sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    NOAA

    Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    Kosmotýdeník 131. díl (16.3. – 22.3.2015)

    Co nám přinesl právě uplynulý týden v oblasti kosmonautiky? Většinu událostí nám překryl astronomický úkaz, kterým bylo zatmění Slunce, nicméně my se na něj podíváme z kosmonautického hlediska. Následně se přesuneme na Bajkonur, kde necháme odstartovat raketu Proton a podíváme se na její náklad. Další informace nás zavede na kometu 67P a podíváme se, co nového objevila sonda Rosetta. Na konci nás čeká souhrn několika zajímavých drobností, které přinesl tento týden. Přeji vám příjemné čtení a hezký zbytek neděle.

    Proton má za sebou úspěšný start

    satelit Express AM7
    satelit Express AM7
    Zdroj: http://spaceflightnow.com/

    Osmnáctého března ve 23:05 SEČ se zažehly motory rakety Proton na kosmodromu Bajkonur a poslaly na let na dráhu přechodovou ke geostacionární ruský telekomunikační satelit Express-AM7. Jednalo se o 5720 kilogramů těžký náklad. Raketa vynesla satelit na přechodnou oběžnou dráhu s parametry 5410 x 35 786 km. Aby bylo dosaženo požadované dráhy, musel horní stupeň Breeze-M vykonat celkem pět restartů. Breeze-M tentokrát pracoval naprosto bezchybně a satelit nyní provádí manévry, díky kterým se již sám dostane na geostacionární oběžnou dráhu.

    Satelit bude poskytovat komunikační služby v Rusku, Evropě, Africe a jižní Asii. Satelit byl na základě objednávky ruského satelitního operátora RSCC vyroben v rámci ruského federálního kosmického programu pro roky 2006 až 2015. Očekávaná životnost satelitu je 15 let. Express AM-7 bude určen pro šíření televizních programů, širokopásmových a multimediálních služeb, dat, telefonie a mobilní komunikace.

    Start rakety Proton
    Start rakety Proton
    Zdroj: http://spaceflightnow.com/

    Satelit vyrobila francouzská společnost Airbus Defence and Space. Satelit je vybaven celkem 24 transpondéry v C pásmu, 36 v Ku pásmu a 2 v L pásmu. Express AM7 má mít celkem 3 různé zóny pokrytí, pro Ku pásmo bude mít 5 různých svazků. Některé z nich budou pokrývat i oblast střední Evropy.

    Rosetta detekovala dusík

    Sonda Rosetta od svého navedení na oběžnou dráhu kolem komety 67P provádí stálá měření zaměřující se na různé vlastnosti komety. Po nedávném překvapení s „jinou vodou“ přibyl další objev, který je hodně zajímavý. Dle všeho led na kometě váže molekulární dusík.

    Detekován molekulární dusík na 67P
    Detekován molekulární dusík na 67P
    Zdroj: http://www.esa.int/

    Jistě, to není nic, co by člověka mohlo ohromit. Jde o to, že v dobách vzniku sluneční soustavy se předpokládá velké procento dusíku a tento plyn je považován za jeden ze stavebních kamenů celého procesu tvorby planet z protoplanetárního disku vznikající soustavy. Při procesu tvorby se však dusík přesouval do stále chladnějších částí soustavy a dnes by se jeho největší zásoby měly nacházet v odlehlých částech Sluneční soustavy, Kuiperova pásu, někde za oběžnou drahou Neptunu. To jsou místa, odkud by měla pocházet i kometa 67P. Vzhledem ke stáří komety a místu odkud se předpokládá, že pochází, však dle 138 měření, které sonda provedla, není dusíku zdaleka tolik, kolik se čekálo. To je ale vysvětleno tím, že při tvoření vazeb na led komety panovaly v okolí velice nízké teploty (-220, ale pravděpodobněji až -250 stupňů Celsia).

    Vzhledem k těmto informacím byl upraven a specifikován model vzniku komet. Stále platí, že komety vznikají v odlehlých částech Sluneční soustavy za velice nízkých teplot, nicméně nyní k tomu mají vědci i důkazy, který prezentuje obsah dusíku v ledu 67P.

    Aktuální aktivita komety 67P
    Aktuální aktivita komety 67P
    Zdroj: https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/

    Kosmické mini-zprávy

    Společnost Sierra Nevada Corporation se rozhodla inovovat svůj původní projekt pro dopravu posádek na Mezinárodní kosmickou stanici. Původně zvažovaný pilotovaný malý raketoplán Dream Chaser neuspěl v původní soutěži o dopravu posádek na stanici. Společnost se však nevzdala a představila nákladní verzi pro nepilotované zásobovací lety a přihlásila se s novým projektem do soutěže COTS2. Tato soutěž vyhlášená NASA nabízí kontrakt na dopravu nákladu na ISS mezi roky 2018-2024. Více jsme psali zde.

    Nákladní verze Dream Chaseru
    Nákladní verze Dream Chaseru
    Zdroj: http://extras.mnginteractive.com/

    Nejvýraznější úkaz na obloze pro tento týden se dotkl i kosmonautiky a tak ač se jedná o astronomickou záležitost, si jistě zaslouží pozornost. Jak se zatmění Slunce pozorovalo z vesmíru? Na tom vám odpoví třeba náš článek. A pokud vám nestačí ten, zkuste ještě tento.

    Tento týden jsme se dozvěděli i pravděpodobného viníka havárie rakety Proton, která se stala v roce 2013. Byla z ní obviněna jedna žena a dva muži. Více se dočtete zde.

    Minulý týden se úspěšně vyzkoušel největší motor na tuhá paliva v rámci testu QM-1. Nyní se objevilo jedno zajímavé video, které mimo jiné ukáže odolnost kamery GoPro. Za zhlédnutí stojí i fotografie, které ukazují test motoru z výšky, naleznete je zdezde.

    Sonda Dawn se dál neúprosně blíží k planetce Ceres a vědci začínají uvažovat o tom, že světlejší skvrny známé z předchozích fotografií by mohly být tvořeny aktivním ledem. Více zde.

    Zdroje informací:
    http://spaceflightnow.com/
    http://www.esa.int/
    http://spaceflightnow.com/

    Zdroje obrázků:
    https://pbs.twimg.com/media/CAaX2HZXEAI7jwe.jpg
    http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/03/expressam4-close_up_x516_y290.jpg
    http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/03/3889707494_1.jpg
    http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2015/03/first_detection_of_molecular_nitrogen_at_a_comet/15318003-1-eng-GB/First_detection_of_molecular_nitrogen_at_a_comet_large.jpg
    https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/10981749_1595819847300430_7314342032299966556_n.jpg?oh=b11c63ecf1cc6cd9eb22681bdb69c413&oe=55B79085&__gda__=1437695701_556e989bcb941cfcf06b21725611fc44
    http://extras.mnginteractive.com/live/media/site36/2015/0317/20150317__BZ18SIERRANEVADA-2~p1.jpg

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    0 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.