sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Premiéra rakety Alpha

Na stále rostoucí trh malých raket šitých na míru vynášení malých družic a CubeSatů se chystá vstoupit společnost Firefly Aerospace. Její raketa Alpha již stojí na vzletové rampě 2W na Vandenbergově základně v Kalifornii a chystá se vyrazit na svou premiérovou misi pojmenovanou DREAM. V jejím rámci má na oběžnou dráhu dopravit náklad edukačního rázu, který pro dané instituce vynese zdarma. Pro fanoušky z České republiky je tu ale jedna velká překážka. Startovní okno trvá čtyři hodiny a otevírá se ve velmi nepříjemném čase 3:00 SELČ. Pokud tedy dokážete překousnout tohle nepohodlí, velice rádi Vás přivítáme u našeho komentovaného přenosu.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba ve 2:45 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://twitter.com/firefly_space?lang=cs

Zdroje obrázků:
https://cdn.vox-cdn.com/…/66153139/Screen_Shot_2019_02_22_at_10.16.58_AM.0.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pavel Kralicek
Pavel Kralicek
3 let před

“Orbit is hard!” … drzim place at se to priste uz podari. Uz se vi, jestli to byla prace FTS nebo raketa vybuchla sama vinou pusobeni bocnich sil/namahani?

Borin
Borin
3 let před

Moc zajímavý přenos i přes neúspěch. Zvláštní, že na webu Everyday Astronaut mají v Previous ještě teď (8:35 SELČ) u FLTA001 Dream Alpha označení Success. https://everydayastronaut.com/post-launch-reviews/
Že by nám něco uniklo?

jirik
jirik
3 let před

Že se na to nevykašlete, Dušane. Zdraví máte jen jedno a pravidelný spánek je základ. Vím, o čem mluvím.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  jirik

Díky za starost (to není ironie, myslím to upřímně), ale zase ten spánek nenarušuju tak často. V ostatních dnech to mohu dospat. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.