Dnes ve 13:57 zaburácely na rampě LC-2 kosmodromu Wenchang na ostrově Hainan motory rakety Dlouhý pochod 7A. Na oběžnou dráhu se dostala telekomunikační družice Zhongxing 3A, ale někdy se můžete setkat také s názvem ChinaSat 3A. Start byl úspěšný a družice dosáhla plánované dráhy. Jejím úkolem bude z geostacionární oběžné dráhy poskytovat služby spojené s přenosem hlasu, dat, ale i rozhlasového a televizního vysílání. Podle zpravodajské agentury Xinhua se jednalo o 526. start rakety z rodiny Dlouhý pochod.
Zdroje informací:
https://weibo.com/
https://english.news.cn/
Zdroje obrázků:
https://cdn.discordapp.com/…41276d69e213ce61431cefba74b&
https://cdn.discordapp.com/…970e27cb914a13aab389c25ba91b0d42&
Tedy, 526 startů rodiny Dlouhý pochod zní hodně impozantně. Je to reálné?
Jestli se jedná o součet všech testovacích i neúspěšných za ta desetiletí, kdy to byl jen přejmenovaný Sojuz, proč ne.
Rakety Dlouhý Pochod nejsou přejmenované Sojuzy.
Tomáš Kohout 1.3.2014 napsal, že čínská raketa je z větší části Sojuz. Činani koupili licenci Samozřejmě jej během desítek let modernizovali a dnes je asi víc vlastním dílem Číňanů než rusů.. Celý vývoj čínské kosmonautiky je prolnut špiony odhalenými v USA. Od 50-70 letHsue-Shen Tsien , další 2009, 2013…
Pokud by byla řeč o lodi Šenčou, tak by to smysl dávalo, ale u raket Dlouhý pochod ne. První raketa z této rodiny, Dlouhý pochod 1, vycházela z vojenské střely Dong Feng 4.
No, porovnávat to se Sojuzem je opravdu odvážné. Tato řada je novou originální čínskou konstrukcí, což lze vidět na její konstrukci na první pohled. Samozřejmě, první řada raket v ČLR vycházela s několika vzorků ruské R4, zejména řídící systémy a motory, ale to už je opravdu velice dávno. A samozřejmě, stejný problém mívá obvykle velmi podobná řešení a inspirace je inspirace, že. Ale 99% práce se musí udělat samostatně.
O Tsinenovi mimochodem existuje celkem ilustrativní film, byl na youtube s anglickými titulky. Poměrně nový, takže tam už není tolik ideologického balastu.
Šen čou je opravdu ruská licence, vč. skafandrů Orlan. Dnešní verze je ovšem o fous prostornější a o něco těžší.