sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jak správně vytvořit článek o kosmonautice

SphericalCow2 zdroj: upload.wikimedia.org

Přemýšleli jste někdy o tom, jak tvoří články redaktor kosmonautického portálu? Určitě to musí být dobrodružná činnost! Rozhovory s kosmonauty a dalšími lidmi z branže jsou jeho denním chlebem. Agentury ho zvou na předváděčky nových kosmických lodí a sond. Kosmonautická muzea má prochozená od sklepů pod střechu. Už v nich ani neplatí vstupné, protože ho tam všichni berou jako součást inventáře. Většinu času si létá po světě, aby mu neušel žádný zajímavý start rakety. Ověšen fotoaparáty a kamerami věhlasných značek, fotí dění na kosmodromu ze všech možných pozic a úhlů. Kdyby mu v tom nezabránila ochranka kosmodromu, byl by ochoten si lehnout i pod plameny trysek, aby získal exklusivní záběry. Pak telemostem zprostředkovává užaslým divákům své zážitky z místa dění.

Byla-li toto vaše představa, dnešním článkem vám jí zboříme jako pověstný domeček z karet. Činnost běžného redaktora by se dala shrnout do těchto hesel:

Čte hromady knih o kosmonautice a všelijak jinak se vzdělává v oboru, aby mohl z daných znalostí čerpat při tvorbě.

redaktor1

Pak sedí u počítače a pročítá spoustu zdrojů, kde hledá hlavně témata pro své články.

redaktor2

Při psaní článku většinou narazí na informace, které nejdou jinde ověřit…

redaktor3

…nebo odborný termín. Zjišťování jeho přesného významu mu zabere víc času než zbytek článku.

redaktor4

Pak hledá obrázky, kterými by svůj článek oživil. Ty nejlepší většinou nejsou volné a tak si na ně musí nechat zajít chuť.

redaktor5

 

Přemýšlí nad vhodným názvem, přičemž se mu vkrádají do mysli taková hodnocení jako:

moc bulvární

redaktor_bulvar

moc nudné

redaktor_nudne

moc dlouhé

redaktor_dlouhe

A nakonec ještě administrativa redakčního systému spočívající v zařazení do rubrik, přidělení jmenných štítků, jazykové korektuře, …

 

redaktor6

 

A teď už zbývá jenom článek naplánovat. Podívá se, kdy je nejbližší volný termín. Přestože předchozích několik dní bylo v kalendáři mrtvo, teď překypuje články, které nesnesou odkladu a tak se na jeho dílko dostane nejdříve za týden.

Nakonec sladká odměna. V den vydání článku lačně sleduje počty přečtení, hodnocení článku a čeká na pochvalné komentáře.

redaktor7

Zbytečně! Překlepy, jež mu při korektuře unikly a upozornění na faktické chyby od lidí, kteří danou problematiku mají v malíku víc než on, jsou mu trpkou odměnou. Ale zase večer, až vše doladí, může ulehnout s pocitem úlevy, že článek je po všech opravách gramaticky i obsahově správně.

Ale nebojte, přece jen se někdy redaktor čirou náhodou ocitne v pravém ráji tohoto řemesla, jaký jsme nastínili v úvodu článku. Bohužel to není tak často, jak bychom si všichni z redakce přáli. Tímto článkem, ve kterém jste se o kosmonautice nedozvěděli zhola nic, jsme chtěli oslavit dnešní den zasvěcený všemožným nachytávkám, kanadským žertíkům a bavení se na úkor ostatních. Slibujeme, že se po této malé odbočce vracíme zase zpátky k seriózním článkům odpovídajícím tématickému zaměření našeho portálu.

Za obrázky děkuji svojí manželce Daně, která má již s uměleckou tvorbou v oboru kosmonautiky jisté zkušenosti. Konkrétně v podobě plastik s vysokou přidanou hodnotou pro chuťové buňky.

 

Zdroj náhledového obrázku:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/23/SphericalCow2.gif

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
26 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ondřej Šamárek
Editor
9 let před

Paráda a pravda pravdoucí! Hned se mi líp pije ranní kafe, díky!

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před

Rádo se stalo.

Radoslav Packa
Radoslav Packa
9 let před

No Tomáš, ja ťa nechcem jedovať, ale máš tam chybu! V piatom odstavci, predposledná veta,štvrté slovo do začiatku vety, tretie písmenko, máš otočené od pravého uhla.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Dobrý pokus. Málem jsem jí šel hledat přesně podle 14.odstavce, druhé věty. 😀

Radoslav Packa
Radoslav Packa
9 let před
Odpověď  Tomáš Kohout

PS: Pani Dana má skutočne šikovné ruky, ale pravdepodobne sa jej výtvory rozpadnú ešte pred dosiahnutím obežnej dráhy.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Vyřídím pochvalu. Skutečně by jednotlivé bloky asi odpadávaly, aniž by jim k tomu řídící počítače daly pokyn. 😀

Aleš Borovička
Aleš Borovička
9 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Však by to technici sežrali už při předstartovní přípravě a na kosmonauty by se nedostalo 🙂

Amper
Amper
9 let před

Super clanek, uz jsem o tom skoro uvazoval ale prijde me ze programovani open source veci pro jednocip s 2kB ram je mnohem mensi pakarna 🙂

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Amper

Díky. Bohužel nemůžu porovnat, jelikož poslední věc, kterou jsem neprogramoval na standardním PC, byl automat na kávu řešený pomocí operačních zesilovačů. Proti němu je tvorba článku daleko snazší záležitostí. 😉

Petr Valach
9 let před

Nemá chybu 🙂

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Petr Valach

Dík. Předpokládám, že jako autor máš podobné zkušenosti. 😀

Adhara
9 let před

Čítajúc začiatok článku som si veru pretierala oči… mohla som tušiť, že to bude vtip! Ja som tiež na „mieste činu“ bola len raz, ak sa to vôbec dalo považovať za miesto činu, lebo to bolo múzeum. Zvyšok len teória z kníh, webu a dlhoročné trable spomínané v článku – najmä s redakčnými systémami som sa teda natrápila. A tiež by ma zaujímalo, čo je to za telepatické spiknutie, keď sa po dlhom tichu všetci rozhodnú hodiť na server články akurát vtedy, keď ja! 🙂

Skvelý humor (cez slzy) aj ilustrácie, najviac sa mi páčila Enterprise so solárnymi panelmi. Ale pobavilo napríklad aj to, že Sojuzy budú lietať ešte v dobe, keď budeme mať ponorky na Encelade! 🙂

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Adhara

Muzeum je skvělé místo, kde se kumulují artefakty z různých míst činu. Přiznám se, že „zářez na pažbě“ v podobě návštěvy kosmodromu mi chybí a ještě asi dlouho chybět bude. Ještě, že máme například Streetview (http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=78&t=1374).

Přeplněný kalendář neodkladnými záležitostmi bývá jen v určitých obdobích souvisejících se zvýšenou aktivitou na kosmodromech a ve vědeckých institucích. Většinou před dobou letních dovolených a na konci roku. Tam je u té které agentury důležité zejména kdy končí fiskální rok. 😀

Adhara
9 let před
Odpověď  Tomáš Kohout

U nás v redakcii nakopenie článkov nie je spôsobené neodkladnými záležitosťami ako skôr tým, že ak už kolega vyvesil článok, v ten deň nebudem ja dávať svoj, ani deň po tom, vzhľadom na našu bežnú frekvenciu. Nech je ich rozstup v rámci možností čo najrovnomernejší.

Ešte by som chcela dodať, že týždenný odklad publikácie sa dá využiť v autorov prospech. Áno, keď je autor plný nadšenia, nepáči sa mu, že ľudia výsledok jeho snahy nebudú obdivovať hneď, ale ak si ho po tom týždni tesne pred publikáciou zase prečíta, môže odhaliť predtým nevidené chyby, ktoré by mu inak vytkli čitatelia.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Adhara

Díky za tip na eliminaci tzv. provozní slepoty, což je stav kdy bez dostatečného časového odstupu autorův mozek nevidí chyby, jelikož si do textu dosazuje správné výrazy. Do procesu ovšem negativně vstupuje má záliba v motivaci hořícím termínem. 🙂

Jirka Brunner
Jirka Brunner
9 let před

Je to těžké, ale vyplatí se. Tedy mně, protože Kosmonautix rád čtu a nikdy nevynechám.
Díky.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Jirka Brunner

Děkujeme za přízeň. Přiznejme si, že Kosmonautix děláme nejen pro čtenáře, ale taky trochu pro sebe. Vždycky se nemůžu dočkat až otevřu známou adresu, kde na mě čeká článek, který připravil některý z kolegů.

WandaTheStingray
WandaTheStingray
9 let před

Napadlo mě, že bych k tomu mohla napsat ještě něco z pohledu partnerky jednoho z autorů… o našlapování po špičkách kolem zavile se tvářícího tvora, který na všechny dotěrné dotazy, požadavky a prosby odpovídá v nejlepším případě tichým a hlubokým vrčením, v nejhorším vyštěknutím „Došlo kafe“… o šťavnatých komentářích na adresu těch „expertů“ z té či oné agentury, pokud se údaje o datech, hmotnostech a vzdálenostech liší o více než jeden řád… o neméně šťavnatých komentářích na adresu internetového providera ve chvíli, kdy je potřeba odeslat definitivní verzi na server… ale radši jsem se kousla do klávesnice 😀 . A stejně – až si to přečte, hodí po mně pantofel 😀

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  WandaTheStingray

Přiznávám se bez mučení, že z podobných technických důvodů taky různě obracím oči v sloup nebo přidám jadrnější výraz. Ovšem ohledně vyrušování ze psaní jsem na tom trochu líp. Když manželka vidí, že píšu článek, tak mi raději už nic neříká, protože ví, že jsem přepnutý do jiného světa. I když někdy vypadám, že vnímám, nemusí tomu tak být. Neboť ten soustředěný výraz znamená pouze to, že se snažím nezapomenout sesumírovanou, avšak ještě nezapsanou větu. Holt manželky to mají občas s námi těžké. Výjimkou byl tento článek, který jsme tvořili společně.

Adhara
9 let před
Odpověď  Tomáš Kohout

A to ste ešte šťastný človek, že manželku vôbec máte… 🙂 Aj keď mužom to asi ženy vo všeobecnosti viac tolerujú, než muži ženám. Aspoň podľa mojich skúseností muži od žien, čo píšu o kozmonautike, dávajú radšej ruky preč! 😀

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Adhara

Možná by bylo řešením najít si partnera se stejným koníčkem. Najít někoho takového v blízkém okolí asi bude dost připomínat ono známé hledání jehly v kupce sena. Takže daleko efektivnější bude zkusit navázat kontakt na nějakém kosmonautickém fóru nebo FB skupině s tímto zaměřením.

WandaTheStingray
WandaTheStingray
9 let před
Odpověď  Adhara

Žena ani nemusí psát o kosmonautice, aby byla považována za exota 🙂 a aby dokázala jiného exota pochopit. Stačí, když je vůbec nějak technicky zaměřená. A takových je nás hodně, i když třeba nepíšeme, ale „jenom“ překládáme, a naším oborem není kosmonautika, ale stavebnictví, strojírenství, elektrotechnika, bezpečnost práce…. Takže zas tak komplikované to s tím výběrem nebude, jen hledejte :-). A prozradím Vám malé tajemství – my techničky sice brbláme (jako já výše), ale normálního chlapa bychom vedle sebe stejně nesnesly… 😉

Michael Voplatka
9 let před
Odpověď  Tomáš Kohout

Tak u nás doma je to dosti podobné 😀 Moje milá je už také naučená mě při psaní nerušit. Ovšem když je to důležité a já jsem zahloubaný v jiném světě, tak může rušit jak chce a já stejně nevnímám. To pak vypadá třeba tak, že k tomu v sobotu ráno sednu, začnu psát a ona: „Ty píšeš článek? Tak to tě nebudu rušit.“ pak kolem třetí hodiny odpoledne prochází kolem, na něco se ptá, ale jelikož nic neslyším a neodpovídám, tak po chvíli jen sama pro sebe dodá: „Jo ty ještě píšeš…“ 😀

Jinak děkuji za pobavení a skvělý článek i ilustrace.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Rádo se stalo 🙂

Radim Fedič
9 let před

Ty mě snad sleduješ ne? 😀 😀 Jinak si neumím vysvětlit tu přesnost… 😀

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Radim Fedič

Hacknuté archivy NSA jsou prakticky bezedné. 😀
Jsem rád, že i další autoři článků trpí podobnými problémy a nejsem v tom sám.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.