Plány posuzované v programu NIAC vypadají, jako kdyby vystoupily ze sci-fi příběhů. NASA tento program zřídila, aby zajistila podporu a rozvoj inovativním nápadům, které sice nebudou realizovány ani ve střednědobém horizontu, ale ukrývají značný potenciál a jednou se mohou hodit. Dnes se podíváme na návrh od společnosti ThinkOrbital, která uspěla v letošním výběru projektů, které žádaly o podporu v programu NIAC.
Návrh firmy ThinkOrbital se točí kolem prvního milníku ve vývoji systému pro kosmickou výrobu ve velkém. Této firmě se vloni v květnu podařilo dostat na oběžnou dráhu první roboticky řízenou kosmickou svářečku a sama se označuje jako ideální tým pro kosmickou výrobu v měřítkách, jaká byla doposud vyhrazena pouze sci-fi. Budoucí expanze lidí do kosmického prostoru bude vyžadovat větší a schopnější kosmické lodě, než jaké je možné realisticky vynášet ze Země. Ke splnění tohoto úkolu budou kosmické loděnice nejen praktické, ale přímo vyžadované. Firma ThinkOrbital chce vytvořit studii zaměřenou na identifikaci výzev spojených s výrobou takové loděnice v kosmickém prostoru s využitím dnešních technologií a prostředků. Na základě firemních zkušeností s kosmickou výrobou bude vypracován třeba předběžný design, nebo finanční analýza vybudování takové loděnice na nízké oběžné dráze Země.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/01/niac-2025ph1-benson.png
První kosmické továrny budou létat na StarShip. V lodi bude všechno, výrobní zařízení i materiální na zpracování. A zároveň poletí i obsluha, místa je dost. Po startu se továrna zprovozní a bude fungovat, dokud bude mít co zpracovávat, pak přistane. Nic se nemusí překládat a transportovat. Pokračování výroby zajistí prostě druhá StarShip s modernizovanou továrnou a novou várkou materiálu.