V září letošního roku vynesla soukromá zásobovací loď Dragon na ISS první exemplář 3D tiskárny pr stav beztíže. Po několika týdnech astronauti tento přístroj aktivovali a vytiskli první předměty. Ty zatím nebudou sloužit k užitku. Jedná se pouze o zkušební exempláře, které se za pár týdnů dopraví na Zemi, kde budou podrobeny důkladným laboratorním zkouškám. Jejich úkolem bude odhalit, zda předměty vytištěné ve stavu mikrogravitace nemají nějaké vady – například ve struktuře, nebo pevnosti materiálu. V našem dnešním krátkém článku se podíváme, co už 3D tiskárna na ISS vytvořila.
Tento klíč není jen tak nějakou obyčejnou dětskou hračkou. Následující video ukazuje, že se jedná o plně funkční nástroj. Video bylo natočeno na Zemi – jedná se ale o stejný 3D model.
Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
http://www.3ders.org/images2014/MIS_Printer_black.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/butchfirstprint3.png
http://www.nasa.gov/sites/default/files/iss042e031291.jpeg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/iss042e046048.jpeg
Už se těším na to, až se začne ve vesmíru tisknout z kovu, který byl předtím vytěžen rovnou z nějakého asteroidu 🙂
Tři libropalce… No fuj, já měl za to, že NASA používá jednotky SI.
Imperiální míry jsou zkrátka pořád v Američanech hluboce zakořeněné.
Ideálne by bolo, keby sa vytlačené predmety dali po tom ako prestanú slúžiť svojmu pôvodnému účelu dali opäť recyklovať.
I to některé tiskárny umí. Jen je potřeba si uvědomit, že všechny technologie se v tomto oboru teprve vyvíjí a v dalších letech se dá očekávat jejich rozvoj.