Pokud jste žili v domněnkách, že se český kosmický průmysl zaměřuje pouze na CubeSaty a další drobné systémy, které můžete snadno položit na stůl, dnešní článek Vás zřejmě dost překvapí. V čisté místnosti firmy S.A.B. Aerospace v areálu brněnského VUT totiž z kompozitních panelů složili strukturální kostru evropské družice ROSE-L (Radar Observing System for Europe in L-band). Tato konstrukce je vysoká lehce přes pět metrů a váží okolo půl tuny. Rozměrově se jedná o největší kus hardwaru pro kosmickou misi, který byl kdy v České republice postaven.

Foto: Dušan Majer
Na kostře se bude ještě několik týdnů pracovat, než podstoupí mechanickou statickou kvalifikační zkoušku, aby se mohla v červnu vydat do Itálie, kde ve firmě Thales Alenia Space projde plnohodnotnými testy mechanické odolnosti. Následně se do Brna vrátí, aby se z testovacího kusu stal letový exemplář. Některé prvky budou vyměněny za jiné a poté bude konstrukce opět odeslána do zahraničí, kde budou ke kostře připojeny další nezbytné systémy. Dominantním prvkem družice ROSE-L bude radarová anténa s úctyhodnými 11 × 3,6 metru. S plochou cca 40 metrů čtverečních (jako zhruba deset ping-pongových stolů) půjde o vůbec největší planární radarovou anténu, jaká kdy byla na kosmické misi použita. Družice ROSE-L má startovat v roce 2028 a na polární sun-synchronní oběžné dráze ve výšce 690 kilometrů by měla pracovat po dobu 7,5 roku. Jejím úkolem bude sbírat důležité informace třeba o lesích, takže poskytne informace o uhlíkovém cyklu a hospodaření s ním. Tato mise má také výrazně rozšířit schopnost vědců sledovat drobné pohyby zemského povrchu. Družice bude automaticky mapovat vlhkost povrchové půdy, ale také sledovat mořské i pozemské ledovce, čímž výrazně pomůže s výzkumem klimatických změn a minimalizací jejich dopadů.
Ale zpět k českému podílu. S.A.B. Aerospace už jednu čistou místnost se standardem ISO 8 mají. Nabízí plochu 140 metrů čtverečních a strop je 6 metrů vysoko. U stropu jsou ale jeřáby pro zvedání dvoutunových břemen, takže využitelná výška je „pouze“ 4,2 metru. Pro potřeby integrace struktur programu ROSE-L byla v roce 2024 otevřena nová čistá místnost se standardem ISO 9. Tentokrát jde o místnost vertikální, která se nachází v areálu Vysokého učení technického na Leteckém ústavu Fakulty strojního inženýrství. Ta nabízí plochu 150 metrů čtverečních, ale především je zde strop ve výšce 14 metrů, přičemž jeřáb schopný zvedat pětitunová břemena lehce snižuje využitelnou výšku místnosti na 12 metrů. Právě zde vznikla kostra pro ROSE-L. Spolupráce sousedů, tedy S.A.B. Aerospace a VUT, se však neomezuje pouze na poskytování prostor pro čistou místnost. Firma nabízí studentům možnost praxí během studia a ti nejlepší v ní pak získají práci.

Foto: Dušan Majer
„S.A.B. Aerospace je na základě smlouvy podepsané v září 2021 v pozici hlavního dodavatele dodávky mechanické konstrukce a tepelného řídícího subsystému družice podle modelové filosofie, která předpokládá konstrukční model (SM) pro mechanickou kvalifikaci, prototyp letového modelu (PFM) a druhý letový model (FM2) repasovaný z konstrukčního modelu,“ uvedla firma v tiskové zprávě, kde se dále dočteme: „Jako hlavní dodavatel pak S.A.B. Aerospace také koordinuje a řídí aktivity všech partnerů přispívajícíích k úspěchu mise. Patří mezi ně několik subdodavatelů a dodavatelů, mimo jiné S.A.B. Aerospace S.r.l. dodávající systémový inženýring a strukturální a tepelný design, Invent GmBH poskytuje primární konstrukci, 5M pro sekundární konstrukci CFRP, Arquimea pro radiátorové panely, PRIAM pro terciární strukturu a FHP PT pro MLI.“
Jak již bylo uvedeno na začátku, celá konstrukce se skládá z různě silných sendvičových panelů od firmy 5M, v jejichž středu je kovová voština vytvářející dutiny ve tvaru včelích pláství, která je z obou stran kryta deskami z uhlíkových kompozitů. Celkem zmíněná firma dodá 42 panelů, z nichž největší měří na délku 3,6 metru.
S.A.B. Aerospace je v kosmickém průmyslu známá i dodávkami dispenserů pro sdílené mise raket Vega, ale i tím, že zde postavili nosnou konstrukci servisního modulu evropského teleskopu PLATO. Kromě toho připravují i další projekty. Z těch nejzajímavějších můžeme zmínit třeba separační systém LCS4 pro malé družice, ISOHEX pro servisní služby na oběžné dráze, nebo ISOLAB pro experimenty na chystaném evropském miniraketoplánu SpaceRider. Jak sami vidíte, nedostatkem projektů rozhodně netrpí a právem tak patří mezi nejvýznamnější české firmy v kosmické branži.

Foto: S.A.B. Aerospace
Zdroje informací:
Tisková zpráva S.A.B. Aerospace
Zdroje obrázků:
Foto: Dušan Majer
Foto: S.A.B. Aerospace
zavidime tuto v bratislave 🙂
hlavne nech vsetko vyjde a podari sa to dostat hore. well done.
Děkujeme!