sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zkoumání kvality spánku

Vzpomínky na výcvik

„Dneska jsem měla možnost podílet se na vývojovém procesu experimentu, který budu provádět na ISS během mé nadcházející mise. Mnoho astronautů říká, že na ISS nespí tak dobře jako na Zemi. Mnoho jich ve vesmíru spí trochu méně a poté se cítí tak nějak méně odpočinutí. Tento experiment se zaměřuje na studium srdeční aktivity během spánku.

Úterý 17. září 2013

Díky skupině senzorů všitých do těsně přiléhajícího trička můžeme nahrávat elektrokardiogram během astronautova spánku. V oblasti hrudní kosti je poté umístěn tříosý akcelerometr, který zaznamenává data, která pomohou nahlédnout do srdeční mechaniky v mikrogravitaci. Když jsem si dnes tričko zkoušela, hlavní vedoucí projektu mi díky akcelerometru ukazoval otevírání a zavírání jednotlivých chlopní mého srdce. Úžasné, že?

Zkoumání těchto jevů na zdravých lidech v unikátním prostředí jako je mikrogravitace poskytne vědcům znalosti, které mohou pomoci nemocným lidem na Zemi. Kupříkladu stejná mikro-probuzení, na která je experiment zaměřen u astronautů (díky variacím v jejich srdečním rytmu), byla pozorována u lidí trpících narkolepsií. Dnes jsem se toho naučila opravdu hodně!

Na fotografii vidíte mou dobrou kamarádku Cady Coleman vykukující ze své kóje na ISS.
Na fotografii vidíte mou dobrou kamarádku Cady Coleman vykukující ze své kóje na ISS.
Zdroj: https://plus.google.com/

Úterý 1. dubna 2014

Dnes jsem měla na programu zkoušku velice unikátního trička, které budu nosit na ISS během několika nocí kvůli experimentu Wearable Monitoring Italské kosmické agentury (ASI). Díky senzorům všitým do trička, bude malá elektronická krabička nahrávat elektrokardiogram a srdeční činnost, jako je například otevírání a zavírání jednotlivých chlopní. Cílem experimentu je získání vhledu do kvality spánku v mikrogravitaci, který pro mnoho astronautů není tak dobrý jako na Zemi. A jak si jistě dokážete představit, získané znalosti pomohou i lidem trpícím spánkovými poruchami na Zemi.“

Zdroj informací:
https://plus.google.com/

Zdroj obrázku:
https://plus.google.com/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.