sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

V noci ožila Super Heavy i Starship

Statický zážeh Starship S24.

Noc na 10. srpna byla pro SpaceX hodně akční. Ještě předtím, než ve 4:14 SELČ odstartovala z floridské rampy 39A raketa Falcon 9, která na misi Starlink 4-26 vynášela 52 družic, se na texaské základně Boca Chica odehrály dva testy. Oba dva se týkaly hardwaru, který má být určen k prvnímu orbitálnímu testovacímu letu sestavy Super Heavy Starship. Zákulisní (byť zatím ještě oficiálně nepotvrzené) informace navíc naznačují, že bychom se v dalších týdnech mohli dočkat urychleného vývoje.

Statický zážeh jednoho motoru Raptor 2 byl prvním statickým zážehem Super Heavy B7 a také prvním statickým zážehem na orbitální startovní rampě.
Statický zážeh jednoho motoru Raptor 2 byl prvním statickým zážehem Super Heavy B7 a také prvním statickým zážehem na orbitální startovní rampě.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Nejprve se pozornost zaměřila na nosnou raketu Super Heavy B7. Ta byla při předešlých testech už dvakrát poškozena – nejprve došlo k deformaci přívodního potrubí (tzv. downcomeru) a poté při tzv. spin-prime testu došlo k neplánované explozi pod motorovou sekcí. V obou případech se stroj musel vrátit ze startovní do montážní sekce. Nyní je tedy tento exemplář na orbitální rampě potřetí a ačkoliv má mít při startu 33 raketových motorů Raptor 2, zatím jich má „pouze“ 20 na vnějším prstenci. Zbylé motory budou připojeny později. Statický zážeh, který proběhl 10. srpna v 0:24 SELČ, se týkal jediného motoru. Byl to mimochodem první statický zážeh, který proběhl na orbitální startovní rampě.

Diagram vývoje exemplářů Super Heavy a Starship včetně údajů o jejich testech.
Diagram vývoje exemplářů Super Heavy a Starship včetně údajů o jejich testech.
Zdroj: https://cdn.discordapp.com/

SpaceX však po této zkoušce pokračovala, pouze se přesunula k nedaleké suborbitální rampě, na které stojí Starship 24. Jelikož plnění jejích nádrží probíhalo bez závažných problémů, mohl přijít statický zážeh. Zatímco Super Heavy ještě nemá všechny motory, Starship žádný nechybí. Testovací exemplář má všech šest motorů Raptor 2 – tři jsou atmosférické a tři vakuové. Během aktuálního testu došlo k zážehu dvou motorů. Bohužel však zatím nebylo upřesněno, o které motory šlo. SpaceX na Twitteru pouze uvedla počet zažehnutých motorů, ale navíc přidala i povedené osmisekundové video.

Internetem se zatím šíří oficiálně nepotvrzená informace, že SpaceX na základnu Boca Chica stahuje lidské i výrobní prostředky. K něčemu podobnému došlo vloni během letních prázdnin a výsledkem bylo historicky první spojení Super Heavy (B4) a Starship (S20). Firma by tímto krokem ráda urychlila vývoj celého systému. Dá se proto očekávat, že se v dalších týdnech a měsících dočkáme zajímavého posunu vpřed.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FZw1vIAXkAEnVmL?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/FZwZBv7VEAAL_Kc?format=jpg&name=4096×4096
https://cdn.discordapp.com/…/1006787906226098287/20220810_065500.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
TritonJ
TritonJ
2 let před

Třeba ještě předběhnou SLS 🙂 A co destičky, vydržely?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  TritonJ

Tomu moc nevěřím, práce je čeká ještě mnoho. Informace o destičkách zatím chybí.

Jiri Svarc
Jiri Svarc
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

No když si vzpomenu, jak jsem moc nevěřil, že by Crew Dragon mohl předběhnout Starliner…
Tipuju SLS září a SHS říjen, ale kdo ví.

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Jiri Svarc

Je to těžké tipovat. SHS má více dílčích zkoušek motorů. SLS zase stará technologie v novém kabátě.
Tipuji obojí v září.
U SHS je teď plán 14.9.
https://twitter.com/Grandpajoe42/status/1557424961924595717
Nemají ale povolení pro let od FAA.
Uvidíme.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.