sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sonda Hera dostala fotovoltaický panel

Evropská sonda Hera dostala v technologickém středisku ESTEC jeden ze dvou fotovoltaických panelů. Sonda, jejíž velikost přirovnává ESA k dodávce, bude čerpat energii z dvojice fotovoltaických článků, přičemž každý z nich tvoří tři pole. O jejich výrobu se postarala italská firma Leonardo a švýcarská Beyond gravity. Jeden ze dvou pětimetrových panelů byl připojen v rámci provádění „zkoušek studeného vyklápění“, což je manuální rozkládací proces, který má prověřit, že panely sedí správně. Jelikož tyto panely byly navrženy pro fungování v prostředí mikrogravitace, musela je během zkoušky rozkládání podpírat speciální konstrukce.

Hera je evropským příspěvkem k mezinárodnímu experimentu planetární obrany. Poté, co americká sonda DART vloni narazila do planetky Dimorphos, čímž pozměnila její oběžnou dráhu a způsobila, že se pruh vyvržených trosek z ní natáhl do vzdálenosti tisíců kilometrů, se Hera k této planetce vydá, aby provedla blízký průzkum kráteru, který po sobě zanechala sonda DART. Evropská sonda bude měřit hmotnost planetky i její složení a zaměří se také na větší planetku Didymos, kolem které Dimorphos obíhá. Ale zpět k aktuální fázi testů. Až se bude současná etapa zkoušek chýlit ke konci, bude vyklopení panelu zopakováno, ale tentokrát půjde o „zkoušku teplého vyklápění“. To znamená, že rozložení bude vykonáno sondou samotnou po vydání příkazu – stejně, jako tomu bude i v kosmickém prostoru.

Mise Hera má odstartovat v říjnu 2024 a k navedení do systému planetek Didymos a Dimorphos využije své raketové motory. Ty jsou na obrázku zakryté červenými kryty – najdete je v rozích těla sondy. S jejich pomocí bude sonda v kosmickém prostoru manévrovat a za dva roky po startu dorazí ke svému cíli. Stěna sondy mířící k fotografovi byla během zkoušky vyklápění otevřena, protože tým zde stále pracoval – konkrétně dokončoval instalaci zkušebních senzorů. Poté mohlo být tělo sondy uzavřeno, došlo k usazení antén a mechanické testování mohlo pokračovat.

Středisko ESTEC provozuje agentura ESA a jde o největší zařízení svého druhu v Evropě. Pod jednou střechou jsou tu k dispozici všechny druhy vybavení pro testy družic. Návštěvníci dne otevřených dveří ESTEC Open day tuto neděli (8. října) budou mít možnost sondu Hera spatřit na vlastní oči.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/../hera_takes_wing/25104587-1-eng-GB/Hera_takes_wing.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.