sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Perseverance na Marsu vyfotil svůj padák

Rover Perseverance po více jak roce na povrchu Marsu vyfotil pomocí kamery MastCam-Z vlastní padák a část aerodynamického krytu při své cestě do vyschlé říční delty v kráteru Jezero. Padák roveru Perseverance je vskutku obrovský a jeho průměr je 21,5 metru, ale kvůli řídké atmosféře musel rover přistát motoricky. Perseverance už na Marsu urazil více než osm kilometrů a odebral deset vzorků, které byly uloženy do návratových pouzder. Jedno z nich ale neobsahuje vzorek horniny, ale kvůli neúspěšnému prvnímu pokusu o odběr je v něm zachycena marsovská atmosféra.

Perseverance už je také schopen díky svým navigačním přístrojům jet v podstatě bez zastavení a za den urazí i několik set metrů. Perseverance sebou na Mars také přivezl vrtulníček Ingenuity, který je vůbec prvním vrtulovým strojem, který létal v atmosféře jiné planety. Má za sebou 25 startů, urazil vzdálenost 5,87 kilometrů a ve vzduchu strávil celkem 46 minut a 31 sekund. Původně měl absolvovat maximálně pět letů a při pátém měl být vrtulník zničen. Plány byly ale změněny a nyní Ingenuity prozkoumává z výšky oblasti, které by mohly být pro Perseverance nebezpečné.

Padák roveru Perseverance můžeme vidět v horní polovině obrázku.
Padák roveru Perseverance můžeme vidět v horní polovině obrázku.
Zdroj: https://spaceflightnow.com/

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/cjSt44ncTWpLa3Rzic5hM8-970-80.jpg
https://spaceflightnow.com/…N0200000ZCAM05102_1100LMJ01_1200.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Nalezené kusy vlastního hardware jsou vždy atraktivním cílem. Cizí hardware by byl ještě lepší, ale takový případ si nevybavuji, což je logické. V článku bych ale změnil předposlední slovo.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Už to bylo opraveno. To jen tak kdyby se někdo divil, co mi vadilo na slově Perseverance 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Ano, na tu chybičku nás upozornil jiný čtenář přes hlášení chyb. 😉 Zareagovali jsme hned, ale bylo to ještě před Vaším prvním komentářem.

Miroslav Pospíšil
Miroslav Pospíšil
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Není tak docela pravda, že by inspekce vraků vlastního hw byla “vždy” atraktivním cílem. U této mise je to dokonce přesně naopak. Rover Perseverence se bude snažit všemu pozemskému, mimo sebe a vrtulníčku Ingenuity, zdaleka vyhnout, aby předešel kontaminaci svých citlivých přístrojů.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Tak samozřejmě. Třeba návštěva trosek sky crane a kontakt se zbytky paliva možná rozhozených kolem určitě není žádoucí. Stejně jako čehokoliv, co by mohlo způsobit na Zemi nechtěnou senzaci při analýze. Neměl jsem na mysli „inspekci“ ani atraktivitu z hlediska vědeckého. Ale myslím, že fanouškovskou obec taková událost zaujme vždy. A to je taky důležité hledisko.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.