sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Proleťte se Mezinárodní vesmírnou stanicí

Mezinárodní vesmírná stanice

Se vší pravděpodobností, se nikdo z nás na ISS osobně nepodívá. Ovšem, díky práci astronautů si tuto největší lidskou základnu ve vesmíru můžeme přiblížit i zde na Zemi. Fotky naší planety jsou samozřejmostí, ale někdy se objeví i videa v IMAX kvalitě, 3D videa,  naučná videa a nebo jako nedávno interaktivní prohlídka stanice. Nyní Vám přinášíme tuto aplikaci z dílny ESA, na které si můžete sami prohlédnout všechna zákoutí této neobvyklé stavby.

Když na stanici pobývala Samantha Cristoforetti, mimo jiné se chopila foťáku a v každém modulu cvakla 15 fotek. Tato virtuální prohlídka zachycuje aktuální podobu stanice. Nejdříve byl k prohlédnutí pouze evropský modul Columbus, nyní už si můžeme prohlédnout téměř vše, kromě ruského segmentu. Celá prohlídka navíc není hotová a bude se nadále rozšiřovat. Aby toho nebylo málo, v každém modulu najdete několik tlačítek, které Vám popíšou co právě vidíte buď formou textu, nebo videí od Samanthy. Fotky zachycují velké množství detailů, jako například popisovací štítky (kterým se my zvyklí na život na Zemi někdy i zasmějeme), obrazovky počítačů, skladovací „pořádek“ nebo třeba přístroje a nářadí zde používané. Můžete se přesvědčit sami zde.

Zdroje informací:
http://www.esa.int

Zdroje obrázků:
http://www.citizensinspace.org/wp-content/uploads/2013/03/ISS.jpg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
roman hronza
roman hronza
9 let před

Tak tahle stránka je naprostá BOMBA! Cosi ve stylu StreetView na ISS :-). Rating AAA+++ a přidána do „síně slávy“ mých oblíbených webů. Díky.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  roman hronza

Tak to máme opravdu radost. Je to ideální na dlouhé zimní večery (které jsou ale zatím daleko :-D)

Mroks
Mroks
9 let před

Nádherne strávená hodinka. Už sa teším, keď tam pribudnú nejaké ďalšie videá. Niečo také by sa hodilo aj z ruskej časti ISS.

Pedro
Pedro
9 let před

Bomba bombová,

docela mě fascinuje množství volně natažených kabelů. A water storage je fakt hustá.

Nenašel by se někdo z redaktorů, kdo má ISS ve svém hledáčku nejraději, nebo nejčastěji a nesepsal by nějaký opravdu podrobný článek či seriál o jednotlivých modulech a jejich viditelném vybavení?

Předem děkuji.

PS. dnes kosmonautix nastaven jako domovská stránka v mém prohlížeči.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Pedro

Tak to nás opravdu těší, že se k nám rád vracíte! O seriálu popřemýšlíme. 😉

Michael Voplatka
9 let před
Odpověď  Pedro

Pokud chcete, můžete si u nás přečíst podrobnosti o modulu Columbus.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.