sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jak se budí prin… vlastně sondy?

V pohádkách je to jednoduché – mnoho let spící krásku probere zpět k životu krásný princ polibkem z čisté lásky. Něco podobného můžeme vidět i v kosmonautice. Roli křehké princezny tu má neméně vzácná sonda, prince nahrazuje pozemní středisko a polibek? Místo něj se používá radiová zpráva. Ta má ale na sondu stejný účinek jako na princeznu polibek od prince. Hodí za hlavu několikaletý spánek a je připravená na velké věci. Evropská sonda Rosetta zatím spí, ale již brzy se ze svého spánku probere – a pozor! Jedním z princů, kteří ji probudí můžete být i Vy.

20. ledna bude pro většinu lidí docela obyčejné pondělí. Mnoho milionů kilometrů od Země se totiž po dvouapůlletém spánku probere evropská sonda Rosetta. O její probuzení se stará vnitřní alarm zálohovaný dvěma dalšími pomocnými systémy. Postupně se budou aktivovat další a další systémy, sonda se začne ohřívat a postupně probírat k životu. Tím ale probuzení neskončí. Teleskop sítě ESTRACK do kosmického prostoru vyšle i deset vítězných videí. Může to být i vaše dílo.

Stačí k tomu udělat málo – natočte se jakoukoliv kamerou, digitálním foťákem, nebo třeba i mobilem, jak křičíte „Wake up, Rosetta!“ Česky tedy „Probuď se, Rosetto!“ Rozhoděn ale nemusíte křičet. Tvůrčím nápadům se meze nekladou. Klidně můžete šeptat, zpívat, jódlovat nebo rapovat. navíc nemusíte natáčet sami – pozvěte rodinu, kamarády, spolužáky, klidně celou školu, nebo svůj sportovní týmy, nebo kolegy z práce.

Co se stopáže týče, video by mělo mít zhruba kolem 30 sekund, ale v žádném případě nesmí být delší než minutu a půl. Pro ty, kdo nevládnou angličtinou je potěšující, že video můžete natočit v jakémkoliv jazyce, kterým se mluví v nějakém státě, který je členem ESA – to znamená i česky!

Možností, jak zveřejnit své video máte hned několik, tady je jen pár tipů:
1) Nahrajete video na YouTube a odkaz pak vložte na oficiální stránku Rosetty na Facebooku.
2) Pokud máte raději Twitter, využijte službu Vine, na kterou nahrajete video a označíte jej hashtagem #WakeUpRosetta, nebo jeho odkaz vložte na výše zmíněný facebookový profil
3) Video můžete nahrát i na Instagram a doplnit hashtag #WakeUpRosetta – i odsud můžete zkopírovat odkaz a vložit jej na facebookový profil Rosetty

Sonda Rosetta
Sonda Rosetta
Zdroj: http://i.dailymail.co.uk/

Času máte zatím ještě docela dost, protože uzávěrka je 20. ledna. Porotou pak budou další návštěvníci webu, kteří budou videa hodnotit a dávat jim palce nahoru. Autoři deseti nejzajímavějších videí dostanou od ESA tašky s dárkovými předměty a jejich videa poletí k sondě. Tvůrci dvou nejlépe hodnocených videí dostanou pozvánku do řídícího centra Rosetty ve středisku ESOC v německém Darmstadtu. Tady budou na podzim sledovat klíčový manévr – přistání pouzdra Philae na kometě.

Jak sami vidíte, není to zase tak těžké. Musí vám být více než 13 let a denně nesmíte nahrát více než jedno video (kompletní pravidla najdete zde). Ale pokud se z jakéhokoliv důvodu nechcete zúčastnit, můžete využít další akce, která s buzením sondy souvisí. Pokud používáte Twitter, ESA Vás vyzývá, abyste pomohli Rosettu vzbudit svými tweety s hashtagem #WakeUpRosetta, které budete posílat na její profil @ESA_Rosetta. Tweetovat můžete prakticky kdykoliv, ale nejžádanější bude Vaše aktivita právě 20. ledna mezi 11:00 a 18:30 SEČ. na první termín má sonda „nařízený budík“, ve druhém termínu by se měla po 31 měsících znovu ozvat.

Sonda následně zkontroluje všechny své systémy a přejde do plného provozu. Už v srpnu letošního roku vstoupí jako první lidský výtvor v dějinách na oběžnou dráhu komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. V listopadu pak přijde velké finále, když na povrch jádra komety vysadí speciální pouzdro Philae.

Zdroje informací:
http://www.czechspace.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/
https://www.facebook.com/
http://download.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.researchitaly.it/uploads/images/rosetta_400.jpg
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2013/12/10/article-2521437-1A023BAE00000578-663_634x420.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Marek Prochazka
Marek Prochazka
10 let před

Moc diky za clanek. Nicmene obsahuje jednu nepresnost. Neni pravda, ze „Zpráva bude obsahovat pokyny pro sondu Rosetta, které ji proberou z dvouapůlletého spánku.“ Rosetta ma vnitrni alarm, ktery ji probere presne v 10:00 GMT (11:00 CET). Ten alarm je plne autonomni a tusim zalhovany dalsimi dvema alarmy. Jestli se nemylim, tak 2.2m antena pro komunikaci se Zemi je vypnuta (protoze by jinak spotrebovala spoustu energie, ktere se Rosette ve velke vzdalenosti od Slunce nedostavalo). Po alarmu se zacnou zapinat dalsi systemy a muze trvat nekolik hodin, nez Rosetta vysle prvni zpravu smerem k Zemi – zalezi to na rychlosti jakou termoregulacni system ohreje hlavni pocitac a dalsi subsystemy, aby zacaly normalne fungovat.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Marek Prochazka

Díky za upřesnění, během dne to přeformuluji.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.