Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.
Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.
Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.
Společnost Maxar Intelligence se zaměřuje na začátek roku 2025, kdy dojde k vynesení poslední dvojice družic WorldView Legion. Znamená to tak dokončení ambiciózní konstelace pro pozorování Země.
Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.
Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.
Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.
Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.
Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.
Na fotografii vidíme Thomase v modulu Cupola. Nechme jej hovořit: „Za každým povedeným snímkem z paluby ISS stojí především hodně příprav. Obvykle začínám naším navigačním softwarem. Umožňuje vám vyhledat cíle v poměrně omezeném katalogu (já jsem si jich před misí připravil mnoho, takže je z čeho vybírat). Zobrazuje také, kde zrovna bude den a kde noc, víceméně aktuální je i pohled na pokrytí oblačností a především ukazuje průmět dráhy ISS na zemský povrch během budoucích obletů… a to je asi tak všechno. Ačkoli se to na první pohled nezdá, fotografování vybrané oblasti v ten srpávný okamžik je velmi složité.“
„Především rotace Země a precese roviny naší oběžné dráhy způsobují, že nad různými oblastmi zeměkoule přelétáme jen epizodicky a někdy trochu náhodně. Za druhé, i když zrovna přelétáme správnou oblast, nachází se zrovna uprostřed noci… což ponechává málo příležitostí k fotografování (s výjimkou velmi dobře osvětlených měst). Ani ráno a večer není světlo většinou dostatečné (proto jsou mé fotografie někdy pastelově barevné). Často se nám do výhledu pletou i mraky 😤 A v neposlední řadě: většinou se ty správné přelety nad těmi správnými cíli odehrávají… během našeho pracovního dne! O absenci uprostřed experimentu nemůže být řeč ani při průletu nad Paříží nebo Mont Saint Michel 🙈 Nakonec jsou určitá místa (města, hory, ostrovy atd.), která mi nabídnou pouze jeden adekvátní průlet za 6 měsíců mise… A samozřejmě, když už se postavíme k oknu na správné místo a ve správný čas za správného počasí, zbývá identifikovat cíl pouhým okem (na vzdálenost více než 400 km) a pořídit technicky správnou fotografii. Než mi začnete vyčítat, že jsem nevyfotil vaše oblíbené místo, buďte shovívaví :)“
Ačkoli článek zde ještě nekončí, nabízíme vám nyní anketu, ve které můžete hlasovat pro snímek, který vás zaujal nejvíce. Pod anketou pak ještě budou pokračovat některé zajímavosti a videa.
[poll id=“72″]
Thomas Pesquet také začal publikovat snímky amerických měst, kde se nachází známé týmy basketbalové NBA 🏀. Říká: „Už dlouho jsem se těšil na tento příspěvek. Jako kluk vyrůstající v Normandii jsem o Americe mnoho nevěděl, ale poznával jsem USA alespoň podle měst, kde se hraje NBA. To pak v mé hlavě bylo San Antonio stejně velké jako Los Angeles a Chicago mnohem větší než New York. Od té doby jsem měl možnost navštívit většinu z nich. Jsem rád, že vám je mohu nyní ukázat.“ (Musím jako autor článku přiznat, že i mě se města USA a Kanady mnohem lépe učila podle týmů NHL, než jen jako tečky na mapě. Otázka je, kolik žáků to dokázalo ocenit). ESA nabízí snímky v mozaikách s velkým rozlišením, takže je zde nabízím jen jako náhledy ve vazbě na jednotlivé týmy. Mozaiky: Chicago, New York, San Antonio, Philadelphia, LA, Miami (pobřeží) , Phoenix (pouze centrum).
Cvičení je běžnou součástí života astronauta. Na videu vidíte, že si Thomas docela zaběhá. Odkaz na video na Flickru.
Možná si pamatujete na snímky jihovýchodní Asie v nedávném článku. Thomas prostřednictvím ESA publikoval celou time-lapse, tedy video přeletu nad noční Asií. Odkaz na video na Twitteru.
Na snímku Toulouse je úplně dole vidět jezírko v kráteru, vzniklém po výbuchu chemičky AZF v září 2001. Od té doby má Toulouse pravděpodobně nejvíce nedoslýchavých na 100 000 obyvatel na světě.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Anketa povýšena na „Hádej, který název padne k jakému snímků?“.
Děkuji za opravu názvů.
Na snímku Toulouse je úplně dole vidět jezírko v kráteru, vzniklém po výbuchu chemičky AZF v září 2001. Od té doby má Toulouse pravděpodobně nejvíce nedoslýchavých na 100 000 obyvatel na světě.