sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sbohem, Envisate!

Největší evropský satelit určený k monitorování počasí na planetě Zemi, to byl Envisat vypuštěný v roce 2002. Družice sloužila až do roku 2012, kdy se odmlčela a až za několik let na její práci navázaly satelity Sentinel. Proč se ale v nadpisu článku loučíme s družicí až nyní? Abychom si rozuměli, neloučíme se s družicí samotnou, ale s jejím modelem v životní velikosti. V roce 1999 byl poblíž výstavy SpaceExpo v těsném sousedství Technologického střediska Evropské kosmické agentury – ESTECu postaven model satelitu Envisat z kovu a plastu v životní velikosti.

Model družice EnviSat v životní velikosti
Model družice EnviSat v životní velikosti
Foto: autor

O téhle družici jste mohli číst libovolné množství článků, ale když jste stáli před tímto modelem, tak jste na vlastní oči pochopili, co je to za mastodonta – rozměry 2,25 x 2,5 x 10 metrů člověku vyrazí dech, pokud si představí, že něco takového krouží stovky kilometrů nad Zemí. Ale nebyla to jen nějaká tuctová socha – model v měřítku 1:1 vítal třeba návštěvníky tradičního dne otevřených dveří v ESTECu. Byla to brána do světa kosmických technologií – právě u něj vystupovali z autobusů zájemci o návštěvu ESTECu. Pamatuju si, že když jsem jej viděl poprvé, nevěřil jsem svým očím a domníval se, že jde o zvětšený exemplář. V dalších letech jsem se pak na tenhle model vždy těšil, protože byl prvním lákadlem dne otevřených dveří.

Jenže nic netrvá věčně. ESTEC leží téměř na pobřeží Severního moře a zdejší podmínky nejsou pro model moc příznivé. Z konstrukce tak začaly odpadávat kusy a začaly se množit obavy, aby nedošlo ke zranění někoho, kdo by pod modelem zrovna procházel. Na místo tak nastoupily týmy pracovníků, kteří se začali model rozebírat.

Příprava na odstranění modelu
Příprava na odstranění modelu
Zdroj: http://www.esa.int/
Začalo se s demontáží těla
Začalo se s demontáží těla
Zdroj: http://www.esa.int/
Nakonec se rozřezal i masivní stojan
Nakonec se rozřezal i masivní stojan
Zdroj: http://www.esa.int/

Snad budete Vy, čtenáři ohleduplní a prominete nám, že se tento článek netýká kosmonautiky jako takové, leč podle mého názoru i takovéto drobné střípky patří ke kosmonautickému fandovství. Zvlášť když si k takovým modelům vytvoříte citový vztah.

P.S. Abychom se alespoň trochu revanžovali, můžete se v dalších dnech těšit na to, jaký osud bude mít skutečný Envisat. A věřte mi, že to bude opravdu hodně zajímavé.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/
Foto: Autor
http://www.esa.int/…/Preparing_to_dismantle_Envisat_model.jpg
http://www.esa.int/…/Cherry_picker_beside_Envisat_model.jpg
http://www.esa.int/…/Cutting_Envisat_model_apart.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Malky
Malky
9 let před

Uz se tesim na clanek o osudu skutecneho Envisatu. Ale souhlasim, ze i takoveto veci do kosmonautiky rozhodne patri. Ostatne, kdo z nas ma moznost setkat se s originalem, ze 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Malky

Už dnes odpoledne ;-), tedy pokud se nestane nic nečekaného.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.