Největší událostí letošního roku byla jistě mise sondy Rosetta, která nejprve v srpnu jako první lidmi vyrobený výtvor vstoupila na oběžnou dráhu kolem jádra komety a vše korunovala v listopadu, kdy došlo k historickému přistání pouzdra Philae na povrchu jádra. Tato mimořádná událost dostala opět kosmonautiku i do masmédií, která většinou o vědě moc neinformují. V diskusích jsme se pak mohli dočíst, že lety do vesmíru jsou zbytečné a drahé. Vyvrácení prvního omylu není tak těžké, ale možná i ve svém okolí máte někoho, kdo spílá na ceny letů do vesmíru. Snad Vám při argumentování pomůže tato infografika z portálu scienceogram.com, kterou jsme přeložili do češtiny.
Zdroje obrázků:
http://sciencewriters.ca/wp-content/uploads/2014/12/Separation-1024×576.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B2RUmElIgAA2N9p.png:large
Vy myslíte,že důchodce má na lístek do kina?
To nevím, ale jakou to má souvislost s tématem článku?
Nejspíš jste přehlédl, že ony náklady v přepočtu na jednotlivce jsou za období mezi lety 1996-2015.
Na lístek do kina možná peníze nemá, leč na cigarety je má určitě, což v měsíčním počtu dá jistě více než na lístek do kina. Ovšem abych byl upřímný, pane kolego diskutující, nevím, kam tímto příměrem míříte.
Je bída, že na vědu se musí různé vedecké instituce ESA nevyjímaje doslova doprošovat o každou korunu, pardon, euro, ale na zbraně všeho druhu je peněz v podstatě téměř neomezené množství. Někde je něco špatně.
Samozrejme, ze na nej ma. Tedy cesky duchodce. Znam jich dost.
Jednoznačné, jasné, přehledné. Pecka!! Není co dodat. Byrokracie Evropské unie nás na hlavu vyjde jistě dráž!
Kolik stojí přistání na kometě?
Zhruba tolik co 6km tunelu v Praze.