sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kontrakt na misi TRUTHS

Delegáti z téměř 200 států se sjeli do Dubaje na summit COP28 organizovaný Spojenými národy, aby zhodnotili kroky, které činí pro boj s klimatickou krizí. Jelikož družice hrají v procesu sledování a pochopení klimatických změn důležitou roli, uzavřela agentura ESA kontrakt s firmou Airbus, aby se družicová mise TRUTHS mohla posunout do další vývojové fáze. TRUTHS má za úkol poskytnout data, která vytvoří „zlatý standard“ klimatických měření, což dá zákonodárcům větší jistotu v data, která používají pro boj se změnou klimatu. ESA se dlouhodobě snaží zajistit, aby data, která na Zemi posílají její družice, byla co nejspolehlivější. Jenže jak si můžeme být jistí, že jsou měření z oběžné dráhy skutečně přesná – obzvláště pak když jde o data, která ovlivňují tak důležitý obor jako je boj se změnou klimatu?

Vizualizace družice TRUTHS (Traceable Radiometry Underpinning Terrestrial- and Helio-Studies)
Vizualizace družice TRUTHS (Traceable Radiometry Underpinning Terrestrial- and Helio-Studies)
Zdroj: https://cisp.cachefly.net/

Tyto pochybnosti má umlčet TRUTHS (Traceable Radiometry Underpinning Terrestrial- and Helio-Studies). ESA postaví tuto novou družici v rámci programu Earth Watch jménem Spojeného království a dalších pěti členských států ESA. Konkrétně jde o Českou republiku, Švýcarsko, Španělsko, Řecko a Rumunsko. Družice má poskytnout sledovatelná měření příchozího slunečního záření i záření odraženého od Země zpět do vesmíru v Mezinárodní soustavě jednotek (SI), s jejichž pomocí bude možné zkalibrovat údaje pocházející z jiných družic a poskytovat tak vysoce přesné údaje o záření Země vědcům zabývajícím se modelováním klimatu.

Měření družice TRUTHS poslouží ke kalibraci ostatních misí.
Měření družice TRUTHS poslouží ke kalibraci ostatních misí.
Zdroj: https://www.esa.int/

TRUTHS bude v podstatě „standardizační laboratoří v kosmickém prostoru“, která stanoví zlatý referenční standard pro měření klimatu. Start je zatím plánován předběžně na rok 2030, ale ESA je již intenzivně zapojena do vývoje této nové družice, který je rozdělen do několika fází. Nejnovější krok představuje podepsání kontraktu na summitu COP28, který posune misi do fáze, která se zaměřuje na návrh družice a jejího přístrojového vybavení včetně stavby demonstračních modelů některých klíčových systémů. Další krok bude také obsahovat rozbor výkonnosti přístrojů včetně zevrubných a komplexních simulací a modelování systémů, aby mohla být prokázána jejich technologická vyzrálost.

Podpis dohody o vývoji družice TRUTHS na summitu COP28.
Podpis dohody o vývoji družice TRUTHS na summitu COP28.
Zdroj: https://www.esa.int/

Těší nás, že jsme společnosti Airbus z Velké Británie zadali zakázku, která jejich prací posune vývoj systému TRUTHS do další důležité fáze. Na konferenci COP28 jsme se přesvědčili, že svět je odhodlán v oblasti klimatu jednat a že je mimořádně důležité mít k dispozici spolehlivé údaje, na jejichž základě je možné zakládat svá rozhodnutí,“ uvedla ředitelka ESA pro programy pozorování Země Simonetta Cheli a dodala: „TRUTHS poslouží jako referenční bod, aby bylo možné snadněji porovnávat data z jiných družic, což zvýší jejich spolehlivost.“ Její slova potvrzuje Jean Marc Nasr, šéf kosmických systémů ve firmě Airbus: „Tento kontrakt nás posune o krok blíže ke stavbě mise, která umožní vědcům a klimatologům provést křížovou referenci jejich měření a poskytne data umožňující přesnější předpovědi a analýzy v kratším čase.

Družice TRUTHS ponese dva hlavní přístroje – Absolutní sluneční kryogenní radiometr a Hyperspektrální snímkovací spektrometr včetně inovativního palubního kalibračního systému. Oba přístroje společně budou provádět kontinuální měření jak přicházejícího slunečního záření, tak i energie, kterou Země vyzařuje do okolního prostředí. Tyto dva typy měření budou využity ke zhodnocení energetického příjmu a výdaje naší planety. Naše klima v základu ovlivňuje právě množství přicházející sluneční energie v porovnání s množstvím, které se odrazí zpět do vesmíru. Přesná znalost těchto energetických výměn je základem pro pochopení a sledování změn. A aby toho nebylo málo, ESA také podepsala smlouvu s firmou Teledyne e2v na vývoj detekčního systému, který bude tvořit jádro hyperspektrálního snímkovacího spektrometru družice TRUTHS. Tento systém, pořízený agenturou ESA, bude do přístroje integrován společností Airbus.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23755117-1-eng-GB/TRUTHS_a_standards_laboratory_in_space.png
https://cisp.cachefly.net/…/0001104642_resized_airbustruthssatelliteesa1220231022.jpg
https://www.esa.int/…/TRUTHS_for_reference_climate_measurements.jpg
https://www.esa.int/…/25348461-2-eng-GB/TRUTHS_contract_signature_at_COP28.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pave69
pave69
11 měsíců před

Celkem vtipné, že zlatý standard měření v jednotkách SI bude zajišťovat zrovna UK. Když jsem tam jezdil autem, tak jsem 4 dny odhadoval, co znamenají ta čísla na bílých kulatých plechách s červeným okrajem. SI jednotky to teda nebyly…
a v hospodě šidí půllitry víc než v Praze 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.