sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmonauti na ISS překonali rekord

Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Nikolaj Čub dorazili na Mezinárodní kosmickou stanici vloni 15. září a nyní, po více než roce, je čeká návrat na Zemi. Ještě předtím si ale připsali nový rekord Mezinárodní kosmické stanice. „20. září 2024 v 15:06:51 SELČ překonali dosavadní rekord v délce nepřetržitého pobytu na Mezinárodní kosmické stanici ISS,“ upozorňuje Michal Václavík z České kosmické kanceláře a dodává: „Ten činil 370 dní, 21 hodin, 22 minut a 16 sekund. Na Zemi se mají vrátit 23. září a tak hodnota rekordu naroste.

Nejde však o absolutní rekord v délce nepřetržitého kosmického letu,“ připomíná Michal Václavík a dodává: „Ten drží Valerij Poljakov, který na stanici Mir strávil 437 dní, 17 hodin, 58 minut a 17 sekund. Na druhém místě je Sergej Avdějev, který na Miru strávil 379 dní, 14 hodin, 51 minut a 10 sekund.“ Sluší se ještě připomenout, že Oleg Kononěnko neustále posouvá i světový rekord v kumulativní délce pobytu na oběžné dráze. Už 4. února překonal rekord 870 dní, 11 hodin, 29 a minut a 48 sekund svého krajana  Gennadije Padalky a 4. června překonal magickou hranici 1000 dnů strávených v kosmickém prostoru. 23. září se tak vrátí na Zemi se značným náskokem.

Zdroje informací:
https://x.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GX_tl10W0AAYEay?format=jpg&name=large

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 4

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jakub S.
Jakub S.
9 měsíců před

Tak si říkám že tahle věc docela pěkně ukazuje jak je cesta na Mars vlastně daleko. Ty aktuální pobyty jsou jen takový drobek oproti tomu co by museli vydržet při letu na Mars (a z5).

ventYl
ventYl
9 měsíců před
Odpověď  Jakub S.

Navyse vsetky tieto pobyty sa deju pod ochranou magnetosfery.

Hawk
Hawk
9 měsíců před
Odpověď  Jakub S.

To je relativni, nasi predci od dob Vikingu riskovali mnohem vice.

Kdyz na Marsu nepristane Zapad, ktery vypolstrovava prostredi do nejmensioho detailu i pro dobrovolniky(Magalhaes, Kolumbus, Cook atd., pokud vidi ten upadek asi rotuji v hrobe), tak to proste zvladne nekdo jiny.

I na ten Mesic se ve 3. tisicileti dostane asi drive CIna, kdyz vidim co se deje kolem stanice Gateway, ale i SLS (mrknete na plany NASA kolem roku 2015-2018)

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.