sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Změny v atmosféře Saturnu

Sonda Cassini

Změny ročních období si dokážeme představit už jenom proto, že jsou součástí našeho života na Zemi. Tady ovšem trvá každý koloběh jeden rok. Na Marsu už je to přibližně jednou tolik. Dokážeme si však představit třeba takových 30 let, které potřebuje k jednomu svému oběhu okolo Slunce Saturn? A co teprve skutečnost, že i Saturn se může pyšnit změnami, které provázejí jeho jednotlivá roční období.

Díky sondě Cassini a jejímu překročení plánované doby výzkumu, se nám otevírá možnost pozorovat probíhající dlouhodobé změny z bezprostřední blízkosti. Za 8 let, po které sonda zkoumá Saturn a jeho měsíce, stihla zachytit změnu jednoho ročního období. Konkrétně zimu na severní polokouli a její ústup. Na jižní polokouli pochopitelně probíhá opačný proces, takže se tam vše teprve připravuje na nadcházející zimu. Zima je patrná svou azurovou barvou, jež na severu převládala. Nyní ustupuje a naopak se začíná objevovat azurové zabarvení na polokouli jižní.

Planeta Saturn
Aktuální snímek planety Saturn
Zdroj: nasa.gov

Tato změna nastává pravděpodobně díky snižující se intenzitě ultrafialového světla a mlh na jižní polokouli s přicházející zimou a naopak zvyšující se intenzitou UV světla a mlh na severní polokouli s nastávajícím létem. Tento efekt ještě znásobuje stín, který na severní polokouli vrhá prstenec. Při nástupu zimy mlhy ustupují. Do atmosféry se tak může rozptýlit více přímého slunečního světla na molekulách vzduchu, které jí zbarví do modra. Atmosféra tak může trochu připomínat barvou tu pozemskou. Přítomnost metanu, který obecně červené oblasti spektra absorbuje, v nyní jasnější atmosféře také zvyšuje modř.

To je dobře vidět na sekvenci snímků mapujících období od přelomu roku 2004/2005 až po poslední snímek z roku 2012 ( kde můžete navíc vidět i měsíc Titan). V roce 2011 na velké části severní polokoule probíhala od ledna do srpna obrovská bouře. Na to, abychom určili, zda se jedná o cyklický jev, související s ústupem zimy, nemáme zatím dostatek dat. Ovšem tuto eventualitu nemůžeme vyloučit.

Saturn v různých ročních obdobích
Změny Saturnovy atmosféry v rozmezí let 2004 – 2012
Zdroj obrázků: nasa.gov / Složení obrázků: autor

Snímky v sekvenci i úvodní obrázek článku byly pořízeny v reálných barvách. Na svědomí je má širokoúhlá kamera. Cassini však nedisponuje klasickou barevnou kamerou. Pořizuje snímky přes červený, zelený a modrý filtr během průletu. Úvodní obrázek byl například složen ze 6 snímků, kdy každý ze tří filtrů byl použit dvakrát. Výsledná fotografie je pak vytvořena tak, že jeden ze snímků tvoří jasový základ a z ostatních se použije pouze barevná složka.

Nekvalitně upravený snímek měsíce Dione
Nekvalitně upravený snímek měsíce Dione
Zdroj: welcomethelight.com

S jedním obrázkem vytvořeným touto metodou si, díky nedbalé práci jednoho svého pracovníka, uřízla NASA před dvěma roky ostudu. Jednalo se o zachycení přechodu měsíce Dione přes Titan. Vzhledem k vysoké vzájemné rychlosti sondy a obou měsíců byly jednotlivé syrové snímky mírně posunuty. Pracovník nelenil a barevné doplňky zamazal v běžném kreslícím programu tak ledabyle, že při zvýšení jasu fotografie úprava nepěkně vynikla.

Sondě se vloni podařilo vyfotografovat blesk v právě probíhající Saturnově bouři. Do té doby se blesky dařilo zachytit pouze na noční straně. Teď to bylo poprvé na straně osvětlené Sluncem ve viditelném světle. Vypadal jako modrý bod. Ovšem, díky použité metodě získávání barevné složky snímku není jasné, zda je blesk opravdu modrý, nebo zda mu vyhovuje krátká expozice, která se využívá při focení modrým filtrem. Na snímcích z ostatních filtrů je blesk také vidět, ovšem nikoliv tak intenzivně.

Blesk v atmosféře Saturnu
Blesk v atmosféře Saturnu
Zdroj: nasa.gov

Jeho velikost činí okolo 200 km. Princip tvorby blesků v Saturnově atmosféře je v zásadě podobný tomu pozemskému. Oblastí jejich výskytu jsou nižší vrstvy atmosféry, kde mrznou vodní kapky.

Sonda Cassini startovala v roce 1997 z mysu Canaveral s evropským pouzdrem Huygens, K Saturnu dorazily obě sondy v roce 2004. Ta evropská se po necelém roce oddělila a úspěšně dosedla na Saturnův měsíc Titan, odkud zaslala vědecká data a snímky. Cassini od té doby obíhá v Saturnově soustavě měsíců, odkud zaslal na Zemi obrovské množství snímků ve viditelném, UV i IR spektru, radarových měření a dalších vědecky cenných dat.

 

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov
http://www.nasa.gov
http://www.nasa.gov
http://ciclops.org
http://saturn.jpl.nasa.gov
http://spaceref.com
http://www.nasa.gov
http://cs.wikipedia.org

Zdroj obrázků:
http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/artwork/images/IMG003405-br500.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/682451main_pia14922-673.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/60014main_pia05380-516-529.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/388135main_PIA11667_full.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/605065main_pia14902-43_516-387.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/566709main_pia12826_full_full.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/216449main_image_feature_936_946x710.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/669286main_pia14921-673.jpg
http://www.welcomethelight.com/wp-content/uploads/dionetitanpic.jpg

 

 

 

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.