sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

BlackSky

BlackSky Technology oznámila kontrakt s australským startupem HEO. V rámci kontraktu dojde k poskytování snímků vesmírných objektů pro obranu, zpravodajství a komerční využití. Prostřednictvím dohody se společnost BlackSky připojí k síti zobrazovacích senzorů HEO mimo Zemi.

Astranis Space

Startup Astranis, zabývající se družicovou komunikací, získal kontrakt v hodnotě 13,2 milionu dolarů na zajištění kompatibility svých komunikačních družic s vojenskými terminály. Společnost získala zakázku prostřednictvím dohody o zvýšení strategického financování (STRATFI).

SpaceX a FAA

SpaceX zveřejnila 19. září dopis, který zaslala vedení sněmovního vědeckého výboru a senátního obchodního výboru, dvou výborů, které dohlížejí na Úřad pro komerční vesmírnou přepravu FAA neboli AST.Čtyřstránkový dopis nabídl podrobnou odpověď na navrhovanou pokutu ve výši 633 000 USD za porušení licence od FAA.

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmonauti na ISS překonali rekord

Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Nikolaj Čub dorazili na Mezinárodní kosmickou stanici vloni 15. září a nyní, po více než roce, je čeká návrat na Zemi. Ještě předtím si ale připsali nový rekord Mezinárodní kosmické stanice. „20. září 2024 v 15:06:51 SELČ překonali dosavadní rekord v délce nepřetržitého pobytu na Mezinárodní kosmické stanici ISS,“ upozorňuje Michal Václavík z České kosmické kanceláře a dodává: „Ten činil 370 dní, 21 hodin, 22 minut a 16 sekund. Na Zemi se mají vrátit 23. září a tak hodnota rekordu naroste.

Nejde však o absolutní rekord v délce nepřetržitého kosmického letu,“ připomíná Michal Václavík a dodává: „Ten drží Valerij Poljakov, který na stanici Mir strávil 437 dní, 17 hodin, 58 minut a 17 sekund. Na druhém místě je Sergej Avdějev, který na Miru strávil 379 dní, 14 hodin, 51 minut a 10 sekund.“ Sluší se ještě připomenout, že Oleg Kononěnko neustále posouvá i světový rekord v kumulativní délce pobytu na oběžné dráze. Už 4. února překonal rekord 870 dní, 11 hodin, 29 a minut a 48 sekund svého krajana  Gennadije Padalky a 4. června překonal magickou hranici 1000 dnů strávených v kosmickém prostoru. 23. září se tak vrátí na Zemi se značným náskokem.

Zdroje informací:
https://x.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GX_tl10W0AAYEay?format=jpg&name=large

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 2

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jakub S.
Jakub S.
4 hodin před

Tak si říkám že tahle věc docela pěkně ukazuje jak je cesta na Mars vlastně daleko. Ty aktuální pobyty jsou jen takový drobek oproti tomu co by museli vydržet při letu na Mars (a z5).

ventYl
ventYl
3 hodin před
Odpovědět  Jakub S.

Navyse vsetky tieto pobyty sa deju pod ochranou magnetosfery.

Hawk
Hawk
3 hodin před
Odpovědět  Jakub S.

To je relativni, nasi predci od dob Vikingu riskovali mnohem vice.

Kdyz na Marsu nepristane Zapad, ktery vypolstrovava prostredi do nejmensioho detailu i pro dobrovolniky(Magalhaes, Kolumbus, Cook atd., pokud vidi ten upadek asi rotuji v hrobe), tak to proste zvladne nekdo jiny.

I na ten Mesic se ve 3. tisicileti dostane asi drive CIna, kdyz vidim co se deje kolem stanice Gateway, ale i SLS (mrknete na plany NASA kolem roku 2015-2018)

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2024/09/21/kosmonauti-na-iss-prekonali-rekord/