sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Spire Global

Společnost Spire Global, společnost zabývající se družicovými daty, oznámila uvedení nových produktů pro rádiové zpravodajství (RF) s využitím umělé inteligence, zaměřených na obranný a bezpečnostní sektor.

Spaceflux

Britská společnost Spaceflux, která se zabývá vesmírným dohledem, doufá, že v příštím roce představí katalog vesmírných objektů, který by mohl konkurovat datům uchovávaným Vesmírnými silami Spojených států a poskytovat varování před konjunkcemi družic.

Innovative Rocket Technologies

Společnost Innovative Rocket Technologies se dohodla na fúzi se společností BPGC Acquisition Corp., fiktivní společností podporovanou bývalým americkým ministrem obchodu Wilburem Rossem, která od vstupu na burzu čelí problémům s uzavřením dohody o financování vývoje své opakovaně použitelné rakety.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile žádá regulační orgány o schválení možnosti poskytování přímého družicového připojení k chytrým telefonům pro záchranné složky ve Spojených státech poté, co dosáhla dohody o využívání spektra pro veřejnou bezpečnost, které provozuje společnost AT&T.

NRO

Národní průzkumný úřad (NRO) prodloužil smlouvu se startupem Hydrosat, který se zabývá termovizním snímkováním, v rámci programu Strategic Commercial Enhancements (SCE). Nová dohoda agentuře poskytuje přístup k datům z prvních dvou misí družice Hydrosat.

Lynk Global

Provozovatel družicového vysílání určeného přímo do chytrých telefonů, společnost Lynk Global, oficiálně ukončila fúzi se společností Slam Corp. Fúze byla ukončena prostřednictvím čistého rozchodu a právního příměří.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První soukromá sonda k Venuši dostala tepelný štít od NASA

Na přiloženém snímku vidíme dva inženýry z Ames Research Center v kalifornském Silicon Valley, kteří dokončují tzv. fit check (zkoušku usazení) dvou polovin atmosférického pouzdra, které bude studovat oblačnost planety Venuše a hledat v ní stopy života. Projekt vede firma RocketLab ve spolupráci s Massachusetts Institute of Technology a jedná se o první privátní misi k nějaké planetě. Úkolem agentury NASA je pomáhat komerčnímu vesmírnému podnikání tím, že poskytuje odborné znalosti v oblasti tepelné ochrany malých kosmických sond.

Na Ames Research Center byl vyvinut systém HEEET (Heatshield for Extreme Entry Environment Technology), což je ten hnědý materiál se strukturou, který pokrývá spodní část pouzdra na této fotografii. Jedná se o tkaný tepelný štít určený k ochraně atmosférického pouzdra před teplotami až 2500 stupňů Celsia. Toto pouzdro bude uvolněno z platformy Photon od firmy Rocket Lab a bude provádět měření během sestupu atmosférou planety.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/02/acd24-0185-029.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 4

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vilous
vilous
4 měsíců před

Omlouvám se, že chci mluvit o něčem jiném, ale příslušné téma prostě neexistuje. Proč náš výzkum ignoruje Merkur? Na rozdíl od Venuše naprosto ideální povrch, gravitace prozkoumána na Měsíci a Marsu. Povrch totéž, Nesmírná účinnost slunečních baterií. Po Marsu jezdí už vše, co kola má, proč to není na Merkuru?

Radek V.
Radek V.
4 měsíců před
Odpověď  Dušan Majer

A hlavně už ho prozkoumal Messenger – obíhal ho 4 roky od 2011 do 2015. Spoustu dat, které nasbíral, vědci teprve analyzují. Vzhledem k velké délce dne a noci na Merkuru jsou požadavky na teplotní výdrž extrémní podobně jako u Venuše, ale bez atmosféry. BepiColombo přiletí v listopadu 2026, kvůli poruše má slabší výkon motorů, takže nezvládne původně plánovaný přílet v prosinci 2025.

Vojta
Vojta
4 měsíců před
Odpověď  vilous

Problémů je tam dost. Vedle zmíněných vysokých teplot a nutnosti se propracovat dost hluboko ke Slunci, což je hodně náročné na palivo, bych přidal absenci atmosféry, která by pomohla při brždění jako na Marsu nebo Venuši. Sonda by musela brždění zvládnout komplet motoricky. Měsíc taky nemá atmosféru, ale zase má o dost menší gravitaci (úniková rychlost je zhruba poloviční než z Merkuru).

Pokud si pamatuji, byly nějaké nápady s přistíáním poblíž pólů, kde by to nebylo tak zlé s teplotou. Realizovatelné to je, ale myslím, že to pak stejně narazí na to, že Merkur není tak zajímavý jako Mars, Venuše, Jupiter, Saturn, Uran, Titan, Europa, Ganymed… Tím nechci říct, že by nebyl vůbec zajímavý (jinak by k němu neletěla BepiColombo), ale je prostě spousta „tučnějších“ nebo aspoň snáze dosažitelných (Měsíc, planetky, některé komety) cílů ve Sluneční soustavě.

Juraj73
Juraj73
4 měsíců před

A prílet a usadenie na obežnej drahé bude tiež komplikované kvôli blízkosti slnka a jeho gravitácii.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.