sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírná technika: Složitá cesta k raketovým motorům RD-170

VT_2022_48

Příběh sovětských raketových motorů RD-170 je plný změn a překvapení. Abychom plně pochopili celou problematiku, která souvisí s jejich vznikem, musíme se vrátit až do období mezi roky 1954 a 1957, kdy Sovětský svaz připravoval raketové motory pro vojenskou raketu R-7, jejíž kosmická varianta létá pod názvem Sojuz až do dnešních dnů. Konstruktér Valentin Gluško měl tehdy na starost vývoj raketových motorů RD-107 a RD-108 pro první stupeň a postranní stupně této rakety. V dalších letech se pak podílel i na vývoji dalších raketových motorů.

Pokud Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku pořadu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Vesmírná technika vychází na MALL.TV každý pátek .

Kromě Vesmírné techniky najdete na internetové televizi MALL.TV i další pořady Kosmonautixu. Každý den (kromě pátku) zde vycházejí Vesmírné zprávy, které informují o dění v kosmonautice. Také zde najdete starší díly živě a česky komentovaných přímých přenosů startů raket pod názvem Vesmírné starty.

Pokud si chcete prohlížet tyto pořady přímo v aplikaci na svém telefonu, nebo tabletu, zde je návod jak naladit MALL.TV.

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Maniak
Maniak
1 rok před

Ať poslouchám, jak poslouchám, tak o RD-170 tam není nic. Zdá se, že konec pořadu je nějak předčasně useklej.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Maniak

Je to první díl ze série, která se věnuje motorům RD-170. Tento díl má za úkol představit divákům pozadí, které vedlo ke vzniku motorů RD-170. Kdybychom jej přeskočili, tak by v celém povídání chyběly historické souvislosti, které ke vzniku těchto motorů vedly.

Maniak
Maniak
1 rok před
Odpověď  Dušan Majer

Aha, tak to jo. Nezachytil jsem, že je to první díl série. Omluvte, že s tím zapleveluji diskusi, díval jsem se na mobilu a nenašel jsem tlačítko „Kontaktujte autora“…

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Maniak

Úplně v pohodě, nic se neděje. Další díl vyjde za týden a plynule naváže tam, kde jsme skončili. 😉
V rámci Vesmírné techniky zpracováváme témata na pokračování běžně – třeba nedávno jsme měli sérii o raketách Antares, předtím zase o planetární ochraně při programu Apollo.

PetrK
PetrK
1 rok před

O RD-170 tam fakticky nic není
Takovýto typ článku se hodí spíše text a fotodokumentace s odkazy na zdroje.
Takto jako „film“ no nemá velkou hodnotu a ty údaje si stejně málokdo zapamatuje

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  PetrK

Článků, o kterých mluvíte, u nás vydáváme desítky. Vesmírná technika je prostě jen jiný formát. Rozhodně to není tak, že bych čekal, že si někdo ve videu zmíněné údaje zapamatuje. Vesmírná technika má sloužit jako archiv ověřených faktů, ke kterým se zájemce může kdykoliv vrátit a dohledat si je.

PetrK
PetrK
1 rok před
Odpověď  Dušan Majer

A právě jako archiv faktů je daleko vhodnější text a fotografie v dobrém rozlišení a s odkazy, to vše si můžu stáhnout a text uložit do PDF pro archivaci.
Nehledě na to, že se nejedná o film v pravém smyslu slova.
Z Mall.TV se mi nic stáhnout nepodařilo, takže nic archivovat nemohu.
Pokud ale poradíte, čím film odtud stáhnout, budu vám velmi vděčný, možná nebudu jediný (stejně jako s těmi PDF 😉 )

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  PetrK

Se stahováním z Mall.TV neporadím, protože opravdu netuším, jak na to.
Psaná forma je třeba z Vašeho pohledu vhodnější, ale není optimální vždy a ze všech úhlů pohledu. Kupříkladu do videa (navíc v češtině) se mnohem lépe dají zařadit informace, které … jak to říct … nemusí být úplně veřejně dostupné. Psaný text se dá s pomocí vyhledávačů snadno dohledat. Na hlas ve videu (v češtině na českém videoportálu) se ale zatím tyhle vyhledávače nedostanou. Je tak zajištěno, že do videí můžeme našim divákům dostat i informace, ke kterým by se třeba jinak dostat nemohli. Díky za pochopení.

Pavel82
Pavel82
1 rok před

Dobrý den, „souboj o druh paliva“ a zřejmě i mezilidská rivalita mezi konstruktéry Valentinem Gluškem a Sergejem Koroljevem je pěkně znázorněná v tomto seriálu BBC. https://www.csfd.cz/film/216298-zavody-v-dobyvani-vesmiru/prehled/ Jen pořád nedokážu pochopit jak v tomto prostředí (SSSR) mohli dokázat to co dokázali a dlouho dobu byli prostě na špici, to se popřít nedá.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.