sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmonauti na ISS překonali rekord

Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Nikolaj Čub dorazili na Mezinárodní kosmickou stanici vloni 15. září a nyní, po více než roce, je čeká návrat na Zemi. Ještě předtím si ale připsali nový rekord Mezinárodní kosmické stanice. „20. září 2024 v 15:06:51 SELČ překonali dosavadní rekord v délce nepřetržitého pobytu na Mezinárodní kosmické stanici ISS,“ upozorňuje Michal Václavík z České kosmické kanceláře a dodává: „Ten činil 370 dní, 21 hodin, 22 minut a 16 sekund. Na Zemi se mají vrátit 23. září a tak hodnota rekordu naroste.

Nejde však o absolutní rekord v délce nepřetržitého kosmického letu,“ připomíná Michal Václavík a dodává: „Ten drží Valerij Poljakov, který na stanici Mir strávil 437 dní, 17 hodin, 58 minut a 17 sekund. Na druhém místě je Sergej Avdějev, který na Miru strávil 379 dní, 14 hodin, 51 minut a 10 sekund.“ Sluší se ještě připomenout, že Oleg Kononěnko neustále posouvá i světový rekord v kumulativní délce pobytu na oběžné dráze. Už 4. února překonal rekord 870 dní, 11 hodin, 29 a minut a 48 sekund svého krajana  Gennadije Padalky a 4. června překonal magickou hranici 1000 dnů strávených v kosmickém prostoru. 23. září se tak vrátí na Zemi se značným náskokem.

Zdroje informací:
https://x.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GX_tl10W0AAYEay?format=jpg&name=large

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 4

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jakub S.
Jakub S.
2 měsíců před

Tak si říkám že tahle věc docela pěkně ukazuje jak je cesta na Mars vlastně daleko. Ty aktuální pobyty jsou jen takový drobek oproti tomu co by museli vydržet při letu na Mars (a z5).

ventYl
ventYl
2 měsíců před
Odpověď  Jakub S.

Navyse vsetky tieto pobyty sa deju pod ochranou magnetosfery.

Hawk
Hawk
2 měsíců před
Odpověď  Jakub S.

To je relativni, nasi predci od dob Vikingu riskovali mnohem vice.

Kdyz na Marsu nepristane Zapad, ktery vypolstrovava prostredi do nejmensioho detailu i pro dobrovolniky(Magalhaes, Kolumbus, Cook atd., pokud vidi ten upadek asi rotuji v hrobe), tak to proste zvladne nekdo jiny.

I na ten Mesic se ve 3. tisicileti dostane asi drive CIna, kdyz vidim co se deje kolem stanice Gateway, ale i SLS (mrknete na plany NASA kolem roku 2015-2018)

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.