Družice Athena EPIC (Athena Economical Payload Integration Cost) je technologická demonstrační mise, která má v praxi otestovat inovativní a škálovatelný design družic, které by mohly být v budoucnu používány. Malá družicové platforma je navržena tak, aby sdílela dostupné zdroje s náklady na palubě tím, že řídí rutinní funkce, takže jednotlivé užitečné náklady nemusí. Tento přístup má vést k nižším nákladům ze strany daňových poplatníků, ale i k rychlejší cestě na startovní rampu.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
„Zvyšování rychlosti objevování je pro NASA zásadní. Naše schopnost využívat přístup k inovativním kosmickým technologiím napříč federálními agenturami prostřednictvím průmyslových partnerů je budoucností,“ uvedl Clayton Turner, přidružený administrátor pro ředitelství kosmických technologických misí v ústředí NASA ve Washingtonu a dodal: „Athena EPIC je cennou ukázkou toho nejlepšího, co může vláda nabídnout – slouží lidstvu k rozvoji znalostí pomocí stávajícího hardwaru nakonfigurovaného pro práci s novými technologiemi.“
Partnery této mise se stal také úřad NOAA pro oceány a atmosféru, ale i Kosmické síly. Průmyslovým partnerem mise je firma NovaWurks, která vyrobila samotnou družici využívající malou družicovou platformu sestavenou z hypergintegrované družice HISat. Nástroje HISatu mají podobný charakter jako dětské stavebnice. Jsou navrženy tak, aby se z nich daly sestavit větší struktury zvané SensorCraft. Ty mohou sdílet zdroje s více užitečnými náklady a přizpůsobovat se různým velikostem a tvarům, aby se do nich vešly. Tato snadno konfigurovatelná architektura stavebních bloků umožňuje velkou flexibilitu při navrhování užitečného zatížení a koncepcí, což v konečném důsledku poskytuje poskytovatelům užitečného nákladu snadnější a levnější přístup do kosmického prostoru a lepší manévrovatelnost mezi více oběžnými drahami.
Vědci z Langley Research Center v Hamptonu, stát Virginia, navrhli a sestavili užitečný náklad pro misi Athena EPIC, který tvoří optický modul, kalibrační modul a nově vyvinutá sestava elektroniky senzorů. Tyto senzory jsou náhradní díly z programu CERES (Clouds and the Earth’s Radiant Energy System). V jeho rámci vzniklo několik přístrojů pro družice i kosmickou stanici, které sledovaly poměr mezi množství záření, které naše planeta přijímá a vydává.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
„Namísto toho, aby Athena nesla svůj vlastní procesor, používáme procesory na HISATech k ovládání věcí, jako je naše topení, a k provádění některých řídicích funkcí, které by obvykle prováděl procesor na našem užitečném nákladu,“ vysvětlil Kory Priestley, hlavní řešitel mise Athena EPIC z Lengleyho střediska a dodal: „Jedná se tedy o spojení přístroje a družicové platformy do něčeho, čemu říkáme SensorCraft. Je to integrovanější přístup. Nepotřebujeme tolik schopností zabudovaných do našeho klíčového přístroje, protože nám je přináší družicový hostitel. Získáváme větší redundanci a zjednodušuje to náš užitečný náklad.“
Jedná se o vůbec první misi z kategorie HISat, kterou vede NASA. Tradiční družice, třeba ty, které nesly přístroje CERES, nesou mnoho přístrojů, jsou velké a někdy dosahují rozměrů srovnatelných se školními autobusy. Většinou se jedná o jednotky vyráběné na zakázku s vlastním hardwarem a softwarem pro řízení ovládání, pohonu, kamer, karuselů, procesorů, baterií a dalších prvků, někdy dokonce vyžadují od všeho dva kusy, aby se zabránilo selhání systému. Všechny tyto faktory a potřeba větší nosné rakety výrazně zvyšují náklady.
Nový transformativní přístup chce dostat přístroje na oběžnou dráhu výrazně levněji. Cílem je snížit ceny misí z řádu miliard na miliony. „Nyní hovoříme o něčem výrazně menším. SensorCraft může mít rozměry malé lednice,“ vysvětluje Priestley a dodává: „Pokud vás na oběžné dráze potká závada, můžete takovou družici nahradit mnohem ekonomičtěji. Je to velmi odlišný přístup, který může posunout sledování Země vpřed.“
Athena EPIC má startovat už dnes, 22. července na sdílené misi Falconu 9 z Vandenbergovy základny v Kalifornii. Primárním nákladem tohoto startu bude mise TRACERS (Tandem Reconnection and Cusp Electrodynamics Reconnaissance Satellites) od NASA, kterou vede University of Iowa pro Heliofyzikální divizi Ředitelství vědeckých misí. Divize NASA pro výzkum Země také poskytla finance projektu Athena EPIC. „Výzkumné středisko Langley je dlouhodobě lídrem ve vývoji přístrojů pro dálkový průzkum Země pro družice na oběžné dráze. S tím, jak se družice zmenšují, je zapotřebí méně tradiční a efektivnější cesta k vypuštění, aby se snížila složitost a zároveň se zvýšila hodnota průzkumu, vědeckých a technologických měření pro národ,“ uzavřel Turner.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/07/athena-tilt-w-flag-1.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/07/athena-sensor-build-1.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/07/athena-in-test-1-crop.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/07/nasa-edit-j5.jpg