sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NIAC – Sny o budoucnosti #1 Solar System-Scale VLBI

V rámci projektu NIAC se americká kosmická agentura NASA snaží podporovat projekty, které jsou často smělé tak, že se s jejich praktickým uplatněním nedá počítat ani ve střednědobém horizontu. Přesto (nebo možná právě proto) jsou tyto projekty mimořádně lákavé. Pokud bychom totiž v současné skutečné kosmonautice hledali něco, co má nejblíže ke sci-fi, pak by to byl s velkou pravděpodobností program NIAC. U většiny z podpořených návrhů není moc pravděpodobné, že bychom se dočkali jejich praktického uplatnění, ale i tak je zajímavé sledovat, o čem inženýři sní. A každý velký projekt jednou začal jako sen, který pak čekala dlouhá cesta. V rámci nepravidelného seriálu „NIAC – Sny o budoucnosti“ Vás budeme na našem webu seznamovat s projekty, které se dočkaly podpory v rámci tohoto programu.

Matthew McQuinn z University of Washington ve Seattlu předložil návrh na projekt Solar System-Scale VLBI, který uspěl v první fázi projektu NIAC pro rok 2024.

Matthew McQuinn z University of Washington ve Seattlu, předkladatel návrhu Solar System-Scale VLBI
Matthew McQuinn z University of Washington ve Seattlu, předkladatel návrhu Solar System-Scale VLBI
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Měření vzdáleností extragalaktických zdrojů umožňuje vědcům určit hlavní energetické složky našeho vesmíru. Před dvěma dekádami tato měření ukázala, že většina energie ve vesmíru je tvořena „temnou energií“. Tento objev měl následně obrovské dopady na základní fyziku. V současné době existuje přibližně desetiprocentní rozpor ve vesmírných vzdálenostech odvozených dvěma nejuznávanějšími metodami navzdory 1-2% chybám, které jsou u obou technik deklarovány. Model, který je úspěšnější při vyrovnávání tohoto rozporu, představuje dřívější éru, kde bylo něco jako temná energie opět důležité. Interpretace nevelkých rozdílů může být náročná a ideální by bylo provést mnohem přesnější měření. Takové měření by také mohlo vést ke zcela novým objevům. Interpretace nevelkých rozporů může být náročná a v ideálním případě by se mělo provést mnohem přesnější měření. To by také mohlo vést k úplně novým objevům.

V roce 2023 navrhla dvojice Boone & McQuinn experiment, který má potenciál zlepšit současná omezení o řád nebo více. Jedná se o velmi ambiciózní experiment, který by zahrnoval rozmístění družic na opačných koncích Sluneční soustavy, aby bylo možné určit kosmické vzdálenosti měřením času příletu rychlých rádiových záblesků a zakřivením jejich elektromagnetické vlnoplochy. Tato myšlenka staví na technologii, která tvoří úspěšný základ globálních navigačních systémů a interferometrie s velmi dlouhou základnou. Prvotní výpočty provedené v rámci této myšlenky však mohou být velmi výrazně vylepšeny. Navržená práce by prozkoumala a simulovala odlišné koncepty mise, aby bylo možné přesněji definovat specifikace potřebné pro transformační kosmologická omezení a vyhodnotila se připravenost této koncepce pro praktické využití v kosmickém prostoru.

Kromě toho by tento koncept mise mohl přesně změřit rozložení hmotnosti ve vnějších oblastech Sluneční soustavy, detekovat mikrohertzové gravitační vlny (na které ostatní observatoře gravitačních vln necílí), omezit možnosti modelů temné hmoty a rozlišit magnetosféry pulsarů, aby bylo možné rozlišit různé modely emise pulsarů. Tento návrh by rovněž rozvíjel možnosti pro tyto potenciální pomocné aplikace.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/01/2024-ph-i-mcquinn-graphic-2.png
https://astro.washington.edu/…/shapeimage_6.png?h=ccb1525d&itok=p2YOyc9f

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.