to mrzí. Velmi rád bych do konce roku natočil nějaký díl, ale nemám na to čas. Štve mne to, ale pokaždé raději svůj čas investuju do něčeho, co je v té chvíli důležitější. Ale snad se mi podaří do konce roku něco natočit. Věřte mi, že mne tato situace opravdu trápí. Abych to aspoň trochu urychlil, nebude v příštích dílech tradičních 11 dotazů, ale 15, ať to utíká rychleji.

Jiný Honza
Jiný Honza
8 let před

Díky za tu Vaši fotku. Z ní mám intenzivní, i když mlhavý pocit, že ta raketa opravdu existuje. 🙂

Videa ze startu jsou poslední dobou tak dokonale vyhlazená a stabilizovaná, že je mám problém odlišit reálné záběry od počítačových simulací.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.