sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Rocket 3.3 na startu

Raketa Rocket 3.3 od firmy Astra Space se připravuje na svůj další start s družicemi TROPICS, který by měl proběhnout už zítra v 18:00 hodin našeho času. Dvě družice TROPICS, které se skrývají pod aerodynamickým krytem, budou mít za úkol měřit teplotu a vlhkost v tropických oblastech s velmi krátkým rozestupem. Tato data vědcům umožní studovat dynamické procesy, které se vyskytují v jádru bouře. Tyto dvě družice budou první kusy malé konstelace TROPICS, která bude čítat celkem 6 družic. Každá z nich má velikost 36 × 10 × 10 centimetrů a hmotnost 5,34 kilogramů.

Závěrečný přehled:

  • Místo startu: Rampa SLC-46, Mys Canaveral, Florida
  • Startovní okno: 18:00 – 20:00 SELČ
  • Čas startu: 12. června 18:00 SELČ
  • Raketa: Rocket 3.3
  • Náklad: Dvě družice TROPICS
  • Hmotnost nákladu: 10,68 kilogramu
  • Oběžná dráha: Nízká oběžná dráha (LEO) s výškou 550 kilometrů a sklonem 29,75° vůči rovníku.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 17:45 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://en.wikipedia.org/
https://astra.com/missions/
https://space.skyrocket.de/

Zdroje obrázků:
https://spacenews.com/wp-content/uploads/2022/03/lv0009-launch.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrDub
PetrDub
2 let před

Zaujala mě ta hmotnost satelitů – našel jsem https://directory.eoportal.org/web/eoportal/satellite-missions/content/-/article/tropics, kde je satelit celkem podrobně popsán a nikde jsem nenašel ani zmínku o pohonu. Zeptám se tedy chytřejších – to opravdu nemají žádnou možnost měnit svou dráhu? Předpokládaná živostnost je 18 měsíců a následná deorbitace tak bude spočívat čistě v pasivním tření o zbytky atmosféry (čistě laicky by to asi pro takto lehký satelit se solárními panely mělo jít rychle…)?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  PetrDub

To, že CubeSaty nemají žádný pohon, je relativně běžné. Do malého vnitřního prostoru se klasický pohon nevejde. Proto se většinou sází na kombinaci silových setrvačníků a stabilizátorů pomocí magnetického pole.

Michal Václavík
2 let před
Odpověď  PetrDub

První družice TROPICS vypuštěná loni 30. června měla počáteční oběžnou dráhu s výškou perigea 522,71 km, apogea 536,30 km a sklonem 97,51°. K dnešnímu dni je výška perigea 512,89 km, apogea 528,42 km a sklon 97,55°.

PetrDub
PetrDub
2 let před

Díky moc, pánové, za odpovědi. Znamená to, že oba satelity z dnešního startu, poletí na téměř totožné dráze? Alespoň odkazovaný článek everyday astronauta v časovém schématu neuvádí, že by došlo k více zážehům horního stupně s cílem vypustit družice na odlišné dráze.

Borin
Borin
2 let před

Těšil jsem se, jak se to tentokrát povede …příště. Kolik mají v zásobě cubesatů pro misi TROPICS, budou vyrábět dodatečně asi.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Borin

Tato informace bohužel není k dispozici.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Borin

NASA oznámila, že ji ztráta družic mrzí, ale připomíná, že šlo o součást programu Earth venture, který má poskytnout příležitosti nízkonákladovým misím s vyšším rizikem. i přes ztrátu dvou družic ze šesti TROPICS splní dané vědecké úkoly pomocí čtyř družic na dvou rovinách. I tak bude zajištěno častější sledování tropických cyklonů než co poskytují tradiční metody.

Borin
Borin
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tak snad nedojde ke ztrátě opakovaně, to by museli ohlásit spokojenost s pouhými dvěmi družicemi.

Opravdu to vypadalo na nedostatečný přísun paliva do komory zakončený malým výbuchem v motoru druhého stupně. Zajímalo by mne, jestli odklad startu měl s pozdější poruchou vůbec nějakou souvislost. Nejen ty proplouvajicí lodě a počasí.

zvejkal
zvejkal
2 let před

Wow, tak to bola metelica, ten start, paradny zvuk!

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  zvejkal

To ano, tohle neslyšíme často. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.