sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Horní stupeň Persej nezvládl svou premiéru

27. prosince v osm hodin večer našeho času po několika odkladech odstartovala z kosmodromu Pleseck raketa Angara A5 – o startu samotném jsme ještě před Vánoci vydali samostatný článek. Na Angaru A5 čekal třetí letový test. Tentokrát však nešlo o raketu samotnou, jako spíše o její horní stupeň Persej, který si měl odbýt premiéru. „Jedná se o modernizovaný urychlovací stupeň Blok DM-03 z nosné rakety Proton-M,“ upřesnil Michal Václavík z České kosmické kanceláře a před startem ještě doplnil: „Náklad dnešního startu tvoří hmotnostní demonstrátor GVM, který bude společně s horním stupněm Persej umístěn několik set kilometrů nad geostacionární oběžnou dráhu.“ Nosič samotný pracoval podle dostupných informací bezchybně a horní stupeň Persej svým prvním zážehem dosáhl parkovací oběžné dráhy.

„Následně mělo proběhnout několik motorických manévrů k dopravě nákladu několik set km nad GEO,“ popisuje Michal Václavík a dodává: „Bohužel při druhém zážehu selhal raketový motor 11D58M na horním stupni Persej a ten s nákladem zůstal na nízké oběžné dráze s výškou perigea 178,96 km, apogea 201,42 km a sklonem 63,39° vůči rovníku.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FHoyS_WXMAEXUTY?format=jpg&name=large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ventYl
ventYl
3 let před

Aspon ze je to taka nizka orbita, to asi zanikne dost rychlo, v radoch tyzdnov.

Ivo
Ivo
3 let před

Při té smůle nezbývá než doufat, že nám ten kubík betonu nespadne časem na hlavu. Jinak by mě docela zajímalo, kde ruští soudruzi udělali chybu, ale to se asi nedozvíme jak bývá u soudruhů zvykem.

PetrDub
PetrDub
3 let před
Odpověď  Ivo

Kubík betonu (opravdu je to z betonu?) by snad neměl mít šanci přežít průchod atmosférou, minimálně ne vcelku :-).

hondero3
hondero3
3 let před

Zdálo se mi to, nebo se ta raketa v čase 1:14 zřetelně posouvala doprava ke startovací konstrukci. Pod videem na YT někdo psal, že to je standartní „safety yaw maneuver“ jako u Space Shuttle, ale z toho úhlu by mi to vyšlo směrem ke kameře a ne do strany. Jedná se o chybu, perspetivu nebo opravdu takhle manévrují?Díky.

Jura
Jura
3 let před

Ono to je patrné i z dalšího záběru 1:20 – 1:25, že se raketa posouvá k pravému okraji obrazovky.
Neznám podrobnosti, ale s ohledem na zkušenosti ze startu rakety N1 z 3.7.1969, bych snahu dostat stroj mino rampu viděl jako záměrný.

zvejkal
zvejkal
3 let před

Ale celkom pekne zabery … skoda toho druheho stupna.

athlo
athlo
3 let před

Chápu to správně: Startovali z Plesecku s inklinaci 63,39° a horní stupeň Persej měl tuto inklinaci stáhnout na 0°, aby se náklad mohl dostat nad geostacionární dráhu?
Ví se s jak težkou maketou startovali?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  athlo

Cca 2,1 tuny.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.