sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Další Beidou 3 na oběžné dráze

Start rakety CZ-3C s Beidou-21 1.2.2016. Zdroj: CNTV

V pondělí 1. února došlo už k druhému letošnímu startu čínské rakety. Na řadě byl nosič CZ-3C a na palubě nesl navigační družici Beidou-21. Vznesl se z kosmodromu Xichang, který se nachází uvnitř Číny při jižní hranici s Myanmarem, Laosem a Vietnamem. Program Beidou zahrnuje čínskou alternativu amerického navigačního systému GPS nebo evropského Galileo. V současné době Čína staví síť družic v rámci III. fáze, která by měla být hotova v roce 2020. Satelit vypuštěný v pondělí by měl být poslední experimentální družicí fáze Beidou III.

V současnosti poskytuje síť Beidou, pomocí pěti satelitů na geosynchronní dráze a čtyř na středně vysoké oběžné dráze, přesnost lepší, než 6 metrů horizontálně a 10 metrů výškově.

Družice řady Beidou 3M. Zdroj: China Academy of Space Technology
Družice řady Beidou 3M. Zdroj: China Academy of Space Technology

V první fázi (od 2003) poskytoval Beidou pouze experimentální navigační služby na regionální úrovni. Ve druhé fázi (od 2012) už poskytuje služby i pro veřejnost v rámci Číny a okolních zemí. Od třetí fáze (2020) půjde o plnohodnotný globální systém podobný GPS, GLONASS nebo Galileo. Po dokončení půjde o 27 družic na středně vysoké dráze a 5 na geosynchronní dráze.

Přesnost navigační sítě Beidou je již tak vysoká, že byla schválena Mezinárodní námořní organizací jako další alternativní systém k americkému GPS a ruskému systému GLONASS. Pro uživatele je důležité, že síť Beidou je svými parametry podobná dosavadním a že má být poskytována zdarma. Pro uživatele navigačních technologií je to velká výhoda, protože závislost na jedné konkrétní síti by byla velmi riziková. Na druhé straně by bylo velmi zajímavé sledovat, jak by si navigační systémy poradily se silnou geomagnetickou bouří. Nabité částice by mohly poškodit jak družice samotné, tak znemožnit komunikaci mezi družicemi a Zemí. Tak silná erupce naštěstí v posledním maximu sluneční aktivity (kolem 2013) nenastala. Navíc extrémně silná a tím i pro satelity nebezpečná erupce, je velmi nepravděpodobná, protože sluneční aktivita je v tomto cyklu výrazně nižší, než třeba v letech 2000–2003.

Video ze startu (v případě nefunkčnosti zkuste Mozillu Firefox).

Zdroj informací:
http://www.nasaspaceflight.com/
http://sinosphere.blogs.nytimes.com/

Zdroje obrázků:
http://news.xinhuanet.com/english/2016-02/01/135064994_14543334488221n.jpg
http://space.skyrocket.de/img_sat/bd-3m-s__1.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.