sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Sophia Space

Společnost Sophia Space získala předběžné financování ve výši 3,5 milionu dolarů na vývoj výpočetních a datových center na oběžné dráze s klíčovými aplikacemi geoprostorové inteligence.

Apophis T-4 Years Workshop

Doporučení nedávno zveřejněná z workshopu Apophis T-4 Years Workshop, který se konal minulý měsíc v Tokiu, vyzývají vědci NASA, aby reagovala na dotazy, které obdržela v  žádosti o informace o tom, jak využít dvojici družic Janus k průzkumu asteroidu Apophis dříve, než v dubnu 2029 proletí kolem Země.

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Původ jasných skvrn na Ceres? Tipujte!

Trpasličí planeta Ceres

Už když se před několika týdny americká sonda Dawn přibližovala k trpasličí planetě Ceres, tak všechny zaujaly neobvyklá jasná místa na povrchu. Šlo o světlé skvrny, jejichž původ zatím neznáme. Sonda teprve postupně klesá na nižší oběžné dráhy, které jí umožní prozkoumat nejen tyto pozoruhodné oblasti, ale také celou trpasličí planetu. Než vědci dostanou detailnější data, která by měla záhadu rozlousknout, může zatím veřejnost čile spekulovat. Jsou jasné skvrny způsobeny vulkanismem, nebo jde o odhalenou vrstvu ledu, není to třeba vrstva soli? Na webu JPL nyní mají čtenáři možnost hlasovat pro možnost, které nejvíce věří. K dispozici je šest kategorií – sopka, gejzír, hornina, led, sůl, případně „jiné“. K hlasování nepotřebujete žádnou registraci – stačí jen kliknout na možnost, která se Vám zdá nejpravděpodobnější. Jde o velmi originální nápad, jak mezi veřejností zpopularizovat misi sondy Dawn a dostat ji více do povědomí lidí.

Zdroje informací:
http://www.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/02/PIA19185_ip.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
slappy
slappy
10 let před

Jiné.. : )

Glosglober
Glosglober
10 let před

Sopka !

Adhara
10 let před

Hurá, dala som podľa verejnosti najpravdepodobnejšiu možnosť! 🙂 Vzhľadom na to, že ide o popularizačnú akciu, sa ale čudujem, že medzi možnosťami chýbajú ufóni. 🙂

kastelan
kastelan
10 let před
Odpověď  Adhara

No ano 🙂 nebo to může být velmi mazaná reklama na hvezdné války sedm, v den premiéry se hvězda smrti vyjeví v pravém světle, to je můj skromný tip 🙂

Vojta
Vojta
10 let před
Odpověď  kastelan

No, velikost odpovídá druhé verzi skoro přesně 😉

Anna Nova
Anna Nova
10 let před

Jedna, tá chladnejšia biela škvrna bude možno po seizmickej aktivite odhalená podložná ľadová vrstva. A druhá škvrna, tá teplejšia bude možno po dopade ľadového úlomku kométy…

Steve
Steve
10 let před

Tipuji jiné, je to něco neznámého.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
10 let před

Mohlo by se to po průletech stále jevit natolik zajímavě a záhadně, že by stálo za úvahu na závěr mise na tom místě přistát/dopadnout, a až do posledního okamžiku přijímat záběry plně osvětleného kosmodromu. Protože to je můj tip 🙂

Anna Nova
Anna Nova
10 let před

😉 Dopadať sa nebude … Lebo o rok sa ide ešte k Pallasu! …síce už „len“ prelet, ale už aj to bude čerešnička na druhú 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Anna Nova

Nerad vám kazím radost, ale možnost, že se poletí k Pallas už možná definitivně padla. Dříve se o tom sice spekulovalo, nicméně momentálně už NASA prohlašuje, že Dawn už u Ceres zůstane.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
10 let před
Odpověď  Anna Nova

Po Pallas jsem před časem pátral a našel rozhovor přímo s jedním z členů týmu, kde se on sám diví, kde se ta informace vzala. Že o letu k Pallas ani vážně neuvažovali.

Honzina
Honzina
10 let před

No podle mě je to obnažený světlý podklad a protože to není jediné světlé místo … ta „ďoura“je prostě nejhlubší, tak je podklad vidět nejlíp 🙂
Taky tipuju ledový podklad, takže led 🙂

Milan Lojkásek
Milan Lojkásek
10 let před

led

Jarda
Jarda
10 let před

Podobně vypadají čerstvé krátery na měsíci. Typuju kráter po dopadu asteroidu.

Jarda
Jarda
10 let před

By mě zajímalo co je možnost rock. Myslej tím dopad asteroidu?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Jarda

Rock bych viděl spíše na nějaký kámen, který je světlý – třeba něco jako pozemský mramor, nebo něco podobného 🙂

Racek
Racek
10 let před

No jo, před nějakou dobou jsem četl úvahy o tom, že Ceres je z velké části složen z ledu, tak tohle beru zatím jako podporu téhle hypotézy.

Asdf
Asdf
10 let před

Podle mě je to šlehačka.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.