Manipulátory amerických raketoplánů SRMS jsme si popsali ve třech minulých dílech našeho pořadu. Než toto téma definitivně opustíme, věnujeme ještě jeden díl tématu, které se SRMS velmi dotýká. Řeč bude o prodlužovacím nástavci OBSS, který byl do služby nasazen v reakci na havárii raketoplánu Columbia. Své úkoly plnil spolehlivě a dokonce se dočkal i nečekaného sekundárního využití při jednom z nejnebezpečnějších výstupů do volného kosmického prostoru v rámci programu ISS.
Pokud Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku pořadu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.
Vesmírná technika vychází na MALL.TV každý pátek .
Kromě Vesmírné techniky najdete na internetové televizi MALL.TV i další pořady Kosmonautixu. Každý den zde vycházejí Vesmírné zprávy, které informují o dění v kosmonautice. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket pod názvem Vesmírné starty.
Pokud si chcete prohlížet tyto pořady přímo v aplikaci na svém telefonu, tabletu nebo na chytré televizi, zde je návod jak naladit MALL.TV
Velmi pekna seria, dakujem.
Doplnim dve zaujimavosti:
– pri misii STS-123 raketoplan zanechal rameno OBSS na ISS (pristaval bez neho)
– nasledna misia STS-124 startovala bez OBSS, dovod bol modul KIBO, ak si dobre pamatam, OBSS sa nezmestil do nakladoveho priestoru kvoli velkosti modulu KIBO.
– misia STS-124 nasledne OBSS priviezla spat na zem.
– na zaklade uskladnenia pri misii STS-123, a neskorsej opravy solarnych panelov bolo rozhodnute ponechat OBSS na ISS pri poslednej misii raketoplanu
– realne ho ale na ISS zanechala predposledna misia STS-134, kedze posledna misia STS-135 bola schvalena az „na poslednu chvilu“
– to malo za nasledok, ze pri misii STS-135 boli sucasne vo vesmire dva OBSS
Díky moc za pochvalu i za zajímavosti. 😉