sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ANKETA: Který náš nepravidelný seriál máte nejraději?

Logo kosmonautix.cz

Naši čtenáři jsou v anketách velmi aktivní – před měsícem jsme spouštěli anketu, kde jsme se ptali, kterou kosmickou agenturu máte nejraději. Na závěr jsme přidali dodatek, že anketa poběží několik týdnů, dokud se nenasbírá alespoň 500 hlasů. No vida – čtenáři mohli hlasovat od 6. září a teď už máme 700 Vašich názorů. Je tedy na čase obměnit anketní otázku. Dnes se Vás zeptáme, který nepravidelný seriál vycházející na našem blogu máte nejraději. Kromě toho rozebereme i výsledky ankety minulé.

Na našem webu vychází kromě jednorázových článků také seriály (většinu jich najdete na této stránce). Některé jsou pravidelné, takže vychází vždy ve stejný den – například Kosmotýdeník vydáváme vždy v neděli v poledne. Připravujeme ale i seriály nepravidelné. Je to proto, že informují o událostech, které se třeba nedějí tak často, nebo o nich není mnoho informací. Kromě toho mohou nepravidelné seriály v některých případech posloužit jako „výplň“, pokud se zrovna aktuálně neděje nic velkého – to je případ třeba seriálů Krásy modré planety, nebo Ve stopách Zvídavosti.

Zatímco pravidelné seriály čtenáři dobře znají, u nepravidelných tomu tak být nemusí. Aktuální anketa nám tedy splní dva úkoly – my se díky Vašim hlasům dozvíme o tom, který seriál máte rádi a Vy se třeba dozvíte, že na našem webu jsou i seriály, které třeba neznáte.

Rentgenová astronomie se věnuje velmi specifickému oboru sledování vesmíru a těch nejenergetičtějších dějů v něm, Krásy modré planety přináší 20 fotek naší Země a umožňují klidné kochání. Stejné je to i se seriálem Ve stopách zvídavosti, kde Vám přinášíme fotky pořízené vozítkem Curiosity během jeho cesty po Marsu. Seriál Za 20 milionů dolarů na Měsíc informuje o soutěži Google Lunar X-prize a jelikož se nezadržitelně blíží doba, kdy se první projekty vydají na cestu, dá se očekávat, že článků v tomto seriálu bude přibývat. Za pouze trojpísmenným názvem FAQ najdete seriál, který reaguje na aktuální témata, kolem kterých je vždy hodně otázek. Úkolem tohoto seriálu je přinést odpovědi na 15 nejčastějších dotazů. Seriál Pro začátečníky se věnuje vysvětlování některých základních kosmonautických pojmů a jeho účelem je pomoci novým zájemcům o kosmonautiku proniknout do tohoto oboru. Posledním seriálem, pro který můžete hlasovat je Kosmonautika pomáhá. V něm najdete články věnované konkrétním projektům, kde kosmické technologie nějakým způsobem zlepšily kvalitu života lidí na Zemi.

A zaměřme sovu pozornost na anketu, které dnes skončila. Ptali jsme se Vás „Informace o které kosmické agentuře Vás zajímají nejvíc?“ Anketa byla aktivní od 6. září do 12. října. Celkem hlasovalo 714 čtenářů, kterým za jejich hlasy vložené do ankety tímto děkujeme.

Výsledky ankety "Informace o které kosmické agentuře Vás zajímají nejvíc?"
Výsledky ankety „Informace o které kosmické agentuře Vás zajímají nejvíc?“
Zdroj: Autor

To, že vyhraje soukromý sektor jsme v redakci tak trochu tušili. Upřímně řečeno právě díky němu se v posledních letech rozhýbaly stojaté vody (především americké) kosmonautiky. Soukromý sektor evidentně baví i Vás, naše čtenáře. Pro nás je dobré, že je o něm poměrně dost informací a proto se budeme i nadále snažit informovat o soukromých projektech.

Téměř přesně pětina čtenářů dala svůj hlas Spojeným státům a jejich agentuře NASA. Je to logické – mají k dispozici největší flotilu vědeckých sond po celé Sluneční soustavě a tak je vždy o čem psát. I nadále se budeme snažit informovat jak o nově připravovaných projektech, tak i o stávajících misích.

Docela velkým překvapením je třetí místo Ruska, které o pět hlasů předběhlo i evropskou kosmonautiku. Upřímně řečeno je to pro mne nečekaný výsledek, neboť Rusové momentálně nemají žádné vědecké sondy (až na Radioastron) a kromě letů na ISS není v jejich portfoliu moc o čem psát. Čtenáři ale do hlasování zřejmě zahrnuli i poměrně časté zprávy o vynášení různých telekomunikačních družic prostřednictvím např. raket Proton. Stejně tak můžeme tento výsledek chápat jako příslib do budoucna, až se ruská kosmonautika opět (snad) rozjede. Projekty jako kosmodrom Vostočny, raketa Angara a kosmická loď PTK-NP jsou běh na dlouhou trať, ale i o nich budeme rádi informovat.

Podle mého názoru trochu nefér až na „bramborovém“ místě skončila evropská kosmonautika. Agentura, jejíž jsme součástí, jde nevyšlapanou cestou a připisuje si řadu prvenství. Osobně jsem čekal, že dostane více než 15% hlasů. Když jsem anketu zakládal, myslel jsem si, že souboj o druhé místo bude mezi NASA a ESA hodně vyrovnaný. Rozdíl 37 hlasů a až 4. místo jsou pro mne docela překvapivé, ale myslím si, že ESA v dalších letech ještě ukáže, čeho je schopná.

Poté následuje poměrně výrazný propad – Čína dostala polovinu hlasů přidělených Evropě. Částečně je to způsobeno tím, že Čína je vzhledem ke svému jazyku a písmu poměrně izolovaná a informace o jejích projektech se do „západního světa“ dostávají jen komplikovaně. Na samém chvostu pak skončila Indie s 11 a Japonsko se 6 hlasy. Tohle umístění se dalo očekávat, protože tyto agentury nejsou tak majetné a zkušené jako jejich ostatní konkurenti. To, že Indie předstihla Japonsko je podle mého názoru zásluha sondy Mangalyaan, která krouží kolem Marsu. Při globálním pohledu do historie totiž měli více úspěchů Japonci, jen o nich momentálně není tolik slyšet. Do budoucna se budeme snažit informovat o jejich projektech, byť i v tomto případě narážíme na poměrně výraznou jazykovou bariéru.

Nová anketa poběží pravděpodobně do poloviny listopadu a už nyní máme vymyšlenou novou anketní otázku – na závěr roku budete moci hlasovat o nejočekávanějším momentu nadcházejícího roku 2016. Předem Vám děkujeme za hlasy, které do ankety vložíte. Je to pro nás skvělá metoda, jak dostat od čtenářů zpětnou vazbu, na které si velmi zakládáme.

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vincent Kerman
Vincent Kerman
9 let před

Popravdě jsem od ESA čekal také víc, protože v ní jsme a taky trošku kvůli jejímu dobrému informování veřejnosti. (Alespoň mě to tak připadá, ty jejich videa na Youtube jsou velmi pěkná!)

vedator
vedator
9 let před

NASA ma radovo viac projektov ako ESA, je preto prirodzene, ze o ESA sa tolko nepise, hoci ich projekty su tiez zaujimave.
Osobne sa necudujem, ze Rusko predbehlo ESA. Oni totiz vypustaju podstatne viac rakiet ako ESA a kedze toho roku stratili viacero nakladov (Progress, Proton), pritiahlo to pozornost. Osobne povazujem start Protonu (a tiez F9) za velky sviatok. Ta raketa vyzera uzasne (cisto subjektivna zalezitost 🙂 ). Male sviatky pripadaju na ostatne starty.
Ad. anketa. Skoda, ze sa neda vybrat viacero moznosti, resp. keby sa oznamkovali ako v skole, boli by vysledky vierohodnejsie. Kazdopadne pocet precitani a diskusia su lepsie ukazovatele :-). Pekny den.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  vedator

Děkujeme za zpětnou vazbu. U každé ankety váhám,kolik možností hlasujícím dám. Je to vždy těžké rozhodování.

vedator
vedator
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

To si viem predstavit. Hoci taketo ankety nemam rad, ani ich nezatracujem, lebo lepsi sposob nepoznam.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Vítězství soukromého sektoru a překvapivý počet hlasů pro Rusko si vysvětluji jednoduše skladbou hlasujících. Zřejmě je tu větší zájem o raketovou techniku a pilotované lety než o skutečný výzkum sluneční soustavy a vesmíru jako celku.

vedator
vedator
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Tak tak-kosmonautix.cz hovori za vsetko 🙂 Skutocny vyskum-navstevnici tejto stranke su vacsinou fanusikovia, nie profesionali.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  vedator

Ale to snad není doména profesionálů…. ?

gg
gg
9 let před
Odpověď  Spytihněv

No tak bez té raketové techniky by se Sluneční soustava zkoumala velice špatně, a asi jen krajně sebeklamavý jedinec by prohlásil, že současný stav raketové techniky není překážkou dalšího rozvoje jejího výzkumu. Tudíž zájem o vývoj na tomto poli je pochopitelný.

gg
gg
9 let před
Odpověď  gg

Pardon, sluneční soustava… (Interference je na mně znát.)

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  gg

Rozhodně souhlasím a nic nenamítám. Jen jsem se pokusil nabídnout věcné vysvětlení, proč anketa dopadla tak, jak dopadla.

Racek
Racek
9 let před
Odpověď  gg

No, já zrovna to prohlašuji. Raket všech možných výkonů a určení je spousta, dokonce se vyvíjí již pátá superraketa. Jen jaksi máme financeni omezené možnosti vhodných nákladů. Ty dnešní sondy spolu se sledovacím zařízením a kvalifikovanou obsluhou – provoz – jsou totiž proklatě drahé. A jejich obsluha je obvykle na hranici kapacitních možností.
Samozřejmě, lety lidí. No, když si představím, že za 30 až 40 let poletíme na Mars, budeme už tam znát skoro každý kámen …

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.