Bílý dům se rozhodl stáhnout nominaci Jared Isaacmana na pozici administrátora agentury NASA, což pro agenturu momentálně zmítanou návrhy masivních finančních škrtů ještě zhoršuje pozici. V prohlášení, které portál SpaceNews získal 31. května, tisková mluvčí Bílého domu, Liz Huston, konstatovala, že administrativa hledá novou osobu, která by mohla agenturu vést. Prohlášení přišlo krátce po zveřejnění zprávy na portálu Semafor, podle které Bílý dům zvažuje stažení Isaacmanovy nominace.
„Administrátor NASA pomůže vést lidstvo do kosmického prostoru a vykonat odvážnou misi prezidenta Trumpa zapíchnout americkou vlajku na Marsu,“ zmínila Huston a dodala: „Je nezbytné aby nový administrátor byl plně sladěn s agendou America First (USA na prvním místě – pozn. překl.) prezidenta Trumpa a náhrada bude brzy oznámena prezidentem Trumpem.“ Samotné prohlášení nezmiňuje, proč Bílý dům hledá nového kandidáta a Huston nebyla schopna okamžitě zareagovat na otázky o tomto rozhodnutí. V prohlášení se dokonce neuvádí ani to, zda stažení nominace vychází z rozhodnutí Bílého domu, či Isaacmana. Ovšem jiné zdroje přikládají toto rozhodnutí nové americké administrativě.
31. květen se chýlil ke konci, když Donald Trump v příspěvku na své sociální síti Truth Social oznámil, že to byl on, kdo stáhl Isaacmanovu nominaci: „Po důkladném přezkoumání předchozích asociací tímto stahuji nominaci Jareda Isaacmana do čela NASA. Brzy oznámím nového kandidáta, který se bude orientovat na mise a postaví Ameriku na první místo ve vesmíru.“ Isaacman na celou událost reagoval o chvíli později vlastním příspěvkem na sociální síti X, ve kterém poděkoval Trumpovi, Senátu a „všem, kteří mě na této cestě podporovali.“ K rozhodnutí Bílého domu se přímo nevyjádřil, pouze uvedl, že šest měsíců, které uplynuly od chvíle, kdy Trump oznámil svůj záměr ho nominovat, „bylo poučných a upřímně řečeno, trochu vzrušujících.“
„Prezident, NASA i americký lid si zaslouží toho nejlepšího možného administrátora, který je připraven reorganizovat, přestavět a shromáždit ty nejlepší a nejchytřejší mozky, aby přinesl titulky, které změní svět, k čemuž byla NASA stvořena,“ dodal Isaacman. Rozhodnutí stáhnout Isaacmanovu nominaci přišlo jako šok pro kosmický průmysl. Až do vydání daného prohlášení se zdálo, že Isaacman je připraven na to, aby byl v řádu dní potvrzen ve své funkci. Vůdce senátní většiny John Thune (Republikán z Jižní Dakoty) podal 22. května návrh na uzavření nominace, což je procedurální krok, který by připravil hlasování o schválení Isaacmana v týdnu od 3. června.
Republikáni, kteří mají v Senátu většinu, se proti nominaci veřejně nepostavili a několik demokratických členů senátního výboru pro obchod hlasovalo spolu s republikány pro kladnou zprávu o nominaci celému Senátu 30. dubna. Isaacman měl také silnou podporu ze strany průmyslu a mnoho organizací lobbovalo v Senátu, aby nejprve uspořádal slyšení a poté ho potvrdil. Isaacmana podpořilo 28 bývalých astronautů NASA, kteří v březnu podepsali dopis, v němž ho podpořili, a také bývalý administrátor NASA Jim Bridenstine, který uvedl, že si myslí, že Isaacman bude „úžasným“ administrátorem.
Jeden ze senátorů vyjádřil znepokojení nad zprávami, že by Bílý dům mohl Isaacmanovu nominaci stáhnout. „Astronaut a úspěšný podnikatel @RookIsaacman byl silnou volbou prezidenta Trumpa do čela NASA. Byl jsem hrdý na to, že jsem Jareda představil na slyšení a důrazně se ohrazuji proti snahám o zmaření jeho nominace,“ napsal 31. května na sociální síti senátor Tim Sheehy (Republikán z Montany). Není zatím jasné, co způsobilo změnu rozhodnutí Bílého domu ohledně Isaacmanovy nominace. Některé zdroje spekulují, že to mohlo souviset s narušením vztahů mezi prezidentem Trumpem a Elonem Muskem, který byl blízkým poradcem prezidenta. Rozhodnutí přišlo den poté, co Musk a Trump uspořádali tiskovou konferenci u příležitosti ukončení Muskova formálního působení jako zvláštního vládního zaměstnance podporujícího ministerstvo pro efektivitu vlády, ačkoli během veřejné části brífinku nebyla tato nominace zmíněna.
Isaacman byl obecně považován za Muskovu volbu do vedení agentury. Isaacman byl v minulosti zákazníkem firmy SpaceX, když vedl mise Inspiration4 a Polaris Dawn pro soukromé astronauty. Deník New York Times 31. května napsal, že prezident Trump se rozhodl nominaci stáhnout poté, co byl informován, že Isaacman v posledních letech poskytoval dary demokratickým kandidátům a stranickým úřadům. Ačkoliv by to vysvětlovalo Trumpovu zmínku o „předchozích asociacích“, tak tyto dary byly veřejně známé už od chvíle, kdy byla Isaacmanova nominace oznámena.
Rozhodnutí přichází také den poté, co NASA zveřejnila podrobnější návrh rozpočtu na fiskální rok 2026, který by snížil celkové finance agentury o 25 % s razantními škrty v oblasti vědy, kosmických technologií a dalších oborů mimo průzkumných misí. Isaacman v dubnu v písemných odpovědích na otázky členů senátního výboru pro obchod uvedl, že se do projednávání rozpočtu nezapojil, ale že zprávy o tom, že by financování vědy mohlo být sníženo téměř o 50 %, „se nezdají být optimálním výsledkem“. Rozpočtové dokumenty zveřejněné 30. května, stejně jako stručný přehled rozpočtu na nejvyšší úrovni o čtyři týdny dříve, tyto škrty potvrdily.
„Neodletěl jsem na svou poslední misi – ať už bude mít nakonec jakoukoli podobu – ale zůstávám neuvěřitelným optimistou, že největší dny lidstva v kosmonautice jsou teprve před námi,“ napsal Isaacman ve svém příspěvku na sociální síti a dodal: „Vždy budu vděčný za tuto příležitost a budu fandit našemu prezidentovi a NASA, kteří nás vedou k největšímu dobrodružství v dějinách lidstva.“
Přeloženo z:
https://spacenews.com/
Zdroje obrázků:
https://i0.wp.com/spacenews.com/wp-content/uploads/2025/04/54441677303_e26ea0ea07_k1.jpg
Nejspíš Jared řekl Trumpovi, že ten návrh rozpočtu je hloupost a že proti němu bude bojovat. A Trumpovi se to nelíbilo. Jestli nový vedoucí NASA bude Trumpův pitomec, tak bůh ochraňuj NASA. ESA teď bude muset několik let zachraňovat, co se dá.
Také si myslím, že chce deklarovaný snížený rozpočet NASA prosadit stůj co stůj. Rozpočet USA je v háji a zatím neušetřili ani dolar. Navíc Trump nenávidí byrokraty a vzdělané lidi. V NASA je obojí. Přidejte si k tomu poradce jménem Musk a vyjde Vám výbušný koktejl. Musk sice slibuje, že za pár let doveze pár Amíků na Mars, ale za jakou cenu? A základní výzkum těžko nahradí nějaká soukromá firma, to je iluze. Trump je ztráta pro Ameriku, ale šance pro Evropu.
Trump není zajedno už ani s Muskem. Taky se na něčem neshodli. Možná mu Musk řekl, že ten Mars do konce Trumpova volebního období nakonec nestihne.
Pro Evropu? Tím se rozumí konkrétně co?
„Administrátor NASA pomůže vést lidstvo do kosmického prostoru a vykonat odvážnou misi prezidenta Trumpa zapíchnout americkou vlajku na Marsu.“ Ano. Odvážné vize prezidenta Trumpa má lidstvo možnost sledovat už více než 4 měsíce. A je to skutečně psychedelická jízda. NASA více než většina jiných oblastí potřebuje dlouhodobé plánování a jistotu podpory svých projektů. Tady to nemůže fungovat třeba jako pomatené zavedení cel v pondělí, jejich zvýšení v úterý a ve středu zrušení.
Jestli se tenhle nesmysl skutecne zrealizuje (a vypada to ze ano), bude to nenapravitelna katastrofa. Tohle neznamena jen ze se zrusene projekty a mise o 4 roky odlozi, tohle znamena, ze NASA i propusti zamestnance pracujici na zrusenych projektech. Tyhle lidi zpatky za 4 roky rozhodne nenabere. Tohle je sekera pro 50% vedeckych programu a napravit skody bude trvat dalsich 10 let.
To ze podpora STEM programu klesla na 0 (100% skrt) mi proste hlava nebere. Tam NASA vykonavala obrovsky kus prace, ktery nikdo jiny nenahradi. Ale co uz, skolstvi v USA je na tom asi tak dobre, ze Science, Technology, Engineering, Mathematics zadnou podporu nepotrebuji.
Cela vyrobni a logisticka infrastruktura SLS a Orionu skonci, a uz to nikdo po 4 letech neda dohromady.
Artemis III nebude, i kdyz je dlw rozpoctu zafinancovan, na Mesici proste nebude cim pristat.
A pokud to zapichne casem i Cina, tak cele generace lidi za sveho zivota neuvidi cloveka kracet po Mesici.
Mars je hovadina, tam stale platit pravidlo soicasnost + 20..30 let, uplne mimo misu
Podle návrhu rozpočtu mají dopravu od Artemis IV zajišťovat soukromé firmy. Ať už to dopadne nebo ne, „výrobní a logistická infrastruktura SLS a Orionu“ nebude zapotřebí tak jako tak.
Je to škoda, ale tenhle zázrak kosmické techniky asi opravdu skončí 🙁
Pokud chteji pristat na Mesici bude tento zazrak kosmicke techniky potreba, bez toho tam proste nepristanou.
Funkcni logisticka infrastruktura soukromeho sektoru toho v soucasne dobe neni schopna, nemaji lod, pristavaci modul, ani dostatecne silny tezky nosic.
A nevypada ,ze by se v brzke dobe teto oblasti neco zmenilo. Starship uz mela byt schopna obletu Mesice pred 4-6 lety?
A pokud chteji misto tezkeho nosice kombinovat vice startu strednich nosicu nemaji v soucasne dobe ani IPCS stupen pro opet neexistujici lod, krome Donnym odepsaneho Orionu.
To je teda hóóóóódně blbý! Nevím, koho by chtěli sehnat lepšího 🙁
Lepšího pro koho? Pro NASA nebo pro Trumpa? Pro Trumpa bude nejlepší někdo totálně loajální, kdo bude plnit jeho příkazy bez otázek a nebude ho otravovat s tím, že by něco potřeboval.
Mě to tak připadá, že Trump chce, aby se vlk nazral a koza zůstala celá. Proto hledá nějakého „borce“, který s výrazně nižším rozpočtem udělá NASA opět velkou. Jinak, USA má v provozu 11 letadlovych lodi a další 3 staví. Kdyby jen jednu loď odstavili, zrušili, tak by určitě ušetřili peníze pro NASA. A také by se vlk nazral a koza zůstala celá. Jenže USA má imperiální choutky v Pacifiku a to je důležitější než nějaká NASA. I program Apollo se musel zrušit, nebyly peníze. Ale vybavit výstroji a výzbroji americké vojáky a poslat je do Vietnamu zemřít, na to peníze byly. Je to prostě pořád stejné. Priority jdou pro vládu USA prostě jinde.
Tohle se odsuzovalo do roku 2014, a od roku 2022 je to úplný nesmysl. Obrana je vždy priorita a v současné situaci nezpochybnitelná.
V Jižním Vietnamu pomáhali před útoky teroristů a přímé agresi armády Severního Vietnamu. To nebyl konflikt, jak ho lživě líčili komunisti. USA chce chránit státy ohrožené agresí Číny – hlavně Taiwan, kritický pro celý Západ díky počítačům. Ale i ostatní spojenci jako Filipíny a Japonsko jsou rádi, když je tam podporuje US letadlová loď. Navíc několik jich je neustále v přístavech na údržbě, jedna v doku na přestavbě, další plují domů nebo do oblasti nasazení. Současný stav je naprosté minimum.
Problém je v tom, že současné osekání NASA chce zničit to, co má NASA dělat – vědu. Juno je jediná sonda, která je na orbitě Jupitera a ještě několik let bude, proč ji proboha chtějí vypnout? Stojí 28,4 mega ročně, chápal bych snížení na 20.
Ano, ale vojenský rozpočet USA je tak nafouklý, že i kdyby se z něj zaplatily kompletně všechny vědecké projekty NASA, bude to jen 1 %. Takže by se ani nemusela rušit žádná letadlová loď ani nic, co by mělo vliv na bojeschopnost nebo vojenský výzkum a vývoj. Stačilo by nejspíš jen trochu šetřit a zefektivnit některé procesy, aby se našly 4 miliardy, co chybí NASA na vědu.
Tady nejde už tolik o peníze, jako spíš určité cíle a přetvoření americké vědy k obrazu současné administrativy. Viz omezení univerzit a další věci.
Přesně tak, tady jde o to, že vědou se opovrhuje a vědci jsou považování za remcaly, které nejde tak dobře kontrolovat, jako třeba armádu. Takže co udělá obchodník? Omezí jim peníze a tím vědecké aktivity zruší. Oni se rádi přesunou do soukromé sféry, finančně si jistě polepší.
Mezera v základním výzkumu se projeví dlouhodobě v poklesu americké konkurenceschopnosti, ale to je nemusí zajímat, když jde o udržení moci.
Za současného stavu světa to nevypadá dobře, USA je na odpis a proto Evropa a ESA by měla aspoň částečně měla držet vědu v kosmu dál. Pokud se i tady nechytnou vlády populisté, teda ve velkých státech EU.
1) Nikdo neposílal americké vojáky do Vietnamu zemřít. Stejně jako je nikdo neposílal zemřít do Evropy pár let před tím. To je hloupá pseudopatetická s….., která platí o rusácích.
2) Apollo bylo spíš o prioritách než o penězích. Srovnejte si časový průběh financování Apolla a amerického angažmá ve Vietnamu. V době, kdy se druhé teprve rozjíždělo, mělo první téměř vyfakturováno.
Trump prostě nesnese, aby mu někdo sebemíň odporoval a Jared je na něj moc chytrý.Trump má radši poslušné ovečky.
Prosím, může mi někdo vysvětlit, k čemu je při přihlašování dobré tlačítko „Pamatovat si mě“?
Zaškrtávám ho pravidelně, ale očividně trpí sklerózou. Naposledy jsem psal komentář včera, právě k tomuto článku, a už DNESKA jsem opět odhlášený!
Nevím, jestli to má sloužit k odrazení čtenářů, ale pokud ano, ocenil bych, kdyby to bylo řečeno přímo.
Děkujeme za nahlášení problému. Kolegové se na to podívají.
Ano, děkuji, ale hlásím to tu už asi popáté, akorát že dneska poprvé tučným písmem.
Dobrý den,
jelikož nám v současné době podobný problém nikdo nehlásil, mohl bych Vás poprosit o upřesnění?
Předem děkuji za doplnění informací a budeme v „bádání“ pokračovat.
Jde o PC, prohlížeč Opera.
O jaký „striktní bezpečnostní režim“ by se mělo jednat, nemám tušení. Počítač mám normálně chráněný Esetem.
Čas od času pročistím počítač programem CCleaner, ale již nějakou dobu se tak nestalo, rozhodně ne v době mnou avizovaného odhlášení.
Také hlásím stejný problém, vadí to právě u článků s nejdelšími diskuzemi, kam se člověk rád vrací a rád by si přečetl pouze nové příspěvky. Využívám hlavně iPhone se Safari.
To může být podobný problém, nejdřív zkontrolovat nastavení prohlížeče a doplňků, které ovlivňují úroveň soukromí.
Dobry den.
Spominane problemy s funkcionalitou „pamatovat si mne“ hlasia viaceri ludia. Ono to nie je problem, ze by stranka vyzadovala opetovne prihlasenie v pripade ked zavrem vsetky instancie browseru a nanovo ho pustim. Trvale prihlasenie v podstate funguje, ale po niekolkych dnoch (mozno 1 tyzden) stranka opat vyzaduje prihlasenie.
Netusim, ako je tato funkcia realizovana, ak to je prostrednictvom nejakej cookie, nemoze byt problem, ze je nastavena prilis kratka expiracia a tym padom to „trvale“ prihlasenie je velmi kratkodobe?
Alebo – je mozne, ze ak sa clovek „trovalo“ prihlasi z viacerych browserov, resp. zariadeni, tak sa tie informacie nejako pomiesaju v mojom profile na vasej stranke?
Možná máte v prohlížeči nastavenou vyšší úroveň soukromí tj. zapomenutí cookies na konci session resp. zavření stránky nebo prohlížeče. Zkontroloval bych si to…